Ռուս խաղաղապահները մարդասիրական օգնություն են ցուցաբերել Ասկերանի հեռավոր շրջաններում բնակվող 55 ընտանիքի 02/15/2022 10:45 | ԼՐԱՀՈՍ
Ռուսական խաղաղապահ զորախմբի զինծառայողները, բարերարների հետ միասին, մարդասիրական օգնություն են առաքել Լեռնային Ղարաբաղի հեռավոր շրջաններ և բաժանել այն տեղահանված բնակիչներին ու բազմազավակ ընտանիքներին։
Մարդասիրական առաքելության շրջանակներում ռուս խաղաղապահները Ասկերանի շրջանի բնակիչներին հանձնել են պարենային փաթեթներ, կենցաղային իրեր, անկողնային պարագաներ, մանկական խաղալիքներ, հագուստ և կոշիկ՝ երեխաների և մեծահասակների համար։
«Այսօր ռուսական խաղաղապահ զորախումբը բարեգործական կազմակերպությունների ասոցիացիայի հետ համատեղ մարդասիրական ակցիա է կազմակերպել Ստեփանակերտ քաղաքում՝ Ասկերանի շրջանից միգրանտների ընտանիքի համար։ Տրվեցին վերմակներ, հագուստ և կոշիկներ։ Վաղը նպատակաուղղված մարդասիրական ակցիա է նախատեսվում Խնածախ բնակավայրում՝ Ասկերանի շրջանի բռնագաղթած ընտանիքի համար։ Հատկացվել են վերմակներ, հագուստ և կոշիկներ»,-ասել է ռուսական խաղաղապահ զորախմբի ներկայացուցիչ Անդրեյ Կուդրինը։
Այս տարվա սկզբից ավելի քան 55 ընտանիք մարդասիրական օգնություն է ստացել ռուս խաղաղապահներից:
Մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի աշխատակիցներն անհատական մոտեցում ունեն նպատակային օգնություն ցուցաբերելու հարցում: Բնակիչներին տրվում են առաջին անհրաժեշտության ապրանքներ։
Դրան զուգահեռ Արցախի և Ադրբեջանի շփման գոտու քսանյոթ դիտակետերում ռուս խաղաղապահներն իրականացնում են իրավիճակի շուրջօրյա դիտարկում և վերահսկում են հրադադարի ռեժիմի պահպանումը։

Российские миротворцы оказали гумпомощь более 55 семьям в отдаленных районах Аскеранского района Арцаха 02/15/2022   12:12  |  Лента новостей
Военнослужащие российского миротворческого контингента совместно с благотворителями организовали доставку гуманитарной помощи в отдаленные районы Республики Арцах(НКР) и выдачу её переселенцам и многодетным семьям. Об этом сообщается на сайте МО РФ.
При проведении адресной гуманитарной акции российские миротворцы передали жителям Аскеранского района продуктовые наборы, предметы домашнего обихода, постельную группу, детские игрушки, одежду и обувь для детей и взрослых.
«Сегодня российским миротворческим контингентом, совместно с ассоциацией благотворительных организаций была организована адресная гуманитарная акция в городе Степанакерте для семьи переселенцев из Аскеранского района. Были выданы одеяла, вещи и обувь. Завтра планируется адресная гуманитарная акция в населенном пункте Хнацах, для переселенцев из Аскеранского района» - рассказал представитель российского миротворческого контингента Андрей Кудрин.
С начала текущего года более 55 семей получили адресную гуманитарную помощь от российских миротворцев. Офицеры центра гуманитарного реагирования индивидуально подходят к проведению адресной помощи. Жителям выдаются предметы первой необходимости – одежда и обувь для детей и взрослых, стиральные порошки, газовые горелки для приготовления пищи, кухонный инвентарь, продуктовые наборы, комплекты постельного белья, подушки, одеяла, предметы личной гигиены, детские игрушки, а также индивидуальные медицинские аптечки.