ՀՀ ԱԳՆ-ն անհրաժեշտ է համարում ՄԱԿ-ի՝ Արցախ անխոչընդոտ մուտքի ու հումանիտար առաքելությունների իրականացումը 02/28/2022 22:44 | ԼՐԱՀՈՍ
Փետրվարի 28-ին ՄԱԿ Մարդու իրավունքների խորհրդի բարձրաստիճան նիստի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ՄԱԿ Ժնևյան գրասենյակի գլխավոր տնօրեն Տատյանա Վալովայայի հետ։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից։
Կողմերը գոհունակություն են հայտնել Հայաստանի և ՄԱԿ Ժնևյան գրասենյակի միջև արդյունավետ համագործակցության կապակցությամբ։ Արարատ Միրզոյանը կարևորել է ՄԱԿ Մարդու իրավունքների խորհրդի գործունեությունը՝ ընդգծելով Հայաստանի՝ որպես խորհրդի անդամ երկրի հանձնառությունը մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանությանն ու խթանմանը, ինչպես նաև ժողովրդավարական արժեքների ամրապնդմանը։
Նախարար Միրզոյանն անդրադարձ է կատարել Արցախում 44-օրյա պատերազմի հետևանքով ստեղծված հումանիտար խնդիրներին և դրանց լուծման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերին։ Այս համատեքստում արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը կարևորել է Լեռնային Ղարաբաղում բնակչության հիմնարար իրավունքների և ազատությունների լիարժեք իրացման համար անհրաժեշտ պայմանների և միջազգային աջակցության հասանելիության ապահովումը։
ԱԳ նախարարն ընդգծել է միջազգային մասնագիտացված կազմակերպությունների, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի համապատասխան կառույցների՝ Արցախ անխոչընդոտ մուտքի անհրաժեշտությունն ու հումանիտար առաքելությունների իրականացումը։

Глава МИД Армении считает необходимым осуществление гуманитарной миссии ООН в Арцахе 03/01/2022   09:52  |  Лента новостей
Министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян 28 февраля в рамках заседания высокого уровня Совета ООН по правам человека встретился с генеральным директором отделения ООН в Женеве Татьяной Валовой. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Стороны выразили удовлетворение эффективным сотрудничеством между Арменией и отделением ООН в Женеве. Арарат Мирзоян отметил важность деятельности Совета ООН по правам человека, подчеркнув приверженность Армении, как государства-члена Совета, правам человека и защите основных свобод и их продвижению, а также укреплению демократических ценностей.
Министр Мирзоян коснулся гуманитарных проблем, возникших в результате 44-дневной войны в Арцахе, и шагов, предпринятых для их решения. В этом контексте глава внешнеполитического ведомства отметил важность обеспечения необходимых для реализации основных прав и свобод населения Нагорного Карабаха условий и доступа к международной помощи.
Министр иностранных дел подчеркнул необходимость беспрепятственного доступа в Арцах и осуществления гуманитарных миссий международных специализированных организаций, в том числе соответствующих структур ООН.