Ադրբեջանի կառավարության այս քայլը բացահայտ մարտահրավեր է ՄԱԿ-ի որոշմանը.ՀՀ ԱԳՆ-ն դատապարտում է 02/08/2022   12:01  |  Քաղաքական
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Վահան Հունանյանն արձագանքել է Ադրբեջանի մշակույթի նախարարի հայտարարությանը՝ հայկական կրոնական և պատմամշակութային կոթողներն ավերելու և ինքնությունը փոխելու նպատակով աշխատանքային խմբի ստեղծման մասին:
Նրա արձագանքում ասվում է.
«Խստորեն դատապարտում ենք փետրվարի 3-ին Ադրբեջանի մշակույթի նախարար Անար Քերիմովի հայտարարությունը՝ Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո հայտնված հայկական կրոնական և պատմամշակութային կոթողներն ավերելու և ինքնությունը փոխելու նպատակով աշխատանքային խմբի ստեղծման մասին: Հարևան ժողովրդի պատմամշակութային ժառանգությունը միտումնավոր ու ապօրինի յուրացնելու և նրան պատմական հիշողությունից զրկելու նպատակով պետական մակարդակով նման կառույցի ստեղծումը աննախադեպ է անգամ հակամարտությունների պատմության համար: Այն ևս մեկ անգամ վկայում է, որ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում և հաջորդած ժամանակաշրջանում Լեռնային Ղարաբաղում հայկական պատմամշակութային և կրոնական ժառանգության նկատմամբ վանդալիզմի և ոչնչացման դեպքերը կրում են միտումնավոր ու ծրագրված բնույթ, և Լեռնային Ղարաբաղն իր բնիկ հայ բնակչությունից զրկելու քաղաքականության մաս են կազմում:
Ադրբեջանի կառավարության այս քայլը բացահայտ մարտահրավեր է ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից 2021թ. դեկտեմբերի 7-ին կայացված հրատապ միջոցներ կիրառելու վերաբերյալ որոշմանը, որը հստակ կերպով պարտավորեցնում է Ադրբեջանին. «Ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ կանխելու և պատժելու վանդալիզմի ու պղծման գործողությունները՝ ուղղված հայկական մշակութային ժառանգության, ներառյալ՝ եկեղեցիների և այլ պաշտամունքի վայրերի, հուշարձանների, տեսարժան վայրերի, գերեզմանատների և արտեֆակտերի դեմ»:
Ստեղծված իրավիճակում առավել հրատապ է դառնում միջազգային հանրության, մասնավորապես՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի անհապաղ միջամտությունը և տեղում անխոչընդոտ ներգրավվածությունը՝ համամարդկային մշակութային ժառանգության մաս կազմող Արցախի հայկական հուշարձանները պահպանելու և վանդալիզմի դեպքերը կանխելու նպատակով։
Հայկական պատմամշակութային ժառանգության և կրոնական սրբավայրերի ոչնչացման և ինքնության խեղաթյուրման այս քաղաքականությունը հակասում է հաշտության հասնելու Ադրբեջանի հայտարարություններին և լուրջ խոչընդոտներ է ստեղծում տարածաշրջանում տևական խաղաղության հաստատման համար»:
10:01 08/02/2022  |  ՄամուլՀակառուսական շրջանակները նեղվել են, որ Ռուսաստանը չի համարվում առաջին սպառնալիք. «Փաստ»
21:21 07/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱնհետ կորածների ճակատագրերի բացահայտման առումով հայկական կողմը միակողմանի որևէ պարտավորություն չի վերցրել. ԱԳՆ խոսնակ. ԶԼՄ
12:30 06/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԲաքվի նպատակն է իրականացնել մշակութային ցեղասպանություն, և դրա համար նա պետք է դատապարտվի. Լեոնիդաս Խրիզանթոպուլոս
10:43 06/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանը հայտարարել է եկեղեցիներից հայկական հետքերը վերացնելու ծրագրերի մասին. Մայր Աթոռն արձագանքում է՝ սա մշակութային Ցեղասպանություն է
12:51 05/02/2022  |  Միջազգային լրահոսԱդրբեջանը տանկային վարժանքներ է անցկացնում
11:37 05/02/2022  |  Միջազգային լրահոսՈւկրաինան առաջարկել է Ադրբեջանին օգտագործել իր գազի պահեստները
11:24 05/02/2022  |  Միջազգային լրահոսԵՄ-ն 2 միլիարդ եվրո է հատկացնում Ադրբեջանին
22:22 04/02/2022  |  Միջազգային լրահոսԵՄ-ն ակնկալում է, որ մինչեւ ամառ Ադրբեջանից գազի մատակարարումը կհասնի 10 մլրդ խմ-ի
22:27 03/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԱԳՆ-ն տարօրինակ է որակել Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի հայտարարությունը. հույս ունենք այն չի նշանակում երկաթուղու վերագործարկման հարցում Բրյուսելում ձեռքբերված պայմանավորվածություններից հրաժարում

МИД Армении призвал международное сообщество немедленно вмешаться для сохранения армянских памятников в Арцахе 02/08/2022   13:09  |  Лента новостей
Министерство иностранных дел Армении rешительно осуждаеt заявление, сделанное министром культуры Азербайджана Анаром Керимовым 3 февраля, о создании рабочей группы по уничтожению и изменению идентичности армянских религиозных, историко-культурных памятников в перешедших под контроль Азербайджана территориях.
"Создание на государственном уровне подобной структуры с целью преднамеренного и незаконного присвоения историко-культурного наследия соседнего народа и лишения его исторической памяти является беспрецедентным даже в истории конфликтов. Это еще раз свидетельствует о том, что случаи вандализма и уничтожения армянского историко-культурного и религиозного наследия в Нагорном Карабахе в ходе 44-дневной войны и в последующий период носят преднамеренный и спланированный характер, и являются частью политики лишения Нагорного Карабаха его коренного армянского населения", - говорится в комментарии пресс-секретаря МИД Армении Ваана Унаняна.
Он отметил,  что этот шаг правительства Азербайджана является открытым вызовом решению Международного суда ООН от 7 декабря 2021 г. о применении неотложных мер, которое обязывает Азербайджа "принять все необходимые меры для предотвращения и наказания проявлений вандализма в отношении армянского культурного наследия, включая церкви и другие места поклонения, памятники, достопримечательности, кладбища и артефакты".
"В сложившейся ситуации все более актуальным становится немедленное вмешательство и беспрепятственное вовлечение международного сообщества, в частности, ЮНЕСКО на местах для сохранения являющихся частью всемирного культурного наследия армянских памятников Арцаха и для предотвращения случаев вандализма. Эта политика уничтожения и искажения идентичности армянского историко-культурного наследия и религиозных святынь противоречит заявлениям Азербайджана о достижении примирения и создает серьезные препятствия для установления долгосрочного мира в регионе", - говорится в заявлении МИД РА.