Հայաստանի և Ռուսաստանի ԱԳ նախարարները քննարկել են եռակողմ հայտարարություններով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքին 02/15/2022 18:30 | ԼՐԱՀՈՍ
Փետրվարի 15-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ։Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից:
Արարատ Միրզոյանն ու Սերգեյ Լավրովն անդրադարձել են 2020թ. նոյեմբերի 9-ի, 2021թ․ հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարություններով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքին։
Զրուցակիցներն ընդգծել են հայ֊ադրբեջանական սահմանին կայունության և անվտանգության մակարդակը բարձրացնելուն ուղղված քայլերի ձեռնարկումը և սահմանազատման և սահմանագծման հարցերով մեխանիզմների ձևավորումը։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում ՀՀ և ՌԴ ԱԳ նախարարներն անդրադարձ են կատարել երկկողմ և բազմակողմ հարթակներում համագործակցությանը, ինչպես նաև տարածաշրջանային ու միջազգային օրակարգի հարցերի։
Մտքեր են փոխանակվել Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ։

Мирзоян переговорил по телефону с Лавровым 02/15/2022   22:11  |  Лента новостей
15 февраля состоялся телефонный разговор министра иностранных дел РА Арарата Мирзояна с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, Арарат Мирзоян и Сергей Лавров коснулись процесса выполнения договоренностей, достигнутых  трехсторонними заявлениями от 9 ноября 2020 г., 11 января и 26 ноября 2021 г. Собеседники подчеркнули шаги по повышению уровня стабильности и безопасности на армяно-азербайджанской границе и по созданию механизмов демаркации и делимитации.
В ходе телефонного разговора министры иностранных дел РА и РФ обсудили сотрудничество на двусторонней и многосторонней площадках, а также вопросы региональной и международной повестки.
Состоялся обмен мнениями относительно процесса нормализации отношений между Арменией и Турцией.
17:18 31/08/2021  |  Лента новостейНикакие переговоры по мирному договору с Азербайджаном не ведутся - Мирзоян
16:58 31/08/2021  |  Лента новостейРоссия призывает Азербайджан освободить всех армянских военнопленных без каких-либо условий - Лавров
15:44 31/08/2021  |  Лента новостейГлава МИД Армении на встрече с Лавровым заявил о невыполнении Баку пунктов трехстороннего заявления