Ռուսաստանի ՊՆ-ն հրապարակել է Դոնբասի վրա Կիևի հարձակման նախապատրաստության մասին գաղտնի հրամանի բնօրինակը 03/09/2022   13:12  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը հրապարակել է Ուկրաինայի ազգային գվարդիայի հրամանատարի գաղտնի հրամանի բնօրինակը՝ 2022թ․ մարտին Դոնբասի վրա հարձակվելու մասին։ Այդ մասին, ինչպես հաղորդում են ռուսական աղբյուրները, լրագրողներին հայտնել է ՌԴ ՊՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ, գեներալ-մայոր Իգոր Կոնաշենկովը։
«Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը հրապարակում է 2022թ․ հունվարի 22-ից Ուկրաինայի ազգային գվարդիայի հրամանատար, գեներալ-գնդապետ Նիկոլայ Բալանի գաղտնի հրամանի բնօրինակը։ «Ուկրաինայի զինված ուժերի բրիգադի կազմում միացյալ ուժերի ռազմական (հատուկ) առաջադրանքի կատարման նպատակով 4-րդ բրիգադի օպերատիվ նշանակության գումարտակային տակտիկական խմբի  նախապատրաստման  կազմակերպման մասին» հրամանը հասցեագրված է Ուկրաինայի ազգային գվարդիայի հյուսիսկիևյան, հարավօդեսական և արևմտյան տարածքային կառավարման ղեկավարներին»,-նշել է Կոնաշենկովը։
Գեներալ-մայորն ընդգծել է, որ փաստաթղթում բացակայում են առաջադրանքների կատարման համար պատասխանատու, Ուկրաինայի ազգային գվարդիայի  հրամանատարության ներկայացուցիչ հանդիսացող պաշտոնատար անձանց ստորագրությունների բնօրինակները։
Կոնաշենկովը նաև հայտնել է, որ համաձայն հրամանի՝ ազգային գվարդիայի հրամանատարի տեղակալին հանձնարարված էր փետրվարի 7 -28-ն Ուկրաինայի զինված ուժերի 80-րդ առանձին դեսանտագրոհային բրիգադի կազմում կազմակերպել ազգային գվարդիայի գումարտակային-տակտիկական խմբի ռազմական պատրաստություն։
«Ուշագրավ է այն, որ 4 կետի 5 պարբերություն ամբողջությամբ  վերաբերում է անձնակազմի մանրամասն ընտրությանը, հոգեբանների մոտ մանրազննին հետազոտվելուն և նրանց մոտ բարձր մոտիվացիա ապահովելուն։ Դրա համար գվարդիականներին կարգադրված է ապահովել տեսանելի քարոզչությամբ, տեղեկատվական-քարոզչական նյութերով, դրոշներով և տպագրական նյութերով»,-մանրամասնել է Կոնաշենկովը։
Նա նաև ընդգծել է, որ համաձայն հրամանի՝ «ազգայնականների ռազմական կարգավորումներին վերաբերող բոլոր միջոցառումները պետք է ավարտին հասցվեն մինչև փետրվարի 28-ը, որպեսզի Դոնբասում  ուկրաինական «միացյալ ուժերի» կազմում հետագայում ապահովեն ռազմական առաջադրանքների կատարումը»։
10:49 09/03/2022  |  Միջազգային լրահոսՄեծ Բրիտանիան կհրաժարվի ռուսական նավթից․ Բորիս Ջոնսոն
16:49 08/03/2022  |  Միջազգային լրահոսՈւկրաինացիների կողմից կիրառված «բայրաքթարները» հարվածներ են հասցրել ռուսական տանկային դասակին (տեսանյութ)
11:41 08/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՎոլնովախի և Մարիուպոլի հումանիտար միջանցքներից ոչ ոք այդպես էլ չի օգտվել. Բասուրին
10:43 08/03/2022  |  Միջազգային լրահոսՌուսաստանը հույս ունի Ղրիմի, Դոնեցկի և Լուգանսկի ճանաչման հարցով լուծում գտնել․ Մեդինսկի
13:10 07/03/2022  |  Միջազգային լրահոսՌուսական պատվիրակությունը մեկնել Բելառուս՝ ռուս–ուկրաինական բանակցությունների երրորդ փուլին մասնակցելու համար

Минобороны России публикует оригинал секретного приказа о подготовке Киевом наступления на Донбасс 03/09/2022   13:27  |  Международные новости
Минобороны России опубликовало оригинал секретного приказа командующего национальной гвардией Украины от 22 января 2022 года о наступлении на Донбасс в марте нынешнего года. Об этом, как ТАСС, сообщил журналистам официальный представитель Минобороны России генерал-майор Игорь Конашенков.
"Минобороны России публикует оригинал секретного приказа командующего национальной гвардией Украины генерал-полковника Николая Балана от 22 января 2022 года. Приказ "Об организации подготовки батальонной тактической группы 4-й бригады оперативного назначения для выполнения боевых (специальных) задач в операции объединенных сил в составе бригады вооруженных сил Украины". Документ адресован начальникам северного киевского, южного одесского и западного территориальных управлений нацгвардии Украины", - сказал Конашенков.
По словам генерала, "на документе присутствуют оригинальные подписи ответственных за выполнение задач должностных лиц командования нацгвардии Украины".
Как отметил он, "в приказе, доведенном до командования органов управления нацгвардии Украины, подробно расписан план подготовки одной из ударных группировок для наступательных действий в зоне так называемой "операции объединенных сил" на Донбассе".
Он рассказал, что "в соответствии с приказом, заместителю командующего нацгвардии была поставлена задача с 7 по 28 февраля 2022 года организовать боевое слаживание батальонно-тактической группы нацгвардии в составе 80-й отдельной десантно-штурмовой бригады вооруженных сил Украины".
"Обращаю внимание, - целых пять абзацев 4 пункта, уделяется вопросам тщательного отбора личного состава, обследованию всех психологами и обеспечению их высокой мотивации. Для этого нацгвардейцев предписано обеспечить "наглядной агитацией, информационно-пропагандистскими материалами, флагами, и полиграфической продукцией", - отметил Конашенков.
Он подчеркнул, что согласно приказу "все мероприятия боевого слаживания националистов было предписано завершить до 28 февраля, чтобы в дальнейшем обеспечить выполнение боевых задач в составе украинской "операции объединенных сил" на Донбассе".