Մահացել է սցենարիստ Էդուարդ Ակոպովը (Հակոբով (Հակոբյան) 02/04/2022   17:06  |  ԼՐԱՀՈՍ
76 տարեկան հասակում մահացել է հայազգի խորհրդային և ռուսական թատերական դրամատուրգ, սցենարիստ և գրող Էդուարդ Տիգրանի Ակոպովը (Հակոբով (Հակոբյան)։ ԽՍՀՄ սցենարիստների միության (գիլդիա) առաջին նախագահն է, արդյունքում նաև Ռուսաստանի սցենարիստների միության առաջին նախագահը։
Ինչպես նշվում է Կինեմատոգրաֆիստների միությունում, սցենարիստը մահացել է հունվարի 31-ին Լոս Անջելեսում, որտեղ նա ապրում էր վերջին տարիներին։ Մահվան պատճառը եղել է սրտի կաթվածը՝ որպես կորոնավիրուսի բարդություն։
Էդուարդ Ակոպովը ծնվել է Բաքվում։ 1967 թվականին ավարտել է Ադրբեջանի նավթի և արդյունաբերության պետական համալսարանը։ Մի քանի տարի աշխատել է տարբեր գործարաններում, գիտահետազոտական ինստիտուտում` էլեկտրոնային տեխնիկայի և հաշվողական մեքենաների գծով ճարտարագետ։ Դեռ ուսանողական տարիներին սկսել է գրել պատմվածքներ, որոնք տպագրվում էին տեղական ամսագրերում։
1972 թվականին ավարտել է սցենարիստների և ռեժիսորների բարձրագույն դասընթացները, սովորել կինոդրամատուրգ Բուդիմիր Մետալնիկովի արվեստանոցում։
Նրա դիպլոմային աշխատանքը «Մարդն «Օլիմպոսից» (1974 թ.) կինոնկարի սցենարն էր։
Էդուարդ Ակոպովի սցենարով ստեղծվել են այնպիսի ֆիլմեր, ինչպիսիք են «Զինվորն ու փիղը» (1977 թ.)
«Թթենի» (1979 թ.), «Դարձեք իմ ամուսինը» (1981 թ.), «Կիրակնօրյա հայրիկը» (1985 թ.), «Մարդը Կապուցինների ծառուղուց» (1987 թ.), «Ընկերը» (1987 թ.) և այլն։ Այդ ֆիլմերից շատերը մրցանակներ են շահել միջազգային տարբեր կինոփառատոներում` Ֆրանսիայում, Շվեդիայում, Շվեյցարիայում, Գերմանիայում և Ռուսաստանում։

Скончался автор «Человека с бульвара Капуцинов» Эдуард Акопов 02/04/2022   17:19  |  Лента новостей
В возрасте 76 лет скончался сценарист Эдуард Акопов, сообщила «Газете.Ru» его супруга Марина. По ее словам, причиной смерти Акопова стал инфаркт, который он перенес на фоне заражения коронавирусной инфекцией.
Похороны кинематографиста состоятся в Лос-Анджелесе, где он жил в последние годы.
Эдуард Акопов известен как сценарист многих популярных советских и российских фильмов. В их числе — «Солдат и слон», «Сдается квартира с ребенком», «Бабушкин внук», «Воскресный папа», «Человек с бульвара Капуцинов» и «Парк советского периода». Кроме того, он являлся первым президентом Гильдии сценаристов СССР.
Более 30 фильмов сняты по его сценариям, в них играли такие актёры, как Андрей Миронов, Валентин Гафт, Олег Табаков, Лев Дуров, Фрунзик Мкртчян, Елена Проклова. Фильмы Эдуарда Акопова «Человек с бульвара Капуцинов», «Солдат и слон», «Шелковица» и многие другие завоевали призы на международных фестивалях во Франции, Швеции, Швейцарии, Германии, России.
Пьесы Эдуарда Акопова поставлены множеством театров, в том числе и за рубежом.
16:09 04/02/2022  |  Лента новостейУмер композитор Артур Григорян
09:41 12/01/2022  |  Международные новостиУмер известный российский телеведущий Михаил Зеленский: названа предварительная причина смерти
10:29 07/06/2021  |  Лента новостейУшел из жизни сценарист фильма "Мимино" и "Не горюй!" Резо Габриадзе
15:10 20/01/2021  |  Лента новостейУшел из жизни Степан Топчян
11:32 20/01/2021  |  Информационная платформаЦеремония прощания с актером Вигеном Степаняном состоится 22 января