Կարմիր շուկա և Թաղավարդ համայնքների հարևանությամբ տեղակայված ադրբեջանական դիրքերից կրակահերթեր են արձակվել բնակելի տների ուղղությամբ.ԱՀ ՄԻՊ 02/11/2022 11:13 | ԼՐԱՀՈՍ
Փետրվարի 11-ին՝ ժամը 05:50-ի սահմաններում, Արցախի Հանրապետության Մարտունու շրջանի Կարմիր շուկա և Թաղավարդ համայնքների հարևանությամբ տեղակայված ադրբեջանական դիրքերից կրակահերթեր են արձակվել դիտարկվող բնակելի տների ուղղությամբ: Այս մասին Ֆեյսբուքի իր էջում հաղորդում է Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը:
«Հաշվի առնելով բնակավայրերի և ադրբեջանական դիրքերի մինչև առկա հեռավորությունը և այն, որ գյուղի բնակելի հատվածը ուղիղ դիտարկվում է ադրբեջանական դիրքերից, անհերքելի է այն հետևությունը, որ ադրբեջանական կողմը ուղիղ թիրախավորել է խաղաղ բնակիչների տները, որի հետևանքով վնասվել են բնակելի տներ՝ տան պատեր, տանիքներ։
Խաղաղ բնակիչներին ահաբեկելուն ուղղված նույն գործողությունների ընթացքում խոցվել է նաև Կարմիր շուկա համայնքի բնակչի տան պատուհանը, իսկ գնդակը ներթափանցել է տան հյուրասենյակ, որտեղ էին գտնվում կրակոցների ձայնից քնից արթնացած տանտիրոջ անչափահաս երեք երեխաները և կինը:
Հատկանշական է, որ նկարագրված դեպքը վերջին օրերին ադրբեջանական զինված ուժերի պարբերական ահաբեկչական ակտիվացած գործողությունների հերթական դրսևորումն էր:
ԱՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը նորից փաստում է, որ Արցախի խաղաղ բնակավայրերի մերձակայքում տեղակայված ադրբեջանական զինված հենակետերը և դրանց միջոցով իրացվող հայատյաց ու ահաբեկչական գործողությունները ուղիղ և անառարկելի սպառնալիք են Արցախի բնակչության իրավունքների՝ մասնավորապես կյանքի իրավունքի համար:
Վերահաստատում եմ այն պնդումը, որ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող հանցավոր գործողությունները կրում են պարբերական ու համակարգված բնույթ, որն նպատակաուղղված է վախի, հուսահատության մթնոլորտ ձրավորելու Արցախում։
Ադրբեջանը շարունակելու է Արցախը ժողովրդի դեմ ուղղված իր հանցավոր փորձերը, քանի դեռ միջազգային հանրությունը միաձայն չի դատապարտել մարդկության դեմ ուղղված ադրբեջանական բացահայտ անօրինականությունները», - գրել է Գեղամ Ստեփանյանը:

Азербайджанцы открыли огонь по жилым домам в Арцахе(ФОТО) 02/11/2022   11:52  |  Лента новостей
11 февраля около 5:50 утра с азербайджанских позиций, расположенных близ сел Кармир Шука и Тагавард Мартунинского района Республики Арцах был открыт огонь по жилым домам. Об этом сообщил омбудсмен Республики Арцах Гегам Степанян.
"Учитывая расстояние между азербайджанскими позициями и населенными пунктами, а также то, что жилая часть села просматривается непосредственно с азербайджанских позиций, неопровержим тот вывод, что азербайджанская сторона вела прицельный огонь прямо по домам мирных жителей, в результате чего были повреждены дома, стены и крыши. В ходе тех же действий по запугиванию мирных жителей было пробито окно в доме жителя Кармир Шука, а пуля попала в гостиную дома, где находились трое несовершеннолетних детей и жена хозяина, проснувшиеся от выстрелов", - написал Степанян на своей странице в Facebook.
"Примечательно, что описанный случай в последние дни – очередное проявление регулярной активизации террористических действий азербайджанских ВС", - указал Степанян.
Омбудсмен вновь констатировал, что  размещенные  близ мирных населенных пунктов Арцаха посты азербайджанских ВС и совершаемые посредством них армянофобские и террористические действия являются прямой и неоспоримой угрозой правам населения Арцаха, в частности, его праву на жизнь.
Степанян подтвердил утверждение, что  совершаемые Азербайджаном преступные действия носят регулярный и систематический характер и нацелены на создание в Арцахе атмосферы страха и отчаяния.
"Азербайджан будет продолжать свои преступные посягательства на народ Арцаха до тех пор, пока международное сообщество единодушно не осудит вопиющие преступления Азербайджана против человечности", - заявил омбудсмен.