Արման Թաթոյանը կդիմի ՍԴ՝ կառավարության գործողությունների վերաբերյալ 02/23/2022 14:12 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը կդիմի ՍԴ՝ կառավարության գործողությունների վերաբերյալ։ Այս մասին ամփոփիչ ասուլիսի ընթացքում ասաց Արման Թաթոյանը։
Ինչ վերաբերում է որոշ պաշտոնյաների կողմից արված հայտարարությանը, թե նա մինչև իր ժամկետի լրանալը միակ աշխատած օմբուդսմենն է, Թաթոյանը հեգնանքով արձագանքեց, որ դա ամեն)ին էլ իշխանությունների մեծահոգի վերաբերմունքի արդյունքը չէ, այլ՝ սկզբունքային դիրքորոշման և քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված ամենօրյա աշխատանքի արդյունքն է։ ՄԻՊ-ը հիշեցրեց, որ ճնշման փորձեր են եղել՝ ֆինանսական անկախության դեմ, ինչը որակեց ձախողված ոտնձգություն։ Բացի այդ՝ գրեթե 2 տարի կառավարությունը չի հաստատել օմբուդսմենի աշխատակազմի դրույքաչափերի ցանկը։
Նրա դիտարկմամբ՝ ՄԻՊ աշխատակազմն ընկալվում է որպես գերատեսչություն, թեեւ դա միակ իրավապաշտպան սահմանադրական մարմինն է, եւ նրա նկատմամբ վերաբերմունքը պետք է լինի ոչ պակաս, քան ԱԺ-ի, կառավարության վարչակազմի, վարչապետի կամ նախագահի նկատմամբ։
Այս կապակցությամբ Արման Թաթոյանը որոշել է դիմել Սահմանադրական դատարան։
«Որպեսզի նման վերաբերմունքը օմբուդսմենի համար «դաս» չլինի, չընկալվի որպես «պատիժ», եթե նա իրեն լավ չպահի», - հավելել է Թաթոյանը:

Арман Татоян обратится в Конституционный суд по поводу действий правительства 02/23/2022   14:31  |  Лента новостей
Защитник прав человека(омбудсмен) РА Арман Татоян обратится в Конституционный суд по поводу действий правительства. Об этом сообщил на пресс-конференции в среду сам Арман Татоян.
Что касается озвученного некоторыми чиновниками заявления о том, что он единственный омбудсмен, проработавший до конца срока, Татоян не без иронии заметил, что это вовсе не следствие великодушия властей, а результат принципиальной позиции и ежедневной работы, направленной на защиту прав граждан. Омбудсмен напомнил, что предпринимались попытки давления  в виде провалившегося посягательства на финансовую независимость, почти 2 года, как правительство не утверждает перечень ставок аппарата омбудсмена.
По его словам, аппарат омбудсмена расширяется как ведомство, хотя это единственный правозащитный конституционный орган, и отношение к нему должно ничем не уступать отношению к НС, аппарату правительства, премьеры или президенту.
В этой связи Арман Татоян решил обратиться в суд.
"Чтобы такое отношение не служило "уроком" для омбудсмена, не воспринималось как "наказание", если он станет себя плохо вести", - добавил Татоян.