Հայաստանը խորապես մտահոգված է Ուկրաինայում տիրող իրավիճակով. պետք է պատրաստ լինենք հետևանքներին.Աղաջանյան 03/01/2022 15:49 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանը խորապես մտահոգված է Ուկրաինայում տիրող իրավիճակով։ Պատերազմի արհավիրքի հետևանքները մեր մաշկի վրա զգալով՝ կարողանում ենք ապրումակցել և գնահատել իրավիճակը։ Այս մասին այսօր խորհրդարանում հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը.
«Ցանկացած պատերազմ ունենում է շատ ցավալի հետևանքներ, Հայաստանի Հանրապետությունը, բնականաբար, հանդես է գալիս որպես խաղաղության և բանակցային ճանապարհով հարցերի լուծման կողմնակից։ Լինելով միջազգային հանրության անդամ և ունենալով որոշակի դիրքորոշում՝ Հայաստանը նաև մտահոգված է մեր տարածաշրջանում այս գործընթացի հետևանքներով։
Բնականաբար, շատ ուշադիր հետևում ենք զարգացումներին և ՀՀ-ն ևս պետք է պատրաստ լինի բոլոր այն հետևանքներին, որոնք կարող են ի հայտ գալ որևէ զարգացման պատճառով»,- ասաց Աղաջանյանը և հավելեց, որ Հայաստանի համար ամենացանկալի զարգացումը կլինի օր առաջ ռազմական գործողությունների դադարեցումը և անցումը դիվանագիտական ճանապարհով հարցի լուծմանը։

Армения глубоко озабочена ситуацией в Украине и должна быть готова к возможным последствиям событий– Агаджананян 03/01/2022   16:03  |  Лента новостей
Армения глубоко озабочена ситуацией в Украине. Об этом заявил депутат парламента Армении от правящего "Гражданского договора", председатель постоянной комиссии НС по внешним связям Эдуард Агаджанян в ходе брифинга в НС.
Он отметил, что Армения на себе испытала все ужасы войны.
“У любой войны весьма тяжкие последствия. Республика Армения, естественно, выступает за мир и решение вопросов путем переговоров. Армения, будучи членом международного сообщества и имея определенную позицию, озабочена воздействием последствий данного процесса на наш регион. Естественно, мы вниманительно следим за процессами, и Армения должна быть готова ко всем тем последствиям, которые могут возникнуть при различных сценариях развития ситуации”, - сказал депутат "Гражданского договора" Эдуард Агаджанян
Он добавил, что для Армении самый желательный сценарий – это немедленное прекращение боевых действий и переход к решению вопроса дипломатическим путем.