Փակ տարածքներում դիմակի պարտադիր կրման պահանջը կհանվի 02/23/2022 11:43 | ԼՐԱՀՈՍ
Առաջիկա մեկ շաբաթվա ընթացքում նախատեսվում է հանել փակ տարածքներում դիմակի պարտադիր կրման պահանջը։ Կառավարության այսօրվա նիստին այդ մասին հայտարարեց առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը՝ հավելելով, որ փակ տարածքներում արդեն ուղղակի խորհուրդ կտրվի դիմակի կրումը։
ՀՀ վարչապետի հարցադրմանը՝ որքանո՞վ է երաշխիքը, որ հակահամաճարակային այդ կանոնի վերանայումը չի հանգեցնելու կորոնավիրուսային հիվանդության աճի, նախարարը պատասխանեց․
«Վստահ ենք, որ նվազումն անշրջելի է լինելու։ Այդ կանխատեսումն արվել է վերջին շաբաթների մոնիթորինգի տվյալների հիման վրա, որը ցույց է տվել, որ հիվանդացության թիվը կայուն նվազում է։ Բացի այդ, հիմնվում են նաև այլ երկրների փորձի վրա, որտեղ նույնպես հակահամաճարակային կանոնների վերանայումներ են արվել։ Առաջիկայում ևս նվազման տենդենցը պահպանվելու է»։
Նախարարի խոսքով՝ առաջիկա շաբաթում որոշ սահմանափակումներ կվերանայվեն, բայց բժշկական հաստատություններում դիմակի պարտադիր կրման պահանջը կպահպանվի։
Անահիտ Ավանեսյանը նշեց, որ Հայաստանում ներկա պահին շրջանառվում է Օմիկրոն շտամի B1 և B2 ենթատեսակները, որոնք տարածման նվազ ցուցանիշ ունեն, բայց չպատվաստված տարեց և խրոնիկ հիվանդություններով մարդիկ ապահովագրված չեն հիվանդության ծանր ընթացքից։ Օմիկրոնը, ինչպես նշեց նախարարը, գրեթե ամբողջությամբ դուրս է մղել դելտա շտամին։
Նախարարը նաև նշեց, որ վերջին 1-2 ամսվա ընթացքում պատվաստված բնակչության թիվը կտրուկ աճել է․ «65-ից բարձր տարիքի բնակչության շուրջ 40 տոկոսը պատվաստված է։ Առաջին դեղաչափով պատվաստվել է 1 մլն 80 հազար 715 քաղաքացի, երկրորդ՝ ամբողջական դեղաչափ ստացել է մեծահասների 47,9 տոկոսը։ 3-րդ խթանիչ դեղաչափ ստացել է 20 169 քաղաքացի»։

Власти Армении могут отменить обязательный масочный режим в закрытых помещениях 02/23/2022   12:01  |  Лента новостей
Власти Армении планируют в течение ближайшей недели отменить обязательное требование о ношении масок в закрытых помещениях, заявила на заседании правительства Армении в среду глава Минздрава Анаит Аванесян. Она добавила, что масочных режим в закрытых помещениях будет носить рекомендательный характер.
По словам министра, тенденции последних недель свидетельствуют о стабильном снижении уровня заболеваемости.
Кроме того, как указала, ведомство основывается на опыте других стран, где пересмотрели противоэпидемические правила. Она отметила, что тенденция к снижению сохранится и в ближайшие дни.
По словам главы Минздрава, ряд ограничений будут пересмотрены на предстоящей неделе, однако требование о  ношении масок в медучреждениях останется в силе.
Глава Минздрава Армении Анаит Аванесян также сообщила, что штамм "омикрон" почти полностью вытеснил "дельту". В Армении, по ее словам, в настоящее время, циркулирует подвиды омикрон-штамма B1 и B2, у которых более низкий уровень заболеваемости, однако пожилые люди и граждане  с хроническими  заболеваниями не застрахованы от тяжелого течения болезни.