Քանի դեռ չեն գործում պատասխանատվության մեխանիզմներ, Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականությունը շարունակվելու է.Թագուհի Թովմասյան 02/28/2022   14:18  |  Մեկնաբանություն
Փետրվարի 28-ին` Ադրբեջանական ԽՍՀ-ում կազմակերպված ջարդերի զոհերի հիշատակի եւ բռնագաղթած հայ բնակչության իրավունքների պաշտպանության օրը, ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանի նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել կոնֆերանս-քննարկում, որին մասնակցել են ակադեմիական շրջանակների ներկայացուցիչներ: Այս մասին հայտնում են ԱԺ-ից:
Հանձնաժողովի նախագահը հիշեցրել է, որ 34 տարի առաջ` այս օրերին, խաղաղ հայ բնակչությունը ենթարկվել է զանգվածային բռնությունների եւ խոշտանգումների: Պատգամավորն ընդգծել է, որ Սումգայիթում, Բաքվում, Կիրովաբադում հայ բնակչության կոտորածները, էթնիկ զտումները, որոնք հիշեցնում էին 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանությունը, պարբերական բնույթ են կրել: Ըստ նրա` շուրջ 30 տարի Ադրբեջանն իր երկրում այնքան հայատյացություն է սերմանել, որ Արցախի դեմ 2020 թվականին Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական ագրեսիայի օրերին ականատես ենք եղել անմարդկային դաժանությունների: Ադրբեջանը, համալրելով մարդկության դեմ ուղղված հանցանքները, սպանել է հայ խաղաղ բնակչությանը, թիրախավորել մանկապարտեզները, դպրոցներն ու հիվանդանոցները: Թագուհի Թովմասյանի խոսքով` Ադրբեջանի` մարդկության դեմ ուղղված այդ հանցանքները պետք է միջազգային հանրության կողմից արժանանան համապատասխան արձագանքի եւ գնահատականի:
«Ցանկանում եմ հերթական անգամ շեշտադրել` քանի դեռ չեն գործում պատասխանատվության մեխանիզմներ, Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականությունը, միջազգային դրույթների ոտնահարումը, մարդկության դեմ ուղղված հանցանքները շարունակական բնույթ են կրելու», - նշել է հանձնաժողովի նախագահը:
Մասնակիցները կարեւորել են նման քննարկումը, ընդգծել են այդ ուղղությամբ հետազոտական աշխատանքներ իրականացնելու, միջազգային հանրության հետ համագործակցության, պետական ռազմավարություն ունենալու, ինչպես նաեւ քաղաքական օրակարգ ձեւավորելու անհրաժեշտությունը:

Преступления Азербайджана против человечности должны быть удостоены соответствующей оценки и реакции международного сообщества - Товмасян 02/28/2022 17:50 | Лента новостей
28 февраля, в день памяти жертв массовых погромов в Азербайджанской ССР и защиты прав депортированного армянского населения, по инициативе председателя Постоянной комиссии НС по правам человека и общественным вопросам Тaгуи Товмасян состоялась конференция-дебаты с участием представителей академических кругов. Об этом сообщает пресс-служба НС Армении.
Председатель комиссии напомнила, что 34 года назад в эти дни мирное армянское население подверглось массовому насилию и пыткам. Депутат подчеркнула, что массовые убийства и этнические чистки армянского населения в Сумгаите, Баку и Кировабаде, напоминающие Геноцид армян 1915 года, носили регулярный характер. По ее словам, около 30 лет Азербайджан посеял в своей стране столько ненависти к армянам, что в дни военной агрессии, развязанной Азербайджаном против Арцаха в 2020 г., мы стали свидетелями бесчеловечных зверств. Азербайджан, помимо преступлений против человечности, убивал мирное армянское население, наносил удары по детским садам, школам и больницам. По словам Т.Товмасян, преступления Азербайджана против человечности должны быть оценены международным сообществом. “Хочу еще раз подчеркнуть: до тех пор, пока не будет механизмов ответственности, будет продолжаться геноцидальная политика Азербайджана, нарушение международных норм, преступления против человечности”, - отметила она.
Участники подчеркнули важность подобных дебатов, проведения исследовательской работы в этом направлении, сотрудничества с международным сообществом, государственной стратегии, формирования политической повестки.