Հին Շենից 200 մետր հեռավորության վրա ադրբեջանցիներն են 02/04/2022 17:15 | ԼՐԱՀՈՍ
Շուշիի շրջանի չորս համայնք պատերազմից հետո սահմանակից է դարձել Ադրբեջանին։ Թշնամու նշանառության տակ գտնվող բոլոր գյուղերում բնակիչներին հուզող թիվ մեկ խնդիրն անվտանգությունն է։ Հին Շենից մոտավորապես 200 մետր հեռավորության վրա ադրբեջանական հենակետն է։ Ադրբեջանական սադրանքներին գյուղացիները ծանոթ են․ զգոն են ոչ միայն իրենք, այլ անասուններին առանց հսկողության չեն թողնում։
Ինչպես Արցախի ու Հայաստանի սահմանամերձ այլ գյուղերից, այստեղից ևս ադրբեջանցիներն անասուններ են հափշտակել։ Շուշիի վարչակազմի ղեկավար Գրիշա Հովհաննիսյանն ասում է՝ վստահ ենք, այն 8 անասունը, որ հետ չեն եկել, ադրբեջանցիները մորթել, կերել են։
Լիսագորում՝ գազատարը, Եղծահողում՝ գյուղը սնուցող ջրագիծն էլ են վնասել ադրբեջանցիները։ Հովհաննիսյանն ասում է՝ հիմա նոր ջրագիծ են կառուցում, որպեսզի գյուղացիներն անխափան ջուր ունենան։
Այդուհանդերձ, Ադրբեջանի կողմից օկուպացված Շուշիից, Քարին տակից ու Քիրսավանից տեղահանված բնակչության 80 տոկոսն Արցախում է ապրում։ Այդ մարդանց ամենամեծ խնդիրը շարունակում է մնալ բնակարանայինը։
«Հիմա ակտիվ բնակարանաշինական ծրագրեր են ընթանում։ Շուշիի շրջանից մինչև հիմա բնակարանով ապահովվել է 26 ընտանիք՝ 21-ը՝ զոհված զինծառայողների, 5-ը՝ բազմազավակ։ Առաջնահերթ կերպով զոհված ու հաշմանդամ դարձած տղաների ընտանիքներին պետք է ապահովենք բնակարանով»,-«Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասում է Շուշիի շրջվարչակազմի ղեկավար Գրիշա Հովհաննիսյանը։

Примерно в 200 метрах от села Хин Шен находится азербайджанский пост 02/04/2022 17:49 | Лента новостей
Четыре общины Шуши после войны стали приграничными. Жителей всех сел, находящихся под прямым прицелом врага, волнует прежде всего вопрос безопасности. Примерно в 200 метрах от села Хин Шен находится азербайджанский пост. Жители села не понаслышке знают об азербайджанских провокациях. И сами бдят, и скотину не оставляют без присмотра.
Как из других приграничных сел Арцаха и Армении, азербайджанцы крадут скотину и отсюда. Глава районной администрации Шуши Гриша Ованнисян заявил, что они уверены, что 8 голов скота, которые не вернулись обратно, азербайджанцы зарезали и съели. Газопровод в Лисагоре и водопровод, снабжающий Егцаох, тоже повредили азербайджанцы. Ованнисян рассказывает, что сейчас прокладывают новый водопровод для бесперебойного снабжения сельчан водой.
80% населения, перемещенного из оккупированных Азербайджаном Шуши, Карин Така и Кирсавана, живет в Арцахе. Главной их проблемой по-прежнему остается жилье.
“Сейчас активно реализуются жилищные программы. К настоящему времени жильем обеспечены 26 семей из Шушинского района, 21 из которых – семьи погибших военнослужащих, 5 – многодетные семьи. Мы должны обеспечить жильем семьи погибших и ставших инвалидами ребят в приоритетном порядке”, - сказал в беседе с “ФактИнфо” глава районной администрации Шуши Гриша Ованнисян.