Մակրոնը շնորհակալություն է հայտնել դիվանագետներին՝ հայ գերիների վերադարձի համար 02/07/2022 15:43 | Մեկնաբանություն
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը թվիթթերի իր էջում անդրադարձել է Բաքվից Երևան վերադարձած ռազմագերիների թեմային։ Ֆրանսիայի նախագահը գրում է. «Տեղեկացանք, որ թվով ութը հայ ռազմագերիներ այսօր ազատ են արձակվել Բաքվից և վերադարձել են իրենց հայրենիք՝ Երևան։ Երկար ամիսների բացակայությունից հետո հայ ռազմագերիներն այժմ իրենց ընտանիքներում են, ինչի համար հատուկ շնորհակալություն ենք հայտնում մեր դիվանագետներին, որոնց գործադրած ջանքերի արդյունքում տեղի ունեցավ գերիների վերադարձի հերթական հաջողված գործողությունը։ Շարժվում ենք առաջ»,- գրել է Էմանուել Մակրոնը։
ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ այսօր 8 հայ ռազմագերի է վերադարձել Հայաստան։ ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարել է, որ գերիները վերադարձել են փետրվարի 4-ին տեղի ունեցած հեռավար հանդիպման արդյունքներով՝ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի միջնորդությամբ։

Макрон прокомментировал возвращение армянских пленных 02/07/2022   16:04  |  Комментарий
Президент Франции прокомментировал возвращение восьмерых армянских военнослужащих из азербайджанского плена.
“Нам стало известно, что восемь армянских пленных были освобождены и доставлены из Баку на родину, в Ереван. Они воссоединяются со своими семьями, с которыми были разлучены на несколько месяцев. Выражаю особую благодарность нашим дипломатам, а также военным, участвовавшим в этой операции. Вперед!” - написал Макрон в своем микроблоге в Twitter.
Как уже ранее сообщалось, сегодня 8 армянских военнослужащих вернулись в Армению из азербайджанского плена. В МИД РА заявили, что пленныe были возвращены по итогам состоявшейся 4 февраля видеоконференции, при посредничестве президента Франции Эммануэля Макрона и председателя Европейского совета Шарля Мишеля.