Ալիևը վստահեցրել է, որ ձևավորվում է Ռուսաստան-Ադրբեջան-Թուրքիա համագործակցության եռակողմ ձևաչափ 02/24/2022   13:10  |  Միջազգային լրահոս
Ռուսաստան-Ադրբեջան-Թուրքիա եռակողմ ձևաչափը կարող է ձևավորվել մոտ ապագայում։ ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է նախօրեին ռուսական ԶԼՄ-ների հետ հանդիպմանը։
Նա մասնավորապես ասել է․ «Ոչ մեկի համար գաղտնիք չէ, որ փաստացի ձևավորվում է եռակողմ համագործակցության ձևաչափ։ Այն դեռ չի ձևավորվել, դեռ արտգործնախարարներն ու նախագահները չեն հանդիպել, բայց ընթացքի մեջ է։ Այն ձևավորում է  ընդհանուր շահերի, հետաքրքրությունների և պրագմատիզմի հիման վրա»։
Ալիևն ասել է, որ Ռուսաստանի ու Թուրքիայի նախագահների հարաբերությունները փոխադարձ վստահության վրա են հիմնված։ Նա նաև նշել է, որ երկու երկրների նախագահներն այդ մասին հրապարակային ասել են։
«Քանի որ Ադրբեջանն արդեն հանդիսանում է Ռուսաստանի և Թուրքիայի դաշնակիցը, հետևաբար պատրաստվում ենք հաջորդ քայլին։ Դա մեր գործը չէ, բայց մենք մեր կողմից միշտ նպաստել ենք, որ երկու երկրների շահերը մոտեցնենք իրար»,-ասել է Ալիևը։
Ադրբեջանի նախագահը երեքշաբթի օրը Ռուսաստանի և Ադրբեջանի միջև կնքված դաշնակցային փոխգործակցության հռչակագիրը համարել է պատմական ձեռքբերում։ Նա ասել է, թե չկա որևէ այլ երկիր, որը կարող է հպարտանալ հարևան երկու խոշոր տերությունների հետ դաշնակից հանդիսանալով։
12:58 24/02/2022  |  Միջազգային լրահոսԷրդողանը Ուկրաինայի հարցով հեռախոսազրույց է ունեցել Պուտինի հետ
11:17 24/02/2022  |  Միջազգային լրահոսԷրդողանը Ուկրաինայում տիրող իրավիճակի հետ կապված անվտանգության խորհրդի նիստ է հրավիրել
18:52 23/02/2022  |  Միջազգային լրահոսԱլիևն ու Էրդողանը հեռախոսազրույց են ունեցել. քննարկման թեմաներից մեկը Հայաստանն էր
10:51 22/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱլիևը ժամանել է Մոսկվա
18:32 17/02/2022  |  ՄեկնաբանությունReuters․ Թուրքիայում իշխանությունն ամեն կերպ կպայքարի հաջորդ ընտրություններում չպարտվելու համար
11:21 15/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՊուտինը պատրաստ է բանակցել անվտանգության երաշխիքների շուրջ.Պեսկով
16:36 07/02/2022  |  Միջազգային լրահոսԷրդողանը կրկին կմասնակցի Թուրքիայի նախագահական ընտրություններում

Трехсторонний формат сотрудничества РФ - Азербайджан - Турция может быть создан в ближайшем будущем - Алиев 02/24/2022   13:32  |  Международные новости
Трехсторонний формат сотрудничества Россия - Азербайджан - Турция может сформироваться уже в ближайшем будущем. Об этом заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев на встрече с руководителями российских СМИ в Клубе главных редакторов ТАСС, состоявшейся накануне.
"И, наверное, ни для кого не секрет, что уже формируется де-факто и трехсторонний формат сотрудничества. Он еще не формализован, еще не было встреч министров иностранных дел, не говоря уже о президентах, но он формируется. Он формируется на основании общих интересов, прагматизма и схожести", - приводит слова Алиева ТАСС.
Алиев отметил общие черты систем управления и ценностей, которым привержены три страны. В этой связи он с удовлетворением отметил доверительные отношения между президентами Турции Тайипом Эрдоганом и президентом России Владимиром Путиным. "Оба они об этом публично говорят. Я думаю, недалек тот день, когда мы будем уже формализовать эти отношения. <...> Поскольку Азербайджан является союзником России и Турции, то тут как бы уже напрашивается следующий шаг. Это дело не наше, но мы со своей стороны всегда работали над сближением интересов двух стран", - заявил Алиев.
Президент Азербайджана назвал подписанную во вторник Декларацию о союзническом взаимодействии России и Азербайджана историческим достижением. "Потому что с двумя великими странами, с двумя соседями Азербайджан имеет союзнические отношения. Я думаю, ни одна другая страна не может этим похвастаться. Я уже не говорю о том, что со страной - членом НАТО и страной - руководителем ОДКБ. Это на самом деле достижение", - указал он.
12:14 22/02/2022  |  КомментарийАлиев оказался в ужасном положении - политолог
16:33 21/02/2022  |  Международные новостиПутин и Алиев подпишут Декларацию о союзническом взаимодействии
09:58 21/02/2022  |  Международные новостиПутин на предстоящей неделе встретится с Алиевым - СМИ
00:04 19/01/2022  |  Международные новостиПутин рассказал Алиеву о состоявшихся контактах с США и их союзниками по вопросам предоставления гарантий