Մենք կոչված ենք ապահովելու մեր հայրենակիցների անվտանգությունը և մեր երկիրը տանել զարգացման ճանապարհով.ՀՀ նախագահի թեկնածուի ելույթը ԱԺ-ում 03/02/2022 11:45 | ԼՐԱՀՈՍ
Մենք այլ ճանապարհ չունենք, մենք կոչված ենք նրա համար, որ կարողանանք ապահովել մեր հայրենակիցների անվտանգությունը և մեր երկիրը տանել զարգացման ճանապարհով: Այս մասին ԱԺ-ում ելույթի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ նախագահի թեկնածու Վահագն Խաչատուրյանը.
«Հաշվի առնելով այսօր տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումները՝ մենք առավել ևս կարիք ունենք իմաստության, կայունության, միաբանության և վստահության: Արագ փոփոխվող աշխարհում, որտեղ մրցակցությունը տարբեր ռեսուրսների համար ավելի կտրուկ է դառնում, չափազանց կարևոր է, թե մենք ինչ պետություն ենք կարողանալու ստեղծել»,-ասաց նախագահի թեկնածուն:
Վահագն Խաչատուրյանը խոսեց նաև իշխանության երեք թևերի ներդաշնակությունն ապահովելու կարևորության մասին և ընդգծեց, որ այս համակարգում իր ուրույն տեղն ունի նաև նախագահի ինստիտուտը.
«Իրականությունը գնահատելու համար չափազանց կարևոր է պատրանքներից ազատվելը, որն էլ հնարավորություն կտա ընդունելու, որ քաղաքական որևէ համակարգ իդեալական լինել չի կարող՝ և նախագահական, և խորհրդարանական կառավարման համակարգերը բոլոր երկրներում իրենց առավելություններով հանդերձ ունեն որոշակի թերություններ և բացթողումներ: Եթե այս կամ այն երկրում հետևողականորեն չեն իրականացվում և ամրապնդվում ժողովրդավարական գործընթացները, չեն հարգվում մարդու իրավունքները, չեն պաշտպանվում մարդկանց բոլոր խմբերի շահերը, ապա ժողովրդավարությունը զարգանալ և ընդլայնվել չի կարող»,-ասաց նա:

Важно избавиться от иллюзий: кандидат в президенты Армении о несовершенстве политических систем 03/02/2022   13:02  |  Лента новостей
У нас нет иного пути, мы призваны для того, чтобы суметь обеспечить безопасность наших граждан и повести страну по пути развития, заявил кандидат в президенты Армении Ваагн Хачатурян в ходе выступления.
“С учетом процессов, протекающих сегодня в регионе, мы еще больше нуждаемся в мудрости, стабильности, единстве и доверии. В стремительно меняющемся мире, где борьба за ресурсы еще более обостряется, крайне важно, какое мы государство сумеем построить”, - сказал кандидат в президенты Армении.
Ваагн Хачатрян также говорил о важности обеспечения гармонизации трех ветвей власти и подчеркнул, что особое место в этой системе занимает также институт президента.
“Для оценки реального положения дел крайне важно избавиться от иллюзий, это позволит принять, что ни одна политическая система не может быть идеальной. И президентская, и парламентская модели правления во всех странах при всех своих преимуществах имеют определенные недостатки и упущения. Если демократические процессы в той или иной стране последовательно не реализуются и не укрепляются, права человека не соблюдаются, интересы всех групп людей не защищены, то демократия не может развиваться и расширяться”, - сказал он.