Զելենսկին հայտարարել է, որ ՌԴ-ի հետ բանակցություններում մտադիր է հասնել ընդունելի արդյունքի 03/08/2022   11:15  |  Միջազգային լրահոս
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել է, որ Ռուսաստանի հետ բանակցությունները կշարունակվեն այնքան, մինչև կարգավորման հարցում հասնենք արդյունքի։ Այդ մասին նա հայտնել է բանակցությունների երրորդ փուլի ավարտից հետո՝ տելեգրամյան ալիքով։
Տեսաուղերձում նա, մասնավորապես, ասել է․ «Այսօր Բելառուսում կայացել է բանակցությունների երրորդ և եզրափակիչ փուլը, բայց մենք իրատես ենք, ուստի պիտի ձգտենք բանակցություններում հասնել նրան, որ տարբերակ գտնենք մեր ժողովրդին ասելու՝ ահա թե ինչպես ենք մենք գնում խաղաղության»։
Երկուշաբթի կայացած բանակցությունների երրորդ փուլից հետո Զելենսկու գրասենյակի ղեկավար Պոդոլյակը հայտնել էր, որ ՌԴ-ի և Ուկրաինայի պատվիրակությունները որոշակի դրական տեղաշարժ են արձանագրել հումանիտար միջանցքների հարցում։

Владимир Зеленский заявил, что намерен добиться приемлемого результата на переговорах с Россией 03/08/2022   12:23  |  Лента новостей
Президент Украины Владимир Зеленский заверил, что переговоры с Россией будут продолжаться до тех пор, пока не будет достигнут результат в урегулировании.
"Сегодня произошел уже третий раунд переговоров в Беларуси, хотелось бы сказать третий и финальный, но мы реалисты. Поэтому мы будем говорить, будем настаивать на переговорах, пока не найдем способ сказать нашему народу - "вот как мы придем к миру", - сказал он в видеообращении, опубликованном во вторник в его Telegram-канале.
В понедельник в Беловежской Пуще на западе Белоруссии прошел третий раунд российско-украинских переговоров. По итогам встречи советник главы офиса Зеленского Михаил Подоляк сообщил, что делегации Украины и России смогли добиться положительных сдвигов по вопросу логистики гуманитарных коридоров. Вместе с тем, он заявил, что третий раунд не принес результатов, которые бы существенно улучшили ситуацию. По его словам, интенсивные консультации по ключевым вопросам будут продолжены, передает ТАСС.