Սերժ Սարգսյանն իրավիճակից դուրս գալու ելքեր չմատնանշեց.վերլուծաբան 02/01/2022   14:25  |  Քաղաքական
Սերժ Սարգսյանի ասուլիսը փոխադարձ մեղադրանքների մասին էր, նա իրավիճակից դուրս գալու ելքեր չմատնանշեց, հանրության սպասելիքները չարդարացրեց: «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց քաղաքական վերլուծաբան Արմեն Բաղդասարյանը՝ անդրադառնալով ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի երեկվա ասուլիսին:
Ըստ զրուցակցի՝ Սերժ Սարգսյանի հիմնական ասելիքը հետևյալն էր. քանի որ Նիկոլ Փաշինյանն այսօրվա իրավիճակի համար ամբողջողովին նախկիններին է մեղադրում, այդ թվում՝ Սերժ Սարգսյանին, նա էլ իր հերթին փորձեց հիմնավորել, թե նախկինում ամեն ինչ լավ է եղել, Նիկոլ Փաշինյանն ընդամենը մոլորեցնում է ժողովրդին, իրականում այս ամեն ինչի համար պատասխանատուն Նիկոլ Փաշինյանն է.
«Փոխադարձ մեղադրանքներն էին, իսկ ճշմարտությունն այդ ամենի միջակայքում է, այն իմաստով,որ Նիկոլ Փաշինյանը շարունակել է այն քաղաքական գիծը, որը տարիներ շարունակ վարել են Ռոբերտ Քոչարյանը և Սերժ Սարգսյանը, պարզապես Փաշինյանի արածը շատ ավելի ծանր հանցանք է, այն պատճառով, որ նա կարող էր ավելի քիչ զիջումներով խնդիրը կարգավորել, սակայն չարեց, ինքն էլ խոստովանում է, որ եթե այդպես աներ, իրեն կասեին՝ դավաճան, այսինքն նա գիտակցաբար այդպիսի ծանր արհավիրք է բերել Հայաստանի և Արցախի գլխին: Նրա արածն ավելի կործանարար հետևանքներ ունեցավ, քանի կարող էր ինչ-որ բան փոխել , բայց չարեց»,-ասաց Արմեն Բաղդասարյանը:
Փորձագետի արձանագրմամբ՝ Սերժ Սարգսյանը ԼՂ հարցի կարգավորման հետ կապված որևէ բացահայտում չարեց, ասեց այն, ինչ գիտեր հանրությունը:
Արմեն Բաղդասարյանը նաև ընդգծեց, որ հանրությունը Սերժ Սարգսյանից ակնկալում էր հստակ ելքեր ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու համար, սակայն նա այդպես էլ չարդարացրեց հասարակության սպասելիքները.
«Բոլորը տեսնում են, թե Նիկոլ Փաշինյանի իշխանությունն ինչ է բերում մեր պետության գլխին, իսկ հասարակությունը, որպես ընդդիմադիր կուսակցություններից մեկի առաջնորդ, լրիվ այլ ակնկալիքներ ուներ նրանից: Հասարակությունն ակնկալում էր մի շարք հարցերի պատասխաններ՝ ի՞նչ պետք է արվի իրավիճակից դուրս գալու համար, ի՞նչ պետք է անեն ընդդիմությունը և մյուս քաղաքական ուժերը, սակայն Սերժ Սարգսյանը պետությունն այս վիճակից դուրս բերելու ելքեր մատնանշելու փոխարեն արդարանում էր, որ այս ամենի հետ կապ չունի»,-ասաց փորձագետը և հավելեց.«Բոլորը գիտեն, որ այս իրավիճակի մեծագույն մեղավորներն այսօրվա իշխանություններն են՝
Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ, Սերժ Սարգսյանը իրավիճակից դուրս գալու ելքեր չմատնանշեց, պետք էր հստակ նշել՝ ինչպե՞ս են պատրաստվում ձերբազատվել այս իշխանություններից, և որո՞նք են լինելու Հայաստանի հաջորդ քայլերը»:
00:30 01/02/2022  |  Քաղաքական«Չնայած ջախջախված ենք, կապիտուլացված` բանակցային պրոցեսը վերականգնելու հնարավորություն ունենք»․ Սերժ Սարգսյան
00:19 01/02/2022  |  Քաղաքական«Հիմարություն է ասել, որ Ալիևի նկրտումները Երևանի նկատմամբ, պայմանավորված է նրանով, որ մենք էլ ենք ասում»․ Սերժ Սարգսյան
00:04 01/02/2022  |  Քաղաքական«Համանախագահների վերջին առաջարկությունները, մեր երազածը չէին, բայց բերելու էին Լեռնային Ղարաբաղին անվտանգություն և բարեկեցություն»․ Սերժ Սարգսյան
23:59 31/01/2022  |  Քաղաքական«Կարո՞ղ եմ արդյոք եզրակացնել, որ միայն նախկիններին կամ նախկին բանակցային պրոցեսը վարկաբեկելու համար գնացել են ավանտյուրայի»․ Սերժ Սարգսյան
23:54 31/01/2022  |  Քաղաքական«Չեք տեսնի որևէ փաստաթղթում ակնարկ անգամ, որ մինչ վերջնական խնդրի կարգավորումը, ադրբեջանցիները պետք է վերադառնան ԼՂ բուն տարածք»․ Սերժ Սարգսյան
