«Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցություններ չեն մասնակցի հանրապետության նախագահի ընտրությանը 02/04/2022 12:27 | ԼՐԱՀՈՍ
«Հայաստանի Սահմանադրությունը պահանջում է, որ Հանրապետության նախագահը պետք է լինի անաչառ, առաջնորդվի համազգային և համապետական շահերով:
Հայաստանն այսօր ներքին ու արտաքին լրջագույն մարտահրավերներ է դիմագրավում:
Համազգային համախմբումը, հանրային համերաշխությունն այլընտրանք չունեն:
Բայց երկիրը կործանման եզրին հասցրած, հասարակությունը պառակտած այս իշխանությունը որոշել է շարունակել նույն գործելաոճը և առաջնորդվել ոչ թե պետական, այլ միմիայն իր նեղ թիմային շահերով:
Չնայած Նախագահի ինստիտուտը պետք է հանդես գա որպես իրապես չեզոք և հասարակությանը համախմբող ինստիտուտ, օրվա իշխանությունը որոշել է առաջադրել և միայնակ ընտրել բացառապես սեփական ուժի Հանրապետության նախագահ:
Միջազգային հանրությունը անգործություն և լռություն է պահպանում ժողովրդավարության նահանջի ակնհայտ փաստերի հանդեպ, այդ թվում` մեկ անձի բռնապետության ձևավորման առումով:
Մենք քննարկել ենք թեկնածու առաջադրելու նպատակահարմարությունը, սակայն ստեղծված իրավիճակում անընդունելի եւ սխալ ենք համարում նույնիսկ անուղղակի ձևով այդ ընտրության լեգիտիմացմանը մասնակցելը:
Ելնելով այս հաստատումներից Ազգային ժողովի «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունները որոշել են որևէ կերպ չմասնակցել Հանրապետության նախագահի ընտրությանը»,- նշվում է հայտարարության մեջ:

Оппозиция отказалась выдвигать своего кандидата на пост президента Армении 02/04/2022 12:54 | Лента новостей
Парламентские фракции “Армения” и “Честь имею” отказались от участия в выборах президента РА. В заявлении политсил, в частности, говорится:
“Конституция Армении требует, чтобы президент Республики был беспристрастным и руководствовался общенациональными общегосударственными интересами.
Армения сегодня противостоит серьезным внутренним и внешним вызовам. Альтернативы национальному единству и общественной солидарности нет.
Однако доведшие страну до края пропасти, расколовшие общество власти решили продолжить работу в том же духе и руководствоваться не государственными, а только своими узкими интересами команды.
Несмотря на то, что институт президента должен выступать в качестве по-настоящему нейтрального института, консолидирующего общество, нынешняя власть решила выдвинуть и самолично избрать президента Республики исключительно от собственной политсилы.
Международное сообщество бездействует и хранит молчание по поводу очевидных фактов регресса демократии, в том числе в плане формирования диктатуры одной личности. Мы обсудили целесообразность выдвижения кандидата, однако в сложившейся ситуации считаем неприемлемым и неверным даже косвенное участие в легитимации этих выборов.
Исходя из этих утверждений, парламентские фракции “Армения” и “Честь имею” решили никак не участвовать в выборах президента Республики”.