Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանները պահանջում են կասեցնել գործի վարույթը և դիմել ՍԴ 02/22/2022   14:58  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանները միջնորդություն են ներկայացրել՝ գործի վարույթը կասեցնելու և ՍԴ դիմելու մասին։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ նախորդ դատական նիստին մեղադրող դատախազները հրապարակել են գործով մեղադրական եզրակացությունը։ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանները հայտարարել են, որ մեղադրանքը պարզ, հասկանալի չէ և խնդրել են պարզաբանել այն, սակայն պարզաբանում չի տրվել։
«Փաստինֆո»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ, ընթանում է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և ՀՀ նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի գործով դատական նիստը, որի ընթացքում Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանները միջնորդեցին՝ կասեցնել գործի վարույթը և դիմել ՍԴ։
Միջնորդության առարկան օրենսդրական բացն է, մասնավորապես, Հայկ Ալումյանն արձանագրեց, որ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգիրքը գործը քննող դատարանին հնարավորություն չի տալիս պարզաբանելու ամբաստանյալին առաջադրված մեղադրանքն այն դեպքերում, երբ այդ մեղադրանքը շարադրված է ոչ պարզ ձևով, միաժամանակ նման պարտավորություն չի դնում մեղադրողի վրա։ Ըստ Ալումյանի՝ այն, որ դատարանը օրենքով հնարավորություն չունի պարզաբանելու մեղադրանքը, հակասում է Սահմանադրության 67-րդ հոդվածի 1-ին կետին և 63-րդ հոդվածի 1-ին մասին։ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանը միացավ միջնորդությանը՝ նշելով, որ մեղադրանքի պարզաբանման հարցը շատ հեշտ կարելի էր լուծել նախորդ դատական նիստին։ Նրա խոսքով՝ մեղադրանքի վերաբերյալ իրենք ունեին 10 հարց, և եթե դատախազները պատասխանեցին դրանց, ոչ ոք չէր ասի, որ նրանք դուրս են եկել իրենց լիազորություններից։ Ռոբերտ Քոչարյանը ևս հայտարարությամբ հանդես եկավ՝ նշելով, որ իր համար այդ ձևակերպումներն անհասկանալի էին հենց մեղադրանք առաջադրելու պահին, իսկ երբ քննիչին ասել է այդ մասին, վերջինս պատասխանել է, որ պարզաբանելու պարտավորություն չունի։ Նա հայտնեց, որ փաստաբաններին խնդրել է պարզաբանել, թե ինչում են իրեն մեղադրում, մեղադրանքն անհասկանալի է, քանի որ որևէ գործողություն նկարագրված չէ, սակայն փաստաբաններն ասել են՝ իրենք էլ չեն հասկանում։
«Պատկերացրեք՝ փաստաբանները չեն հասկանում, չգիտեն՝ ինչպես ինձ պաշտպանել։ Քննիչը համարել է, որ այն պարզաբանելու պարտավորություն չունի։ Դուք ինձ հարցնում եք՝ հասկանալի է, թե ոչ։լ Եթե Դուք պարզաբանելու պարտավորություն չունեք. Ինչու եք ինձ այդ հարցը տալիս։ Կամ եթե այս դահլիճում ոչ ոք նման պարտականություն չունի, ինչու եք այդ հարցը ինձ տալիս։ Ձևական ինչ-որ մի բա՞ն է։ Ենթադրում եմ, որ օրենքի պահանջ է։ Ուրեմն կա օրենսդրական բաց»,- նշեց Քոչարյանը։
Արմեն Գևորգյանի պաշտպան Լուսինե Սահակյանը ևս միացավ միջնորդությանը։
Մեղադրող դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանն առարկեց միջնորդության դեմ՝ նշելով, որ միջնորդությունը բացարձակ հիմնավորված չէ ու ենթակա է մերժման։
Բաղդասարյանը պարզաբանեց, թե ինչի համար է մեղադրվում Քոչարյանը. «Մեղադրվում է խոշոր չափով կաշառք ստանալու մեջ. մանրամասն նկարագրվել է, թե ով ում հաշվին ինչի համար ինչքան գումար է փոխանցել»։
Լսելով կողմերի դիրքորոշումը՝ դատարանը հեռացավ խորհրդակցական սենյակ՝ որոշում կայացնելու։ Դատարանի որոշումը կհրապարակվի մարտի 1-ին՝ ժամը 13.00-ին։
16:08 15/02/2022  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըԳտեք տարբերակ՝ բացատրելու համար, թե ինձնից ինչ են ուզում, ինչի մեջ են մեղադրում ինձ. Քոչարյանը՝ դատավորին
14:19 15/02/2022  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըՌոբերտ Քոչարյանի համար առաջադրված մեղադրանքը պարզ չէ
14:50 08/02/2022  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըՌոբերտ Քոչարյանի և Արմեն Գևորգյանի գործով դատական նիստը հետաձգվեց
14:09 25/01/2022  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըՌոբերտ Քոչարյանի ընտանիքի անդամները վարակվել են կորոնավիրուսով, Արմեն Գևորգյանն էլ առցանց մասնակցում է ԵԽԽՎ լիագումար նիստին. Դատական նիստը հետաձգվեց
