Սահմանվեցին բնական գազի նոր սակագները 03/01/2022   13:01  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի 2022 թվականի մարտի 1-ին կայացած նիստում քննարկվեց «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ի կողմից սպառողներին վաճառվող բնական գազի սակագների սահմանման մասին հարցը:
ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը որոշեց «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ի կողմից սպառողներին վաճառվող բնական գազի համար սահմանել հետևյալ սակագները.
1) ՀՀ կառավարության 2016 թվականի նոյեմբերի 3-ի №1122-Ն որոշման համաձայն սոցիալապես անապահով ընտանիքների սպառողներին վաճառվող բնական գազի սակագինը՝ տարեկան մինչև 600 խորանարդ մետր բնական գազի համար՝ 100.000 դրամ/հազար խմ (ներառյալ ԱԱՀ-ն),
2) Բնակչությանը (բացառությամբ սոցիալապես անապահով սպառողների՝ տարեկան մինչև 600 խմ բնական գազի համար) վաճառվող բնական գազի համար՝ 143.700 դրամ/հազար խմ (ներառյալ ԱԱՀ-ն),
3) գյուղատնտեսության ոլորտում գործունեություն իրականացնող ջերմոցային տնտեսություններին վաճառվող բնական գազի սակագինը` նոյեմբերի 1-ից մինչև մարտի 31-ը ներառյալ ժամանակահատվածի համար՝ 233.9 ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ` սպառված յուրաքանչյուր հազար խմ բնական գազի համար (ներառյալ ԱԱՀ-ն),
5) գյուղատնտեսության ոլորտում գործունեություն իրականացնող վերամշակող՝ պահածոների, խմիչքների և կաթնամթերքի արտադրությամբ զբաղվող, անձանց վաճառվող բնական գազի սակագինը` 233.9 ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ` սպառված յուրաքանչյուր հազար խմ բնական գազի համար (ներառյալ ԱԱՀ-ն),
5) վերը նշված 1-4-րդ կետերով չնախատեսված մյուս սպառողներին (այդ թվում՝ ջերմային էլեկտրակայաններին)  վաճառվող բնական գազի սակագինը՝ յուրաքանչյուր ամսում մինչև 10 հազար խորանարդ մետր բնական գազի համար՝ 143.700 դրամ/հազար խմ (ներառյալ ԱԱՀ-ն) և 10 հազար խորանարդ մետրը գերազանցող բնական գազի համար՝ 265.81 ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ` սպառված յուրաքանչյուր հազար խմ բնական գազի համար (ներառյալ ԱԱՀ-ն)։
Սահմանված սակագներն ուժի մեջ կմտնեն 2022 թվականի ապրիլի 1-ից:
10:25 14/01/2022  |  ՎերլուծություններՆոր՝ գաղտնի համաձայնագիր է կնքվել․ապրիլի 1-ից բնական գազի սակագինը կբարձրանա. Պարսյան
12:44 20/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԳազի և էլեկտրաէներգիայի գնի փոփոխման վերաբերյալ հայտ ՀԾԿՀ-ն դեռ չի ստացել
21:10 20/09/2021  |  Միջազգային լրահոսԼեհաստանին «սարսափելի աշուն» են կանխատեսել Ռուսաստանի պատճառով
21:34 15/09/2021  |  Միջազգային լրահոսԵվրոպայում գազի գները ընկել են
10:09 23/07/2021  |  ՄամուլՎարորդները խիստ զայրացած են. ինչ վիճակ է հեղուկ գազի շուկայում. «Ժողովուրդ»
21:30 11/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՍեպտեմբերի 1-ից Արցախի 155 չգազաֆիկացված համայնքներում էլեկտրաէներգիայի սակագինը կդառնա 15 դրամ. ԱՀ նախագահ
19:49 07/08/2020  |  ՏնտեսությունԳազի սակագնի բարձրացումը ճգնաժամը խորացնող պատճառ կարող է հանդիսանալ. փորձագետ

В Армении установили новые тарифы на природный газ 03/01/2022   14:42  |  Лента новостей
Новые  тарифы на природный газ установлены в Армении. Как сообщает пресс-служба Комиссии по регулированию общественных услуг, 1 марта в КРОУ обсуждался вопрос об установлении тарифов на природный газ, который продается потребителям ЗАО "Газпром Армения".
КРОУ приняла решение установить следующие тарифы на природный газ.
1) Тариф на природный газ, продаваемый потребителям из социально необеспеченных семей до 600 кубометров природного газа в год, составляет 100 000 драмов/ тысячу кубометров (с учетом НДС);
2) 143 700 драмов/тыс.куб.м (включая НДС) за природный газ, реализуемый населению(за исключением социально необеспеченных слоев);
3) Тариф на природный газ, реализуемый теплицам за период с 1 ноября по 31 марта включительно, обойдется в сумму, эквивалентную $233,9 за тысячу кубометров (с учетом НДС);
4) Тариф на природный газ, перерабатываемый в сфере сельского хозяйства - консервы, напитки, молочная продукция, реализуемый физическим лицам – обойдется в сумму, эквивалентную $233,9 за тысячу кубометров потребленного природного газа (с учетом НДС);
5) Тариф на природный газ для других потребителей (в том числе, тепловых электростанций), не предусмотренных пунктами 1-4, до 10 тысяч кубометров природного газа в месяц составит 143 700 драмов/тыс кубометров (включая НДС). За природный газ, превышающий 10 тысяч кубометров, будет выплачиваться сумма, эквивалентная $265,81 за каждую тысячу кубометров потребленного природного газа (с учетом НДС).