Հրայր Թովմասյանի «գրիչի» գործով դատարանը պարտավորեցրել է Փաշինյանին՝ հերքել զրպարտություն հանդիսացող տեղեկությունները 03/02/2022 15:35 | ԼՐԱՀՈՍ
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Գայանե Խաչատրյանի նախագահությամբ, մասնակի բավարարել է ՍԴ նախկին նախագահ Հրայր Թովմասյանի հայցադիմումն՝ ընդդեմ Նիկոլ Փաշինյանի՝ վերջինիս պարտավորեցնելով հերքել Թովմասյանին զրպարտող տեղեկությունները։
Հիշեցնենք, որ 2020թ հունվարի 25-ին մամուլի ասուլիսի ընթացքում Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, թե «2018 թվականի մայիսից սկսած սկզբից ամենօրյա ռեժիմով, հետո ամենշաբաթյա ռեժիմով, հետո ամենամսյա ռեժիմով Հրայր Թովմասյանն իր ծառայություններն է առաջարկել»։
«Նա իր ծառայություններն է առաջարկել ինձ՝ ասելով՝ քանի որ ես եմ այս Սահմանադրության տեքստի հեղինակը, Ձեզ կարող եմ պատմել բոլոր խութերի մասին և միասին կարող ենք անել չգիտեմ ինչեր, և նա այդ առաջարկությունների ֆոնին ուղարկվել է համապատասխան տեղը, որովհետև ես կոռումպացված ռեժիմի ներկայացուցիչների հետ համագործակցելու ցանկություն ոչ ունեցել եմ, ոչ ունեմ, ոչ էլ կունենամ։ ՀՀ-ն պետք է ունենա Սահմանադրական դատարան»,-ընդգծել է վարչապետը, ինչին ի պատասխան Հ.Թովմասյանը 20 օր ժամանակ էր տվել վարչապետին ապացույցներ ներկայացնելու համար:
Դա չանելու դեպքում իմ փաստաբաններին խնդրելու եմ զրպարտության վերաբերյալ հայց ներկայացնել Նիկոլ Փաշինյանի դեմ»,-հայտարարել էր Թովմասյանը:
Այս հայտարարությունից հետո Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հրապարակել է Հրայր Թովմասյանի գրիչի լուսանկարը, որն իբրև Փաշինյանին նվիրել էր Հրայր Թովմասյանը։
Փաշինյանի կողմից «ապացույցի» հրապարակումից հետո Հրայր Թովմասյանը հայցադիմում է ներկայացրել դատարան՝ պահանջելով պարտավորեցնել Փաշինյանին հերքել զրպարտություն հանդիսացող տեղեկությունները և ներողություն խնդրել վիրավորանք հանդիսացող արտահայտությունների համար։ Դատարանը երկու տարի տևած քննությունից հետո հրապարակել է վճիռը՝ մասնակի բավարարելով հայցադիմումը։ Այսպես, դատարանը Փաշինյանին պարտավորեցրել է վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո հինգ աշխատանքային օրվա ընթացքում «ֆեյսբուք» սոցիալական կայքի՝ Փաշինյանին պատկանող էջով տարածել համապատասխան հերքումը, մասնավորապես՝ կատարել գրառում «Հերքում՝ Հրայր Թովմասյանի հասցեին կատարված զրպարտություն հանդիսացող տեղեկության վերաբերյալ» վերնագրով` դրանում նշելով հետևյալը. «Ես՝ Նիկոլ Փաշինյանս, հերքում եմ իմ այն պնդումը, որ Հրայր Թովմասյանը 2018 թվականի մայիսից սկսած ինձ իր ծառայություններն է առաջարկել»:
Ըստ դատարանի վճռի՝ facebook.com սոցիալական կայքում հերքման տեքստը տեղադրելու անհնարինության դեպքում՝ պարտավորեցնել Նիկոլ Փաշինյանին վճիռը օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո հինգ աշխատանքային օրվա ընթացքում հանդես գալ հերքմամբ առնվազն 5000 (հինգ հազար) տպաքանակ և Հայաստանի Հանրապետության ողջ տարածքում սպառում ունեցող որևէ տպագիր թերթի միջոցով՝ հրապարակելով հերքման նույն տեքստը։
Ինչ վերաբերում է ներողություն խնդրելուն պարտավորեցնելու վերաբերյալ հայցապահանջին, ապա այդ մասով հայցապահանջը մերժվել է։
Վճիռը կայացվել է այս տարվա փետրվարի 17-ին։ Այն օրինական ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից մեկ ամիս հետո, եթե դրա դեմ վերաքննիչ բողոք չի բերվել։ Վճռի կատարում ենթադրող մասը կամովին չկատարելու դեպքում այն կկատարվի դատական ակտերի հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության միջոցով` պարտապանի հաշվին:

Нашумевшая история с ручкой: суд в Ереване вынес решение по иску Товмасяна против Пашиняна 03/02/2022   16:16  |  Лента новостей
Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Гаяне Хачатрян частично удовлетворил иск бывшего главы Конституционного суда Грайра Товмасяна против премьер-министра РА Никола Пашиняна, обязав последнего опровергнуть клеветнические сведения в адрес Товмасяна.
