«Շուշիի հռչակագիրն իր սուր ծայրով Հայաստանի դեմ ուղղված վտանգավոր ռազմական դաշինք է, որը կարող է արնաքամ անել մեր երկիրը». Աշոտ Մելքոնյան 02/21/2022   19:19  |  Քաղաքական
«Շուշիի հռչակագիրն՝ իր սուր ծայրով, Հայաստանի դեմ ուղղված խիստ վտանգավոր ռազմական դաշինք է, որ կնքել են մեր թշնամիներ հանդիսացող՝ արևելյան և արևմտյան «հարևանները»։
Հետևաբար, մենք պետք է խիստ զգոն լինենք, որ այդ սուր ծայրը չծակի մեր երկրի գլխավոր զարկերակը, որն այս պահին Հայաստանի հարավային դարպասն է՝ Սյունիքը։ Հակառակ պարագայում մեր երկիրն արյունաքամ կլինի»,- «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասում է պատմաբան ՀՀ ԳԱԱ Պատմության ինստիտուտի տնօրեն Աշոտ Մելքոնյանը, վերլուծելով թուրք ադրբեջանական տանդեմի կողմից վերջերս վավերացված «Շուշիի հռչակագիր»-ն ու դրա հնարավոր աղետալի հետևանքները Հայաստանի Հանրապետության համար։
«Եթե մի փոքր խորանանք, ապա ցավալիորեն կպարզենք, որ ինչ - որ իմաստով, այս դաշինքը ՆԱՏՕ-ի կողմից խրախուսանք է։ Թուրքիան լինելով ՆԱՏՕ-ի առաջատար անդամ երկիր, փաստորեն, նմանօրինակ պայմանագիր է կնքում առերևույթ չեզոք և որևէ ռազմաքաղաքական միավորի չպատկանող Ադրբեջանի հետ, այդպիսով՝ հեռավար տարբերակով, Ադրբեջանին դարձնելով ՆԱՏՕ-ին հարող պետություն, - ասում է պատմաբան Աշոտ Մելքոնյանն ու հավելում, - ստացվում է, որ, այսպես կոչված, «Շուշիի հռչակագիրն» ուղղված է ոչ միայն Հայաստանի, այլ նաև՝ Ռուսաստանի Դաշնության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության ռազմաքաղաքական շահերի դեմ, որով այս երկու պետությունների ռազմաքաղաքական շրջանակներին ստիպում է մտածել՝ փոխելու իրենց վերաբերմունքը թուրք ադրբեջանական վտանգավոր տանդեմի նկատմամբ։ Նկատենք նաև, որ այդ վերաբերմունքը մինչ օրս մեզ, մեղմ ասած, չի բավարարել և, գուցե, սա դառնա առիթ, որպեսզի, ասենք, ռուս – թուրքական անբացատրելի տանդեմը, որը մեր խորին համոզմամբ հակասում է նաև Ռուսաստանի Դաշնության շահերին, վերջ ունենա»։
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ուղեկցությամբ 2021 թվականի հունիսի 15-ին այցելել էր Ֆիզուլի, ապա նաև Շուշի, որտեղ տեղի էր ունեցել երկկողմ համաձայնագրի (Դաշնակցության մասին հռչակագրի) ստորագրումը:
Այսօր՝ փետրվարի 21-ին, Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովում քննարկման էր դրվել «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Անդրանիկ Թևանյանի կողմից հեղինակած հայտարարության նախագիծը՝ Շուշիի հռչակագրի վերաբերյալ։
Քաղաքացիական պայմանագիր խմբակցության պատգամավոր Գուրգեն Արսենյանը հանձնաժողովի նիստում հայտնել էր, որ իրենք չեն միանալու Շուշիի հռչակագիրը դատապարտող հայտարարությանը։
17:05 21/02/2022  |  Քաղաքական«Շուշիի հռչակագրով Թուրքիայի կանոնավոր բանակն իրավունք է ձեռք բերում պատերազմական իրավիճակում Հայաստանի արևմտյան սահմանների երկայնքով պաշտոնապես մտնել ռազմական գործողությունների մեջ». իրանագետ
21:38 16/02/2022  |  Քաղաքական«Շուշիի հռչակագրի կնքումից հետո թուրք ադրբեջանական տանդեմը շատ ավելի ցինիկ ու լկտի դարձավ, պետք է սպասել նոր պատերազմի». Աշոտ Մելքոնյան
22:34 19/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՊատմության ինստիտուտի տնօրենն առաջարկել է այլընտրանքային ճանապարհ կառուցել դեպի Իրան, որի շնորհիվ կարելի է 4 ժամում հասնել Իրան` 14 ժամի փոխարեն (տեսանյութ)
16:44 25/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԹուրքիայից պետք է պահանջել, որ կամ էստակադայով կամ կամրջով հասնենք Իրան. Կյանքի ճանապարհ կլինի․ Մելքոնյան