23:43 31/01/2022  |  Քաղաքական«Ո՞նց կարելի է հակամարտող երկրի ղեկավարին բնութագրել կառուցողական․ երբևէ դուք ինձնից լսել եք, որ Ալիևը կառուցողական է»․ Սերժ Սարգսյան
23:32 31/01/2022  |  Քաղաքական«Իմ ձեռքի տակ ունեմ բոլոր փաստաթղթերը․ ծայրահեղ անհրաժեշտության դեպքում՝ կհրապարակեմ»․ Սերժ Սարգսյան
23:15 31/01/2022«Այս մարդը լավ չի գլուխ հանում բանակցային գործընթացից․ չի տիրապետում բանակցային գործընթացի էությանը»․ Սերժ Սարգսյանը՝ Փաշինյանի մասին
23:08 31/01/2022  |  Քաղաքական«Ապրիլյան պատերազմից հետո համանախագահների առաջարկությունները որևէ կերպ չէին խախտում կարմիր գծերը, որ մենք մշտապես ունեցել ենք»․ Սերժ Սարգսյան
22:58 31/01/2022  |  ՔաղաքականԴուք լսե՞ք եք Հայաստանի պաշտոնատար անձերից շատ հստակ պատասխան` ի՞նչ է լինելու, վերջապես, Ղարաբաղի խնդիրը․ Սերժ Սարգսյան

Серж Саргсян не указал путей выхода из создавшейся ситуации: политаналитик прокомментировал вчерашнее интервью экс-президнета Армении 02/01/2022 15:06 | Лента новостей
Интервью Сержа Саргсяна было про взаимные обвинения, он не указал путей выхода из сложившейся ситуации, не оправдал надежд общественности. Такое мнение в беседе с “ФактИнфо” высказала политический аналитик Армен Багдасарян, комментируя вчерашнее интервью третьего президента Армении Сержа Саргсяна.
По словам собеседника агентства, основной посыл интервью Сержа Саргсяна заключается в следующем: так как Никол Пашинян обвиняет в сложившейся сегодня ситуации своих предшественников, в том числе Сержа Саргсяна, то экс-президент, в свою очередь, попытался привести доводы в пользу того, что в прошлом дела обстояли хорошо, а Никол Пашинян всего лишь вводит народ в заблуждение, в действительности, ответственным за все это является Никол Пашинян.
“Это взаимные обвинения, а истина где-то посередине – в том смысле, что Никол Пашинян продолжил ту политическую линию, которую на протяжении многих лет вели Роберт Кочарян и Серж Саргсян. Просто то, что сделал Пашинян, - гораздо более тяжкое преступление по той причине, что он мог урегулировать проблему с меньшими уступками, однако этого не делал. Он сам признается, что если бы он так поступил, то его назвали бы предателем. Иными словами, он сознательно навлек на Армению и Арцах беду. Содеянное им обернулся более пагубными последствиями, так как он мог изменить что-то, но не сделал этого”, - сказал Армен Багдасарян.
Как отметил эксперт, завесы тайны над урегулированием нагорно-карабахского вопроса Серж Саргсян не приоткрыл. Он лишь сказал то, что общественность и так знала. Армен Багдасарян также подчеркнул, что общественность ждала от Сержа Саргсяна указания конкретных путей выхода из создавшегося положения, однако он так и не оправдал ее надежд.
“Все видят, чем чревата власть Никола Пашиняна для нашего государства, а у общественности были совершенно иные ожидания от него как от лидера одного из оппозиционных партий. Общественность рассчитывала услышать ответы на ряд вопросов, в частности, что нужно предпринять для выхода из создавшего положения, что должны сделать оппозиция и другие политические силы, но Серж Саргсян вместо указания путей выхода оправдывался, что не имеет ко всему этому отношения”, - считает эксперт.
“Все знают, что самым большим виновником этой ситуации являются нынешние власти во главе с Николом Пашиняном. Серж Саргсян не указал путей выхода из создавшейся ситуации. Он должен был четко обозначить, как они собираются избавиться от этой власти и какими будут следующие шаги Армении”, - добавил эксперт.