«Որոշումները թելադրվում են». Ռոբերտ Քոչարյանի գործով Դատարանը չի դիմի ՍԴ. պաշտպանների միջնորդությունը մերժվեց 03/02/2022 13:49 | Դատական ռեպորտաժներ
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և ՀՀ նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի գործով դատարանը ՍԴ չի դիմի։ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ, մերժեց Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների ներկայացրած՝ ՍԴ դիմելու և գործի վարույթը կասեցնելու մասին միջնորդությունը։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ միջնորդության առարկան օրենսդրական բացն է, մասնավորապես, ըստ պաշտպանների՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգիրքը գործը քննող դատարանին հնարավորություն չի տալիս պարզաբանելու ամբաստանյալին առաջադրված մեղադրանքն այն դեպքերում, երբ այդ մեղադրանքը շարադրված է ոչ պարզ ձևով, միաժամանակ նման պարտավորություն չի դնում մեղադրողի վրա։ Այն, որ դատարանը օրենքով հնարավորություն չունի պարզաբանելու մեղադրանքը, հակասում է Սահմանադրության 67-րդ հոդվածի 1-ին կետին և 63-րդ հոդվածի 1-ին մասին։
Միջնորդությունը մերժելու մասին դատարանի որոշման հրապարակումից հետո փաստաբան Հայկ Ալումյանը լրագրողների հետ զրույցում վերահաստատեց դիրքորոշումն առ այն, որ այս գործով որոշումները կայացվում են ոչ այս դատավորի կողմից և ոչ այս դատարանում։
«Որոշումները թելադրվում են։ Համենայն դեպս՝ գործի համար նշանակություն ունեցող որոշումները թելադրվում են դատարանին»,- նշեց Ալումյանը՝ հավելելով, որ դատարանը սույն որոշմամբ դատավարությունը մտցրեց փակուղու մեջ։

"Решения выносятся под диктовку”: суд в Ереване отклонил ходатайство защиты Кочаряна об обращении в КС 03/02/2022   14:19  |  Суд по делу второго президента РА
Суд в Ереване не будет обращаться в КС по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и бывшего вице-премьера РА, депутат НС от блока “Армения” Армена Геворкяна. Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Анны Данибекян отклонил ходатайство защиты Кочаряна о приостановлении производства по делу и обращении в Конституционный суд.
Как уже ранее сообщало “ФактИнфо”, основанием для подачи ходатайства послужил законодательный пробел. По мнению защиты, Уголовно-процессуальный кодекс РА не предоставляет рассматривающему дело суду возможности прояснить предъявленное подсудимому обвинение в том случае, когда это обвинение изложено неясно. При этом не возлагает такой обязанности на обвинителя.  По словам Алумяна, отсутствие у суда по закону возможности прояснения обвинения противоречит п.1 ст. 67 и ч. 1 ст. 63 Конституции РА.
После оглашения судом решения об отказе в удовлетворении ходатайства адвокат Айк Алумян в беседе с журналистами подтвердил позицию, согласно которой решения по данному делу выносятся не вышеупомянутой судьей и ни в этом суде.
“Решения выносятся под диктовку. По крайней мере  решения, имеющие значение для дела, суду диктуют”, - отметил Алумян. Он добавил, что этим своим решением суд завел процесс в тупик.