Ադրբեջանական կողմն Արցախում խախտել է հրադադարը, հայկական կողմը կորուստներ չի կրել. ՊԲ 02/23/2022 16:54 | Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Ադրբեջանական կողմն Արցախում խախտել է հրադադարը, ինչի հետևանքով հայկական կողմը կորուստներ չի կրել: Այս մասին հայտնում է ԱՀ ՊԲ-ն։
« Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հաղորդագրություն է տարածել, որի համաձայն ՊԲ-ի ստորաբաժանումները փետրվարի 23-ին ժամը 10:05-ի սահմաններում կրակ են բացել Արցախի Հանրապետության հարավ-արևելյան ուղղությամբ տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ:
Իրականում առաջնագծի տվյալ հատվածում ադրբեջանական կողմն է խախտել հրադադարը, ինչի հետևանքով հայկական կողմը կորուստներ չի կրել:
Հրադադարի խախտման փաստի վերաբերյալ համապատասխան տեղեկատվություն է տրամադրվել ռուսական խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարությանը:
Արցախի Հանրապետության պաշտպանական գերատեսչությունը ևս մեկ անգամ հավաստում է իր հավատարմությունը հրադադարի պահպանման ռեժիմին և տեղեկացնում, որ նշված կամ որևէ այլ ուղղությամբ ՊԲ- ի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը չի խախտվել»,- նշված է ՊԲ տարածած հաղորդագրությունում։

Азербайджан нарушил режим прекращения огня в Арцахе, армянская сторона потерь не понесла – АО 02/23/2022   17:06  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
“Министерство обороны Азербайджана распространило заявление, согласно которому 23 февраля около 10:05 подразделения Армии обороны Арцаха открыли огонь по азербайджанским позициям на юго-восточном направлении Республики Арцах. В действительности же режим прекращения огня на этом участке линии фронта нарушила азербайджанская сторона, в результате чего армянская сторона потерь не понесла”, - говорится в сообщении.
В Минобороны Арцаха сообщили, что соответствующая информация о нарушении режима прекращения огня передана российскому миротворческому командованию.
“Министерство обороны Республики Арцах еще раз подтверждает свою приверженность режиму прекращения огня и сообщает, что режим прекращения огня Армией обороны Арцаха ни на указанном, ни на другом направлении не нарушался”, - отмечается в заявлении.