Հենրիխ Մխիթարյանը հեռանում է Հայաստանի Ֆուտբոլի ազգային հավաքականից 03/03/2022   14:26  |  Մեկնաբանություն
Հենրիխ Մխիթարյանը որոշում է կայացրել ավարտել Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի կազմում մրցելույթները։ Նա ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում է կատարել՝ հայտնելով, որ որոշել է դուրս գալ հավաքականից և առաջիկա տարիներին ամբողջությամբ կենտրոնացած կլինի ակումբային մրցելույթներիս վրա:
«Հիշում եմ, երբ առաջին անգամ կրեցի ազգային հավաքականի մարզաշապիկը Պանամայի դեմ ընկերական խաղում և երբ խփեցի առաջին գոլս աշխարհի առաջնության որակավորման փուլի Էստոնիայի դեմ խաղում։ Անկախ դժվարությունից՝ ցանկացել եմ հաղթել կարիերայիս ամեն քայլափոխին։
Վերջին 15 տարվա ընթացքում մեծագույն պատվով եմ խաղացել իմ ազգային հավաքականում, իսկ վերջին 6 տարում՝ առավել պատվով կրել նրա ավագի թևկապը:
95 միջազգային խաղերից, քրտնաջան աշխատանքից, նվիրումից և իմ երկիրը խաղադաշտում ներկայացնելու ընթացքում աննախադեպ վերելքներից և վայրէջքներից հետո որոշում եմ կայացրել ավարտել Հայաստանի ազգային հավաքականի կազմում մրցելույթներս:
Այս եզրահանգմանն եմ եկել նոյեմբերին Գերմանիայի դեմ կայացած իմ վերջին խաղից հետո։ Կարծում եմ, որ ճիշտ ժամանակն է, և, որ տվել եմ իմ հավաքականին ամենը՝ ինչ կարող էի:
Հետևաբար առաջիկա տարիներին ամբողջությամբ կենտրոնացած կլինեմ ակումբային մրցելույթներիս վրա:
Իմ ֆուտբոլային սկիզբը կերտվել է Հայաստանում՝ իմ հայրենիքում, և ես հավերժ երախտապարտ կլինեմ բոլոր նրանց, ովքեր աջակցել են ինձ, ովքեր մարզել ու կրթել են ինձ, ում հետ ես խաղացել եմ և վերջապես յուրաքանչյուրին, ով նպաստել է իմ՝ որպես ֆուտբոլիստ և որպես մարդ, կայացմանը։
Հաջողություններ իմ ազգային հավաքականին!
Ընդմիշտ ձեր՝
Հենո»։
12:01 26/05/2021  |  ՄարզականLa Gazzetta dello Sport․ Մխիթարյանը շահավետ առաջարկ ունի Ռուսաստանից
12:49 25/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԻ զարմանս ինձ, ես չեմ հրավիրվել հավաքական. Մխիթարյանն արձագանքել է հավաքական չհրավիրվելուն
19:03 22/05/2021  |  ՄարզականCalciomercato․ Մխիթարյանը որոշել է մնալ Ռոմայում
19:02 14/05/2021  |  ՄարզականՌայոլան Մխիթարյանի ծառայություններն առաջարկել է Միլանին
12:06 12/05/2021  |  ՄարզականCalciomercato․ Մխիթարյանը չի շտապում երկարաձգել պայմանագիրը Ռոմայի հետ՝ Մոուրինյուի պատճառով

Генрих Мхитарян объявил о завершении карьеры в сборной Армении 03/03/2022   14:49  |  Спорт
"Помню, когда я впервые надел футболку национальной сборной в товарищеской игре против Панамы, и мой первый гол за мою страну в отборочном матче чемпионата мира против Эстонии. Несмотря на трудности, я хотел побеждать на каждом этапе своей карьеры. Мне выпала большая честь играть за свою страну последние 15 лет и еще большая честь быть ее капитаном последние 6 лет", - написал Мхитарян на своей странице в Facebook.
Футболист отметил, что пришел к решению о завершении своих выступлений в составе сборной Армении после последней игры против сборной Германии, состоявшейся в ноябре.
"Полагаю, самое время. Я отдал своей национальной сборной все, что мог. Поэтому в ближайшие годы я буду полностью сосредоточен на своей клубной карьере", - написал Генрих Мхитарян.
"Моя карьера началась в Армении, на моей родине, и я всегда буду благодарен каждому, кто поддерживал меня, тренировал меня, с кем я играл и  всем, кто способствовал моему росту как футболиста и как личности. Желаю успехов моей национальной сборной. Навеки ваш, Гено!" - написал футболист.