Դատավոր Բորիս Բախշիյանը կալանավորվեց 02/07/2022   11:54  |  Դատական ռեպորտաժներ
Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Բորիս Բախշիյանը կալանավորվեց։ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Դավիթ Արղամանյանի նախագահությամբ, բավարարեց Բորիս Բախշիյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին ԱԱԾ քննիչի միջնորդությունը։
Նշենք, որ դատավորի նկատմամբ հետապնդում է իրականացվում՝ Մանվել Փարամազյանի դեմ ցուցմունք տված Նիկոլ Փաշինյանի աջակցին կալանավորելու համար, թեև ամբաստանյալն ինքն էր դրսևորել ոչ պատշաճ վարքագիծ՝ չներկայանալով դատական նիստերին։ Ընդ որում՝ դատախազությունը չի բողոքարկել տվյալ որոշումը և առանց բողոքարկման՝ դատական ակտը կայացնելուց ամիսներ անց դատավորի նկատմամբ քրեական հետապնդում է նախաձեռնել։ Քրեական գործը, որի շրջանակներում դատավորին մեղադրանք է առաջադրվել, հարուցվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 348-րդ հոդվածի 3-րդ մասով՝ անձին ապօրինի կալանավորելու հատկանիշներով, որն առաջացրել է ծանր հետևանք։
Քրեական գործի շրջանակներում ԱԱԾ-ն միջնորդություն է ներկայացրել դատարան՝ դատավորի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին, որը մակագրվել է դատավոր Դավիթ Արղամանյանին։ Դատավորների միությունը մտահոգություն է հայտնել Սյունիքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Բորիս Բախշիյանի նկատմամբ դատախազության և ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտի կողմից քրեական հետապնդում իրականացնելու և անձեռնմխելիությունից (այդ թվում անձնական ազատությունից) զրկելով զուգորդված քրեական հետապնդում իրականացնելու գործընթացի հետ կապված, որը պայմանավորված է դատավորի գործունեության հետ։
11:13 05/02/2022  |  Մամուլ«Բեսպրեդելի» մետաստազները կարող են հասնել յուրաքանչյուրի դռանը. «Փաստ»
15:09 04/02/2022  |  Դատական ռեպորտաժներԴավիթ Արղամանյանը կրկին մերժեց ինքնաբացարկի միջնորդությունը. Նա կշարունակի քննել Բորիս Բախշիյանի խափանման միջոցի հարցը
13:26 04/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԲորիս Բախշիյանի պաշտպանները կրկին ինքնաբացարկի միջնորդություն են ներկայացրել դատավոր Դավիթ Արղամանյանին. Այս անգամ միջնորդության հիմքում դրվել են Արղամանյանի քաղաքական հայացքները

Судья Борис Бахшиян взят под стражу 02/07/2022   12:05  |  Судебный репортаж
Судья суда общей юрисдикции Сюникской области Армении Борис Бахшиян взят под стражу. Суд общей юрисдикции под председательством судьи Давида Аргаманяна удовлетворил ходатайство следователя СНБ РА об избрании в отношении судьи Бориса Бахшияна меры пресечения в виде заключения под стражу.
Преследование в отношении судьи осуществляется за арест сторонника Пашиняна, давшего показания против главы общины Каджаран Манвела Парамазяна, хотя подсудимый сам повел себя ненадлежащим образом, не явившись на судебные заседания. Причем прокуратура не обжаловала упомянутое решение и спустя несколько месяцев  после вынесения судебного акта без обжалования инициировала уголовное преследование в отношении судьи. Уголовное дело возбуждено по части 3 статьи 348 УК РА(незаконные задержание или заключение под стражу, повлекшие по неосторожности тяжкие последствия). Орган, осуществляющий производство, предъявил обвинение судье и подал в суд ходатайство об избрании в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу. Ходатайство поступило на рассмотрение к судье суда общей юрисдикции Еревана Давиду Аргаманяну.
В ведении судьи суда общей юрисдикции Сюникской области Армении Бориса Бахшияна находится уголовное дело в отношении легендарного командира Ашота Минасяна. На днях судья Бахшиян постановил освободить командира, заменив ему меру пресечения с заключения под стражу на залог. В ведении судьи Бориса Бахшияна находятся также уголовные дела в отношении главы общины Каджаран Манвела Парамазяна и вице-мэра Гориса Менуа Овсепяна.