Հայ համայնքի ներկայացուցիչները կարող են Հայաստան վերադառնալ արևմտյան կողմից Ուկրաինային սահմանակից պետությունների միջոցով.Էդուարդ Աղաջանյան 03/07/2022 11:18 | ԼՐԱՀՈՍ
Ուկրաինայում ՀՀ դեսպանությունն ակտիվորեն աշխատում է տեղի հայ համայնքի հետ, որպեսզի վերջիններիս անվտանգությունն ապահովի: Խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամանակ հայտարարեց ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը:
Նրա հաղորդմամբ՝ բոլոր հնարավորությունները ստեղծված են, որպեսզի Ուկրաինայի հայ համայնքի ներկայացուցիչները ցանկության դեպքում արևմտյան կողմից Ուկրաինային սահմանակից պետությունների միջոցով կարողանան վերադառնալ Հայաստան.
«Մեր դեսպանությունն ամեն ինչ անում է, որ այդ գործընթացը հեշտ տեղի ունենա»,-վստահեցրեց Աղաջանյանը:
Նա հիշեցրեց, որ ՀՀ դեսպանությունը Կիևից տեղափոխվել է Լվով, քանի որ Կիևը ռազմական գործողությունների ամենաակտիվ կետերից մեկն է։

Представители армянской общины могут вернуться в Армению через страны, граничащие с Украиной на западе - Агаджанян 03/07/2022   11:30  |  Лента новостей
Посольство Армении в Украине работает с местной армянской общиной, чтобы обеспечить их безопасность, заявил в ходе брифинга в парламенте председатель постоянной комиссии НС по внешним связям Эдуард Агаджанян.
По его словам, созданы все возможности для того, чтобы представители армянской общины Украины при желании смогли вернуться в Армению через государства, граничащие с Украиной на западе. “Наше посольство делает все, чтобы облегчить этоит процесс”, - заверил Агаджанян.
Он напомнил, что посольство Армении перенесли из Киева во Львов, так как Киев – одна из точек, где ведутся активные боевые действия.