17:14 13/01/2022  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըԴատավոր Սերգեյ Սահակյանը կշարունակի քննել Ռոբերտ Քոչարյանն ընդդեմ Փաշինյանի գործը. Վերջինիս փաստաբանը խնդրեց նիստը հետաձգել
15:32 21/12/2021  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըԻնձ ապշեցնում է ՍԴ որոշումներն աբսուրդի հասցնելը, անհեթեթ բաներ են ասվում. Ռոբերտ Քոչարյան
13:53 14/12/2021  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըԴատախազությունը Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով վճռաբեկ բողոք է ներկայացրել՝ պահանջելով բեկանել 300.1-րդ հոդվածով գործի վարույթը կարճելու մասին որոշումը
17:18 26/11/2021  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըՎերաքննիչ դատարանը մերժեց բողոքները՝ Սահմանադրական կարգը տապալելու համար Քոչարյանին ու մյուսներին առաջադրված մեղադրանքները ենթական են կարճման
18:07 05/11/2021  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըԵթե հոդվածը ճանաչվում է հակասահմանադրական, պետք է դադարեցնել հետապնդումը, ներողություն խնդրել և վերջ, ամոթ բան չկա․ Օրբելյան

Защита Роберта Кочаряна подала ходатайство о приостановке производства по делу и обращении в КС 02/22/2022 15:36 | Суд по делу второго президента РА
Адвокаты второго президента Армении Роберта Кочаряна представили ходатайство о приостановлении производства по делу и обращении в Конституционный суд.
На предыдущем заседании суда прокуроры огласили обвинительное заключение по делу. Защита Роберта Кочаряна назвала обвинение непонятным, невнятным и попросила прояснить его, однако пояснения не последовало.
Как передает корреспондент “ФактИнфо”, в суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Анны Данибекян сегодня проходит слушания по делу второго президента РА Роберта Кочаряна и бывшего вице-премьера Армении Армена Геворкяна. В ходе судебного заседания адвокаты Роберта Кочаряна ходатайствовали о приостановлении производства по делу и обращении в КС.
Основанием для подачи ходатайства послужил законодательный пробел. Как пояснил Айк Алумян, Уголовно-процессуальный кодекс РА не предоставляет рассматривающему дело суду возможности прояснить предъявленное подсудимому обвинение в том случае, когда это обвинение изложено неясно. При этом не возлагает такой обязанности на обвинителя. По словам Алумяна, отсутствие у суда по закону возможности прояснения обвинения противоречит п.1 ст. 67 и ч. 1 ст. 63 Конституции РА.
Адвокат второго президента Армении Ованнес Худоян присоединился к ходатайству, отметив, что вопрос о прояснении обвинения можно было легко решить на предыдущем заседании. По его словам, у них возникло 10 вопросов относительно обвинения, и, если бы прокуроры ответили на них, то никто не стал бы утверждать, что они вышли за рамки своих полномочий. Роберт Кочарян также выступил с заявлением, указав, что для него эти формулировки непонятны с самого момента предъявления обвинения, а когда он сказал об этом следователю, то последний ответил, что не обязан разъяснять. Он сообщил, что просил адвокатов пояснить, в чем его обвиняют; обвинение непонятно, так как не описано ни одного действия. Однако в ответ адвокаты заявили, что они тоже не понимают.
“Представьте, адвокаты не понимают, не знают, как меня защищать. Следователь заявил, что он не обязан разъяснять. Вы меня спрашиваете, понятно ли мне или нет. Если у вас нет обязанности по даче разъяснений, то зачем вы меня об этом спрашиваете? Если никто в этом зале не обязан разъяснять, то зачем вы мне задаете этот вопрос? Это некая формальность? Полагаю, что это требование закона. Следовательно, есть пробел в законодательстве”, - отметил Кочарян.
Ходатайство поддержала также адвокат Лусине Саакян, представляющая интересы Армена Геворкяна.
Против ходатайства возразил прокурор Геворк Багдасарян, отметив, что оно лишено всяких обоснований и подлежит отклонению.
Багдасарян пояснил, в чем обвиняют Кочаряна. “Он обвиняется в получении крупной взятки. Детально описано, кто, на чей счет, для чего и какую сумму перечислил”.
Выслушав позицию сторон, суд удалился в совещательную комнату для вынесения решения. Суд огласит решение 1 марта в 13:00.