Թուրքիան վավերացրել է Ադրբեջանի հետ ռազմական համագործակցության «Շուշիի հռչակագիրը» 02/04/2022   10:41  |  ԼՐԱՀՈՍ
Թուրքիայի խորհրդարանը վավերացրել է Ադրբեջանի հետ ռազմական համագործակցության մասին «Շուշիի հռչակագիրը», հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ավելի վաղ Ադրբեջանի խորհրդարանը ևս հաստատել էր Թուրքիայի հետ դաշնակցային հարաբերությունների մասին «Շուշիի հռչակագիրը»։
Հռչակագրով նախատեսվում է Բաքվի և Անկարայի միջև, ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը համապատասպան, փոխօգնության տրամադրում՝ երրորդ երկրի կամ երկրների կողմից նրանցից որևէ մեկի անկախության, ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության, միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների անձեռնմխելիության կամ անվտանգության նկատմամբ սպառնալիքի կամ ագրեսիայի դեպքում։
21:00 02/02/2022  |  Միջազգային լրահոսՈւկրաինան հավանություն է տվել Թուրքիայի հետ ազատ առեւտրի գոտու մասին համաձայնագրի նախագծին
13:43 02/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանը կարող է մասնակցել Անթալիայի համաժողովին. ես այդտեղ խնդիր չեմ տեսնում.Արարատ Միրզոյան
11:25 02/02/2022  |  Միջազգային լրահոսԱՄՆ-ի և Թուրքիայի նախագահների օգնականները քննարկել են հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը
21:06 31/01/2022  |  Միջազգային լրահոսԷրդողանը հայտարարել Է, որ Թուրքիան ավելացրել է Ադրբեջանից գազի մատակարարումը
19:13 31/01/2022  |  Միջազգային լրահոսԱդրբեջանի Պնախարարը կմեկնի Թուրքիա
16:24 29/01/2022  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայի արդարադատության նախարարը հրաժարական է տվել
20:17 28/01/2022  |  Միջազգային լրահոսԱդրբեջանի պետական նավթային հիմնադրամը Թուրքիայի Կենտրոնական բանկում 1 մլրդ եվրոյի ավանդ է ներդրել
22:30 26/01/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանը Իսրայելից նոր զինատեսակներ է գնում, պատրաստվում են նոր պատերազմի. Մելքոնյան
16:53 26/01/2022  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիան և Ադրբեջանը հերթական համատեղ զորավարժությունն են իրականացնում

Турция ратифицировала “Шушинскую декларацию” о военном сотрудничестве с Азербайджаном 02/04/2022   10:46  |  Лента новостей
Парламент Турции ратифицировал “Шушинскую декларацию” о военном сотрудничестве с Азербайджаном, передает корреспондент РИА Новости.
Ранее парламент Азербайджана утвердил “Шушинскую декларацию” о союзнических отношениях с Турцией.
В тексте “Шушинской декларации”, подписанной президентами Турции и Азербайджана Тайипом Эрдоганом и Ильхамом Алиевым 15 июня прошлого года, в частности, отмечается, что “обе страны будут действовать совместно в случае угрозы или агрессии со стороны третьего государства”. Также в декларации отмечено, что "стороны продолжат совместные усилия по модернизации вооруженных сил двух братских стран в соответствии с современными требованиями".
12:52 04/12/2015  |  Международные новостиТурция и Азербайджан договорились об ускорении строительства газопровода в обход России