Արցախի գազամատակարարումը չի վերականգնվել. Բանակցությունները ադրբեջանցիների հետ շարունակվում են 03/10/2022   10:33  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախ մտնող գազատարի վերանորոգման համար բանակցությունները ադրբեջանցիների հետ շարունակվում են։ Այս մասին հայտնում է Արցախի անվտանգության խորհուրդը։
Մարտի 7-ի լույս 8-ի գիշերը Հայաստանի Հանրապետությունից Արցախ մտնող գազատար խողովակաշարի վնասման հետևանքով Արցախի Հանրապետությունում դադարեցվել է գազամատակարարումը։
Արցախի անվտանգության խորհրդից հայտնում են, որ գազատարի վնասված հատվածը գտնվում է ադրբեջանական զինված ուժերի վերահսկողության տակ։
«Արցախգազ» ՓԲԸ մասնագետների կողմից վերանորոգման աշխատանքներ իրականացնելու համար ադրբեջանական կողմի հետ տարվում են բանակցություններ, որոնց ներգրավված են Արցախում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահ ուժերի ներկայացուցիչներ և Անվտանգության խորհրդի գրասենյակի աշխատակիցներ։
Ներկա դրությամբ բանակցությունները շարունակվում են։ Ընթացքի մասին հանրությանը կտրամադրվեն լրացուցիչ տեղեկություններ։

Переговоры с азербайджанской стороной по вопросу ремонта поврежденного газопровода в Арцахе продолжаются 03/10/2022 10:44 | Лента новостей
В ночь с 7 на 8 марта из-за повреждения газопровода из Армении в Арцах подача газа в Республику Арцах была приостановлена.
Как сообщили в Совете безопасности Арцаха, поврежденный участок газопровода находится под контролем азербайджанских вооруженных сил.
Для проведения специалистами ЗАО “Арцахгаз” ремонтных работ с азербайджанской стороной ведутся переговоры, в которых участвуют также представители миротворческих сил РФ, дислоцированных в Арцахе, и сотрудники офиса Совбеза.
По состоянию на данный момент переговоры продолжаются. О ходе переговоров будет предоставлена дополнительная информация, заявили в ведомстве.