Արման Թաթոյանն ադրբեջանական պատերազմական հանցանքների ապացույցներ ու հաղորդումներ է ուղարկել ընդհանուր իրավազորության պետությունների դատախազության ու ոստիկանության մարմիններ 02/21/2022 22:03 | ԼՐԱՀՈՍ
ՄԻՊ-ն ավարտել է 44-օրյա պատերազմի ընթացքում ադրբեջանական պատերազմական ու մարդկության դեմ ուղղված հանցանքների վերաբերյալ նոր ապացույցների հետազոտությունը և հաղորդումները։ Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը:
Այսօր ավարտել ենք 44-օրյա պատերազմի ընթացքում ադրբեջանական պատերազմական ու մարդկության դեմ ուղղված հանցանքների վերաբերյալ նոր ապացույցների հետազոտությունը և հաղորդումները՝ ուղարկելու համար այն պետությունների Դատախազության ու Ոստիկանության մարմիններ, որոնք ունեն ընդհանուր իրավազորություն (general jurisdiction): Կուղարկվեն նաև նրանց Արտաքին գործերի նախարարությունների մարմիններին:
Աշխատանքի ծավալը պատկերացնելու համար ուղղակի ասեմ, որ միայն օբյեկտիվ ապացույցներից խոսքը խոշտանգման, սպանությունների ու դաժանությունների 245 տեսանյութի և 120 լուսանկարի մասին է, ընդհանուր՝ 365 միավոր:
Հաղորդումներն ամրապնդված են փաստերով և վերաբերում են հետևյալ հիմնական հարցերի.
1) ռազմագերիների, քաղաքացիական անձանց կանխամտածված սպանություն,
2) ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց խոշտանգում և անմարդկային վերաբերմունք, այդ թվում` գլխատումներ, մարմնի մասերը կտրել և այլն,
3) սպանված զինծառայողների ու քաղաքացիական անձանց մարմինների անարգանք,
4) արգելված կասետային զինատեսակներով քաղաքացիական բնակչության ու քաղաքացիական բնակավայրերի ավերում,
5) ջիհադիստների և ահաբեկիչների օգտագործումն Արցախի դեմ պատերազմում,
6) քիմիական տարրեր պարունակող զանգվածային ոչնչացման զինատեսակների կիրառում,
7) պատերազմ սանձազերծելը COVID-19 համավարակի պայմաններում՝ Արցախի ու Հայաստանի առողջապահական համակարգերը կաթվածահար անելն ու մահվան դեպքերի շեշտակի աճին նպաստելը,
8)կրոնական պատկանելիության հիմքով զինծառայող և քաղաքացիական անձ գերիների խոշտանգումների փաստեր, եկեղեցիների ոչնչացում ու պղծում, դրանց պատկանելիության վերացմանն ուղղված քաղաքականություն,
9) պատերազմի ընթացքում հայկական կողմի ռազմագերիների սոցիալական ցանցերի ապօրինի կառավարում ադրբեջանցի զինվորականների կողմից և ազգամիջյան թշնամանքի հրահրում և խրախուսում երկու ժողովուրդների միջև,
10) գերիների հայրենադարձման արհեստական ձգձում քաղաքական հաշվարկների համար (փաստացի մարդկանց առևտուր) ու դրանով հոգեկան տառապանքների պատճառում նրանց ընտանիքներին:
Տեսանյութերն ադրբեջաներենից կամ ռուսերենից (որոշ տեսանյութերում ադրբեջանական զինվորականները խոսում են ռուսերեն) թարգմանվել են, անգլերեն կամ ռուսերեն լեզուներով ամրագրվել են տեսանյութերին` ենթագրերի (subtitles) տեսքով, համակարգված վերլուծվել են, և այդ ամենին կցվել են մի քանի հարյուր էջ հասնող իմ և Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի (Ռուբեն Մելիքյան, Արտակ Բեգլարյան, Գեղամ Ստեփանյան) 2016-2022թթ. անգլերեն զեկույցները: Կցել ենք նաև ՀԿ-ների զեկույցներ:
Ընդ որում, բոլոր հնարավոր դեպքերում հատուկ գրել ենք, թե մեր համոզմամբ՝ որ մարմիններն են կատարել հանցանքները, որ պետք է ենթարկվեն քրեական պատասխանատվության: Նշել ենք նաև կոնկրետ պաշտոնյաների:
Ցույց ենք տվել, որ այս հանցանքները ադրբեջանական հայատյացության ու թշնամանքի շարունակվող քաղաքականության հետևանքներն են, էթնիկ զտումների արդյունք, և այս սպառնալիքն այսօր էլ վերացած չէ:
Տեսանյութերն ամրագրվել են նաև Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի հաստատության լոգոյով՝ ի նշան տեղեկությունների հավաստիության:
Սա իմ երկրորդ հաղորդումն է պատերազմից հետո: Այս անգամ մի փոքր այլ ճանապարհով ենք գնացել: Տեսնենք` ընթացքն ինչ ցույց կտա:
Ամեն դեպքում, պետք է մեզնից կախված ամեն ինչ անենք, որպեսզի մեր հայրենակիցների իրավունքների խախտումների, նրանց նկատմամբ պատերազմական ու մարդկության դեմ ուղղված հանցանքներ կատարած անձինք ենթարկվեն պատասխանատվության՝ ի նպատակ դրանց կանխարգելման:
Բոլոր նյութերը կուղարկվեն նաև միջազգային կառույցներին (ՄԱԿ, ԵԽ, ԵՄ և այլն):
Այս աշխատանքները կատարվել են Հայաստանի ու Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանների աշխատակազմերի ու փորձագետների, մեր գործընկերների ջանքերով՝ բոլորս միասին\б- п8уд 1 "ф2цофтн:

