Պուտինն ու Փաշինյանը քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակը 02/21/2022   19:48  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ Պուտինն ու Փաշինյանը քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակը։
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը երկուշաբթի Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հեռախոսազրույցում քննարկել է Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակը, հայտնել Է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը:
«Կարծիքներ են փոխանակվել Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ։ Երկուստեք կարեւորվել է Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11 - ի եւ նոյեմբերի 26-ի պայմանավորվածությունների հետեւողական իրականացումը, ներառյալ Հարավային Կովկասում տրանսպորտային եւ տնտեսական կապերի վերականգնման միջոցառումները, ինչպես նաեւ հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման գործընթացի շուտափույթ մեկնարկին ուղղված քայլերը», - ասված է հաղորդագրության մեջ:
Ինչպես նշել են Կրեմլում, զրույցի ընթացքում արծարծվել են նաեւ մի շարք այլ հարցեր, որոնք «կապված են տարածաշրջանում կայունության ամրապնդման եւ խաղաղության ու համագործակցության երկարաժամկետ հարաբերությունների հաստատման ջանքերի հետ»:
Մամուլի ծառայությունից հայտնում են նաև, որ Փաշինյանն ընդունել է Պուտինի՝ Ռուսաստան այցելելու հրավերը: «Հաշվի առնելով ընթացիկ տարվա ապրիլին նշվող Ռուսաստանի Դաշնության և Հայաստանի Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերությունների 30-ամյակը՝ Վլադիմիր Պուտինը Նիկոլ Փաշինյանին հրավիրել է պաշտոնական այցով այցելել մեր երկիր: Հրավերը սիրով ընդունվել է», - ասված է հաղորդագրության մեջ:
15:42 21/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետն ընդունել է «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի փոխնախագահ Անդրիուս Կուբիլիուսի գլխավորած պատվիրակությանը
20:49 19/02/2022  |  Միջազգային լրահոսՊուտինը պահեստազորայիների զորակոչի վերաբերյալ հրամանագիր է ստորագրել
16:41 19/02/2022  |  Միջազգային լրահոսՊուտինը կիրակի օրը հեռախոսազրույց կունենա Մակրոնի հետ
22:11 18/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանը Աննա Հակոբյանի հետ այցելել է «Հողի գաղտնիքը. Արտաշատը մշակույթների խաչմերուկում» խորագրով ցուցահանդես

Пашинян и Путин обменялись мнениями по ситуации вокруг Нагорного Карабаха 02/21/2022   20:12  |  Лента новостей
Президент РФ Владимир Путин провел телефонный разговор с премьер-министром Республики Армения Николом Пашиняном. Подробности передает пресс-служба Кремля.
"Проведён обмен мнениями по ситуации вокруг Нагорного Карабаха. С обеих сторон подчёркнута важность последовательной реализации договорённостей лидеров России, Армении и Азербайджана от 9 ноября 2020 года, 11 января и 26 ноября 2021 года, включая меры по восстановлению транспортных и экономических связей на Южном Кавказе, а также шаги, направленные на скорейшее начало процесса делимитации армяно-азербайджанской границы", - говорится в сообщении на сайте Кремля.
Затронуты некоторые другие вопросы, связанные с усилиями по укреплению стабильности и установлению в регионе долгосрочных отношений мира и сотрудничества.
С учётом отмечаемого в апреле текущего года 30-летия дипломатических отношений между Российской Федерацией и Республикой Армения Владимир Путин пригласил Никола Пашиняна посетить нашу страну с официальным визитом. Приглашение было с благодарностью принято.