Եվրանեսթի բյուրոյի նիստում Հայաստանի պատվիրակության ղեկավարը կողմ չի քվեարկել «հակառուսական բանաձեւին». մեկնաբանում է Մարիա Կարապետյանը 02/22/2022   11:57  |  ԼՐԱՀՈՍ
Եվրանեսթի բյուրոյի նիստում երեկ ընդունվել է  բանաձև, որին Հայաստանի պատվիրակության ղեկավարը կողմ չի քվեարկել։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց Եվրանեսթ ԽՎ-ում Հայաստանի պատվիրակության ղեկավար Մարիա Կարապետյանը՝ անդրադառնալով լուրերին, թե Եվրանեսթի բյուրոյի նիստում պատրաստվում են հակառուսական բնույթի բանաձև ընդունել։
«Եվրանեսթ Խորհրդարանական վեհաժողովում ներկայացված են ԵՄ խորհրդարանի պատգամավորները և ԵՄ արևելյան հարևանները՝ Մոլդովա, Ուկրաինա, Բելառուս, որը սառեցրել է իր մասնակցությունը վեհաժողովին, ինչպես նաև՝ Հարավային Կովկասի երեք երկները՝ Հայաստանը, Վրաստանը, Ադրբեջանը։ Եվրանեսթ ԽՎ օրակարգը ձևավորել են բոլոր երկրների քարտուղարությունները և քաղաքական գործիչները՝ համատեղ»,-նշեց Մարիա Կարապետյանը՝ հավելելով, որ այն օրակարգը, որը բերվել է Երևան՝ տիպիկ է Եվրանեսթ ԽՎ քննարկման թեմաների տեսանկյունից, այսինքն՝ առանձին դիտավորություն, բացի այն աշխարհաքաղաքական համատեքստից, որում ապրում ենք՝ պետք չէ փնտրել։
Կարապետյանը հայտնեց, որ բյուրոյի նիստին երեկ ընդունվել է բանաձև, որին ինքը դեմ է քվեարկել, իսկ թե ինչ բանաձև է՝ Կարապետյանը չմանրամասնեց՝ հայտնելով, որ բյուրոյի շահագրգիռ անդամների կողմից կհրապարակվի այն։
Հիշեցնենք, որ Ռուսաստանը պաշտոնապես ճանաչել է Դոնեցկի ու Լուգանսկի անկախությունը։
17:04 06/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԼուրջ ե՞ք ասում. Մեդիատեռորի մեջ ե՞ք մեղադրում ՄԻՊ-ին. Թաթոյանը՝ Կարապետյանին
13:31 10/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱյս պատգամավորները այլևս բացի սեփական անձից պարզապես ոչ մեկի չեն ներկայացնում. Մարիա Կարապետյան
15:13 09/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՄարիա Կարապետյանը մեզ հետ կռիվ էր անում, թե ինչու՞ ենք, բարձրաձայնել Ադրբեջանի՝ զորահանդեսում հայ ռազմագերիների ցուցադրելու մտայնության մասին.Անի Սամսոնյան
20:56 06/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀանրային պաշտպանի գրասենյակը կոչ է անում պատգամավորներ Մարիա Կարապետյանին և Հերիքնազ Տիգրանյանին հանրապետության բարձր ամբիոնից ապակողմնորոշող հայտարարություններ չկատարել. Մելանյա Առուստամյան
12:50 20/11/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱնհասկանալի էր «Լուսավոր Հայաստան»-ի պատգամավորների վարքագիծը. ԱԺ պատգամավոր
12:40 09/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՊատգամավոր Մարիա Կարապետյանին մեղադրում են ստելու մեջ եւ պահանջում, որ հրաժարվի մանդատից. հայտարարություն

Глава делегации Армении не поддержала “антироссийскую резолюцию” на заседании бюро "Евронест" в Ереване 02/22/2022 12:56 | Лента новостей
На заседании бюро "Евронест" в Ереване накануне была принята резолюция, глава делегации Армении за резолюцию не голосовала. Об этом в беседе с журналистами заявила глава делегации Армении в ПА "Евронест", депутат НС РА от правящей фракции "Гражданский договор" Мария Карапетян в ПА "Евронест", депутат НС РА от правящей фракции "Гражданский договор" Мария Карапетян, комментируя сообщения о том, что на заседании бюро "Евронест" планировалось принятие антироссийской резолюции.
“В ПА “Евронест представлены депутаты парламентов ЕС и восточные соседи ЕС – Молдова, Украина, Беларусь, которая заморозила свое участие в ассамблее, а также три страны Южного Кавказа – Армения, Грузия и Азербайджана. Повестку ПА “Евронест” сформировали секретариаты всех стран и политические деятели совместно”, - отметила Мария Карапетя. Она добавила, что представленная на ереванских заседаниях повестка типична для "Евронест" и в ней не стоит искать какого-то отдельного умысла, кроме геополитического контекста.
Карапетян сообщила, на вчерашнем заседании бюро была принята резолюция, которую она не поддержала. Карапетян при этом не уточнила, о какой именно резолюции идет речь. Она сообщила, что содержание документа сегодня будет обнародовано заинтересованными членами бюро.