Омбудсмен Армении рассказал о новых доказательствах военных преступлений Азербайджана во время 44-дневной войны 02/22/2022   10:21  |  Лента новостей
Защитник прав человека(омбудсмен) Армении Арман Татоян сообщил о завершении исследования новых доказательств азербайджанских военных преступлений и преступлений против человечества, совершенных во время 44-дневной войны, а также сообщений, предназначенных для направления в органы прокуратур и полиций государств с общей юрисдикцией (general jurisdiction).
Они также будут направлены в органы их Министерств иностранных дел.
"Для ясности масштаба проделанной работы, подчеркну, что только лишь из объективных доказательств речь идет о 245 видео, содержащих сцены пыток, убийств и жестокости, а также 120 фото, всего 365 единиц", - написал Татоян на своей странице в Facebook.
Он указал, что сообщения подкреплены фактами и касаются следующих основных вопросов:
1) умышленные убийства военнопленных, гражданских лиц;
2) пытки военнопленных и гражданских лиц, бесчеловечное обращение, в том числе обезглавливание, расчленение тел и так далее;
3) надругательство над телами погибших военнослужащих и гражданских лиц;
4) уничтожение мирного населения и гражданских населенных пунктов запрещёнными видами кассетного оружия;
5) использование джихадистов и террористов в войне против Арцаха;
6) применение оружия массового поражения, содержащего химические элементы;
7) развязывание войны в условиях пандемии COVID-19, парализация систем здравоохранения Арцаха и Армении и способствование резкому росту смертности;
8)факты пыток военных и гражданских пленных по признаку религиозной принадлежности, разрушения и осквернения церквей, политика, направленная на уничтожение их принадлежности;
9) незаконное управление во время войны азербайджанскими военнослужащими социальных сетей военнопленных армянской стороны, провоцирование и поощрение межнациональной вражды между двумя народами;
10) искусственное затягивание репатриации пленных в политических целях (фактически, торговля людьми) и тем самым причинение душевных страданий их семьям.
"Видео были переведены с азербайджанского или русского языков (на некоторых видеозаписях азербайджанские военные говорят на русском) и в виде субтитров были прикреплены к видео на английском или русском языках, систематически проанализированы, ко всему этому приложены доклады в несколько сотен страниц на английском языке за период 2016-2022 годы, представленные мной и Защитником прав человека Арцаха (Ruben Melikyan, Artak Beglaryan, Gegham G. Stepanyan). Мы также приложили отчеты НПО. Более того, во всех возможных случаях нами были конкретно указаны органы, которые по нашему убеждению, совершили преступления и должны быть привлечены к уголовной ответственности. Мы также упомянули конкретные должностные лица. Мы показали, что эти преступления являются результатом азербайджанской продолжительной политики армяноненавистничества и вражды, результатом этнических чисток, и эта угроза не исчезла и сегодня", - написал Татоян.
В знак достоверности информации видеоролики также были закреплены логотипом Защитника прав человека Армении.
"Это мое второе сообщение после войны. В этот раз мы пошли немного другим путем. Посмотрим, что покажет процесс. В любом случае, в превентивных целях, мы должны сделать все, что в наших силах, чтобы привлечь к ответственности тех, кто нарушил права наших соотечественников, совершил военные преступления и преступления против человечества. Все материалы также будут отправлены в международные организации (ООН, СЕ, ЕС и др.). Эти работы проделаны совместными усилиями экспертов и сотрудников аппаратов Защитников прав человека Армении и Арцаха, наших партнеров", - отметил Арман Татоян.
11:30 29/12/2021  |  Лента новостейПрезидент США подписал закон о привлечении Азербайджана и Турции к ответственности