Իրանը Սյունիքն իր համար ռազմավարական նշանակության տարածաշրջան է ճանաչում ոչ միայն խոսքով, այլ նաև գործով.քաղաքագետ 02/07/2022   10:41  |  Մեկնաբանություն
Իրանում վերջնական որոշում կա՝ Պարսից Ծոցծից Սև Ծով ձգվող էներգետիկ միջանցքի համար նրանք չեն օգտվելու Նախիջևանի տարածքից։ Խողովակաշարն անցնելու է ՀՀ տարածքով։ Այս մասին ֆեյսբուքում գրել է քաղաքագետ, Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը և մանրամասնել.
«Այս նախագծի մասին բանակցությունները շուտով կշարունակվեն Բուլղարիայում։ Էներգետիկ միջանցքի մաս կազմող պետությունները՝ Իրանը, Հայաստանը, Վրաստանը, Բուլղարիան ու Հունաստանը համապատասխան պայմանագիր կստորագրեն։
Այսպիսով իրանական կողմը Սյունիքն իր համար ռազմավարական նշանակության տարածաշրջան է ճանաչում ոչ միայն խոսքով, այլ հիմա նաև գործով։ Հայտնի է նաև, որ շուտով Կապանում Իրանի հյուպատոսարան կհիմնվի։
Սա, իհարկե, լավ լուր է։ Հայաստանը վերջապես կճեղքի կոմունիկացիոն շրջափակումը, իսկ Թուրքիայի ներկայությունը Արցախում որոշ իմաստով կկոմպենսացվի Իրանի ներկայությամբ Սյունիքում։ Բայց աշխարհաքաղաքական և աշխարհատնտեսական այս վերադասավորումները նաև լուրջ խնդիրներ են պարունակում մեզ համար։ Մասնավորապես գրեթե զրոյի է հավասարվում Հայաստանի՝ իր համար կենսական նշանակություն ունեցող հարցերում որոշումներ կայացնելու հնարավորությունը։
Բայց սա միակ խնդիրը չէ։ Կարևոր է նաև այն հանգամանքը, որ տարածաշրջանում ուժերի վերադասավորման այս գործընթացում Հայաստանը մնում է ձեռնունայն։ Կամ, ավելի ճիշտ, մեզ միայն փշուրներ են առաջարկվում։ Մինչդեռ մենք առնվազն Հադրութի ու Շուշիի խնդիր կարող ենք դնել։
Այո, ես հասկանում եմ, որ Հայաստանը պատերազմում պարտված կողմ է, բայց նաև հասկանում եմ ու գիտեմ դրա պատճառները։ Ի դեպ, դա Մոսկվայում էլ գիտեն, Բաքվում էլ, Թեհրանում էլ, մնացած բոլոր մայրաքաղաքներում էլ։ Հետևաբար Հադրութի ու Շուշիի, իսկ լավ աշխատելու դեպքում նաև Քարվաճառի խնդիրները դեռ ակտուալ են։ Եթե, իհարկե, դավաճան այս իշխանությունները չվաճառեն դրանք գազի տարանցման ու նման այլ ծրագրերից ակնկալվող դիվիդենտների դիմաց»։
12:32 19/01/2022  |  ՄեկնաբանությունԸնդդիմադիր խորհրդարանականները պետք է ամեն ինչ անեն, որպեսզի հանրությունը օր առաջ տեղեկանա, թե ինչ են բանակցում Հայաստանի ու Թուրքիայի ներկայացուցիչները. քաղաքագետ
11:33 14/12/2021  |  ՄեկնաբանությունՀՀ իշխանությունները Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ հարաբերություններում թուլացել ու հաճույք են ստանում.Հրանտ Մելիք-Շահնազարյան
11:14 15/11/2021  |  ՄեկնաբանությունՀայաստանն իր սուբյեկտայնությունը սկսել է կորցնել 2018թ. երկրորդ կեսից. քաղաքագետ
11:12 11/10/2021  |  ՄեկնաբանությունՀետաքրքիր է՝Ղարիբաշվիլին վերջը Էրդողանից լուր բերե՞ց Փաշինյանին, թե՞ դեռ նորություն չկա.Հրանտ Մելիք-Շահնազարյան
11:43 24/05/2021  |  ՄեկնաբանությունՔաղաքական ուժերին առաջարկում եմ հայտարարել, որ իրենց իշխանության գալուց հետո հետ են կանչելու Հայաստանի ստորագրությունը սահմանագծման և սահմանազտման մասին հայտնի պայմանագրից.քաղաքագետ
21:31 03/04/2021  |  ՄեկնաբանությունՀայրս չէր, բայց իմ հոր մի մասն էր. Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը՝ Կոմանդոսի մասին
21:27 23/03/2021  |  ՄեկնաբանությունՄարզերն առավել կարևոր են, քան Երևանը. Դա գիտի նաև դավաճան Նիկոլը. Հրանտ Մելիք-Շահնազարյան

Иран признает Сюник стратегически важным для себя регионом не на словах, а на деле - политолог 02/07/2022   11:53  |  Комментарий
В Иране принято окончательное решение относительно энергетического коридора, пролегающего от Персидского залива до Черного моря; они не станут пользоваться территорией Нахиджевана, трубопровод пройдет по территории Армении. Об этом пишет политолог Грант Мелик-Шахназарян.
"Переговоры по этому проекту вскоре продолжатся в Болгарии. Государства, составляющие часть энергетического коридора, - Иран, Армения, Грузия, Болгария и Греция - подпишут соответствующее соглашение", - написал он.
Таким образом, как указал политолог, иранская сторона признает Сюник регионом стратегического значения не только на словах, но уже и на деле. Также известно, что в скором времени в Капане будет открыто консульство Ирана, напомнил он.
“Это, конечно, хорошая новость. Наконец, Армения прорвет коммуникационную блокаду, а присутствие Ирана в Сюнике в некотором смысле станет противовесом присутствию Турции в Арцахе. Но эти геополитические и геоэкономические перестановки заключают в себе также определенные риски для нас. В частности, возможности принятия Арменией решения по жизненно важным для себя вопросам практически равны нулю”, - написал политолог.
Эксперт также отметил, что во всех протекающих процессах Армения остается с пустыми руками. “Вернее, нам предлагают только крохи. Между тем мы могли бы поднять вопрос возвращения Шуши и Гадрута”, - указал он.
“Да, я понимаю, что Армения – проигравшая  в войне сторона, но я понимаю и знаю причины этого. Кстати, это знают и в Москве, и в Баку, и в Тегеране, и во всех других столицах. Следовательно, проблемы Гадрута и Шуши, а при грамотной работы и Карвачара, по-прежнему актуальны. Если, конечно, эти вероломные власти не продадут их за дивиденды, ожидаемые от транзита газа и других подобных программ", - написал он.