ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի փաստահավաք առաքելության իրականացումը համարում ենք առաջնահերթ և հրատապ. ԱԳՆ 02/10/2022 16:24 | ԼՐԱՀՈՍ
44-օրյա պատերազմի ավարտից հետո ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր քարտուղար Օդրի Ազուլեի կողմից առաջարկված` Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտի փաստահավաք առաքելության իրականացումը համարում ենք առաջնահերթ և հրատապ։ Նման հայտարարությամբ է հանդես եկել ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Վահան Հունանյանը։
« Հայաստանը սատարում է այս առաքելության՝ հնարավորինս արագ կյանքի կոչմանը` «Զինված հակամարտության դեպքում մշակութային արժեքների պաշտպանության մասին» 1954 թ. Հաագայի կոնվենցիային և դրան կից երկու արձանագրություններին համահունչ։
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի փաստահավաք առաքելության անհապաղ իրականացման անհրաժեշտությունն առաջացել է պատերազմի հետևանքով ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգությունը ոչնչացման վերահաս վտանգից պաշտպանելու համար: Հայկական հուշարձանների հանդեպ արդեն իսկ արձանագրված վանդալիզմի դեպքերը, ինչպես նաև Ադրբեջանի մշակույթի նախարարության կողմից օրեր առաջ հայկական պատմամշակութային ժառանգության ինքնությունը խեղաթյուրելուն ուղղված աշխատանքային խմբի ստեղծման ազդարարումը փաստում են, որ նման վտանգն առավել քան իրական է։
Երևան և Բաքու ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի պատվիրակության այցելության առաջարկը դիտարկում ենք բացառապես ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր քարտուղարի կողմից առաջարկված վերոնշյալ առաքելության շրջանակում»,- նշել է ԱԳՆ խոսնակը։

Ереван считает приоритетной и неотложной миссию ЮНЕСКО по сбору фактов в зоне карабахского конфликта – МИД Армении 02/10/2022   18:59  |  Лента новостей
Пресс-секретарь МИД Армении Ваан Унанян прокомментировал заявление Министерства культуры Азербайджана.
"Считаем приоритетным и неотложным осуществление миссии по сбору фактов в зоне нагорно-карабахского конфликта, предложенной после 44-дневной войны Генеральным директором ЮНЕСКО Одри Азуле. Армения поддерживает скорейшее претворение в жизнь этой миссии в соответствии с Гаагской конвенцией «О защите культурных ценностей в случае вооруженного конфликта» от 1954 г. и двумя протоколами к ней", - говорится в комментарии, опубликованном на сайте МИД РА.
Унанян указал, что необходимость скорейшего осуществления миссии ЮНЕСКО по сбору фактов возникла для защиты армянского культурного и религиозного наследия от неминуемой угрозы уничтожения на территориях, перешедших под контроль Азербайджана в результате войны.
Пресс-секретарь МИД Армении отметил, что зафиксированные случаи вандализма в отношении армянских памятников, а также объявление Министерством культуры Азербайджана о создании рабочей группы по искажению идентичности армянского историко-культурного наследия свидетельствуют о том, что эта опасность является реальной.
"Предложение о визите делегации ЮНЕСКО в Ереван и Баку рассматриваем исключительно в рамках вышеуказанной миссии, предложенной Генеральным директором ЮНЕСКО", - заявил Унанян.