17:22 31/08/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՊանթուրքիզմի գաղափարախոսությանը կենդանություն է տրվում, ինչին հայկական կողմը լուրջ հակազդեցություն չի տալիս. Աշոտ Մելքոնյան
16:36 14/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԿույր-կույր գնում ենք մի տեղ, և չգիտենք ինչ դավեր են նյութվել մեր թիկունքում.Աշոտ Մելքոնյան
20:29 15/09/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«65 և բարձր տարիքի դասախոսները բուհական համակարգի կորիզն են, այս նախագիծը անհասկանալի եմ համարում». Ա. Մելքոնյան
19:04 10/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«Թուրքիան սարսափում է Սևրից, Սևրի տեսիլքը մշտապես հետապնդում է թուրքին». Աշոտ Մելքոնյան
16:30 10/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԹուրքերը հայ արվեստագետներին են հավաքագրում, սա դիվերսիա է ՀՀ-ի նկատմամբ. Աշոտ Մելքոնյան
13:32 03/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«Մենք հերթական անգամ հայտնվել ենք թուրքական կողմի լարած թակարդի մեջ». ՀՀ ԳԱԱ Պատմության ինստիտուտի տնօրեն

Так называемая “Шушинская декларация” направлена не только против интересов Армении, но и РФ и Ирана - историк 02/22/2022 11:42 | Лента новостей
“Шушинская декларация” со своим остриём - направленный против Армении крайне опасный военный союз, который заключили восточный и западный “соседи”, являющиеся нашими врагами.
"Следовательно, мы должны проявлять крайнюю бдительность, чтобы это остриё не прокололо главную артерию нашей страны, которой в настоящее время являются южные ворота Армении - Сюник. В противном случае наша страна будет обескровлена”, - заявил в беседе с “ФактИнфо” историк, директор Института истории НАН РА Ашот Мелконян, анализируя недавно ратифицированную турецко-азербайджанским тандемом “Шушинскую декларацию” и его возможные катастрофические последствия для Республики Армения.
“Если копнуть поглубже, то, к сожалению, мы выясним, что в каком-то смысле этот союз – поощрение со стороны НАТО. Турция, будучи ведущей страной-членом НАТО, фактически, заключает подобный договор с казалось бы нейтральным и не входящим в какой-либо военно-политический альянс Азербайджаном, тем самым, дистанционно превращая Азербайджан в государство, примыкающее к НАТО”, - сказал историк Ашот Мелконян.
“Получается, что так называемая “Шушинская декларация” направлена не только против военно-политических интересов Армении, но и Российской Федерации и Исламской Республики Иран, что заставляет военно-политические круги этих двух государств задуматься об изменении своего отношения к опасному турецко-азербайджанскому тандему. Отметим также, что это отношение до сих пор нас, мягко говоря, не удовлетворяло. Возможно, это станет, скажем, поводом к прекращению необъяснимого русско-турецкого тандема, который, по нашему глубокому убеждению, идет вразрез с интересами РФ”, - добавил он.
Напомним, “Шушинская декларация” была подписана 15 июня 2021 года Алиевым и Эрдоганом в оккупированном Азербайджане городе Шуши.
21 февраля на заседании постоянной комиссии НС Армении по внешним связям был рассмотрен инициированный депутатом от фракции “Армения” Андраником Теваняном проект заявления, которым осуждается “Шушинская декларация”.
Депутат от правящей фракции “Гражданский договор” Гурген Арсенян в ходе заседания комиссии заявил, что их политсила не присоединится к заявлению об осуждении “Шушинской декларации”.