Напомним, в ходе состоявшейся 25 января  2020 года в Капане пресс-конференции Пашинян заявил, что “с мая 2018 года, сперва в ежедневном, затем в еженедельном, а потом в ежемесячном режиме Грайр Товмасян предлагал ему свои услуги”.
“Он предлагал свои услуги, заявлял, что он является автором нынешнего текста Конституции и может рассказать обо всех подводных камнях и что вместе они могут провернуть невесть что. И он на фоне этих предложений был отправлен в соответствующее место, поскольку у меня не было, нет и не будет желания сотрудничать с представителями коррумпированного режима. У Армении должен быть Конституционный суд”, - сказал премьер. В ответ Грайр Товмасян опроверг эти заявления и дал Николу Пашиняну 20 дней на предъявление доказательств.
“По части моего пребывания в должности я никогда не представлял каких бы то ни было предложений ни Пашиняну, ни какому-либо представителю властей”, -заявил Товмасян.
Он потребовал, чтобы Пашинян публично привел хотя бы один достоверный факт, одно объективное фактическое данное о том, что он с мая 2018 года хотя бы один раз напрямую или косвенно, визави или через посредников ему или кому-либо из представителей власти предлагал "свои услуги", "предлагал им предпринять какой-либо шаг", который поспособствует тому, чтобы Пашинян или его политическая сила каким-то способом поддержали его или Конституционный суд РА.
“Говорю это и утверждаю как гражданин Республики Армения и армянский мужчина, для которого честь и достоинство  превыше всего, а ложь и подлог –  неприемлемы и достойны осуждения, особенно когда звучат из уст высокопоставленного должностного лица. Начиная с этого момента, я буду терпеливо ждать ровно 20 дней, чтобы Пашинян опубликовал любой объективный факт, подтверждающий его слова, любые достоверные доказательства. В противном случае я попрошу своих адвокатов подать против Никола Пашиняна иск за клевету”, – заявил тогда Товмасян.
После этого заявления Пашинян опубликовал на своей странице в Facebook фотографию с изображением ручки, которую якобы ему подарил Грайр Товмасян.
После публикация "доказательства" Пашиняном Грайр Товмасян подал иск в суд, потребовав обязать Пашиняна опровергнуть клевету и принести извинения за оскорбительные высказывания.  Суд после продлившихся 2 года слушаний огласил решение, частично удовлетворив иск. Суд, в частности, обязал Пашиняна в течение 5 рабочих дней после вступления решения в силу на своей странице в Facebook разместить запись под заголовком "Опровержение относительно являющихся клеветой сведений в адрес Грайра Товмасяна", указав в ней следующее: "Я, Никол Пашинян, опровергаю свое утверждение о том, что Грайр Товмасян с мая 2018 года предлагал мне свои услуги".
Согласно решению суда, в случае невозможности размещения текста опровержения в соцсети Facebook обязать Никола Пашиняна выступить с опровержением, опубликовав текст опровержения в печатном издании тиражом не менее 5000 экземпляров и с охватом аудитории на всей территории Армении.
Что касается требования обязать принести извинения, то в этой части иск был отклонен. Решение было вынесено 17 февраля текущего года. Оно вступает в силу спустя месяц с момента оглашения, если не будет обжаловано в апелляционном порядке.