Հեքիաթները դրեք մի կողմ, թույլ մի տվեք, որ զանազան իրենց ընդդիմադիր հռչակած մարդիկ մանիպուլացնեն ու խաբեն մարդկանց.Արարատ Միրզոյան 01/28/2022   10:45  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մենք պարտավոր են դասեր քաղել պարտությունից: Մենք պարտավոր ենք զբաղվել մեր պաշտպանական հզորությունների ավելացմամբ, բանակի առողջացմամբ և վերակենդանացմամբ ու մնացած բոլոր պետական ինստիտուտների հզորացմամբ։ Որևէ պետություն այլընտրանք չի կարող ունենալ: Եռաբլուրում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը.
Դիտարկմանը, թե այն արտաքին քաղաքականությունը, որն այսօր վարում է Հայաստանի իշխանությունը, ըստ ընդդիմության՝ «պղծում է Եռաբլուրը», ԱԳ նախարարն արձագանքեց.
«Ես չեմ ուզում մեկնաբանել ընդդիմության զանազան հարցերով տեսակետները, բայց խնդրում եմ՝ ընդդիմությունից հետաքրքրվեք՝ ինչպե՞ս է եղել, որ 1990-ականների վերջերից որևէ տարի գրեթե չի եղել, երբ հայ-թուրքական երկխոսության ուղղությամբ որևէ բանակցություն, քննարկում, նամակագրություն, կոնտակտ չլինի։ Այնպես որ, խնդրում եմ, այդ հեքիաթները դրեք մի կողմ, ոչ դու՚ք նպաստեք դրան, ոչ էլ թույլ տվեք, որ զանազան իրենց ընդդիմադիր հռչակած մարդիկ մանիպուլացնեն ու խաբեն մարդկանց: Բավական է ապրել խաբկանքի մեջ։ Այն արհավիրքը, որը եղել է մեր հետ, մեծ ինքնախաբեության արդյունք է, պետք է ուղիղ առերեսվել իրականությանը, ուղիղ խոսել, ոչինչ չթաքցնել: Պետք չի գնալ, բանակցել մի բան, ինչպես եղել է տարիներ շարունակ, հետո գալ, զանազան ամբիոններից հայտարարել ուրիշ բան և ուրիշ քարոզչություն առաջ տանել»,-ասաց Միրզոյանը:
ԱԳ նախարարը վստահեցրեց, որ այն ինչ բանակցում է, Ազգային ժողովի հարցուպատասխանի ժամանակ ուղիղ ասում է և որևէ գաղտնի բան չկա:
Դիտարկման, որ զոհվածների ծնողները հայտարարում են՝ «մեր երեխաներին սպանած թուրքի հետ ո՞նց ենք բարեկամություն անելու»,-Արարատ Միրզոյանը պատասխանեց, թե կան բազմաթիվ հարցեր, որոնց պատասխանները պետք է քննարկվեն.
«Ես ուզում եմ ասել, որ մենք, իհարկե, ունենք համազգային կարմիր գծեր, որոնք որևէ կերպ պետք չի անցնել, մյուս կողմից, մենք առաջին ու վերջին ժողովուրդը չենք, ցավոք սրտի, որ հարևան պետության հետ ունեցել է շատ երկար հակամարտություն: Մենք տրամադրված ենք տարածաշրջանում կայուն, երկարատև խաղաղություն կառուցելու:
Ողջ հարգանքով հանդերձ զոհվածների ծնողներին, մշտապես հիշելով և պատվելով զոհվածների հիշատակը, մտածելով զոհվածների ծնողների, հարազատների նուրբ զգացմունքների մասին՝ միաժամանակ, պարտավորություն պիտի զգանք նույն այդ զոհվածների հիշատակի համար, որովհետև նրանք զոհվել են կյանքի համար, հայրենիքի համար, զոհվել են, որ մյուսներն ապրեն: Որքան հիշենք ու հարգենք նրանց հիշատակը, այնուամենայնիվ պարտավորություն ունենք հոգ տանելու նաև ողջերի մասին»,-ասաց Արարատ Միրզոյանը:
17:47 19/01/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանը միջանցքային որևէ տրամաբանության չի համաձայնվելու. մեր դիրքորոշումը հստակ է.ԱԳՆ
17:19 19/01/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄի բան է Ադրբեջանի դիրքորոշումը, այլ բան է իրականությունը.Արարատ Միրզոյանն արձագանքեց Ալիևի հայտարարություններին

Мирзоян: оставьте сказки в стороне, не позволяйте провозгласившим себя оппозиционерам обманывать людей 01/28/2022   11:34
Мы обязаны извлечь уроки из поражения, обязаны заняться наращиванием оборонительной мощи, оздоровлением армии, а также всех остальных государственных институтов, иных альтернатив для государства нет, заявил в беседе с журналистами в воинском пантеоне “Ераблур” министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян.
На замечание по поводу того, что внешняя политика, которую сегодня власти Армении проводят, по мнению оппозиции, “оскверняет Ераблур”, глава МИД заявил, что не желает комментировать различные мнения оппoзиции. При этом он попросил  журналистов поинтересоваться у оппозиции, как так вышло, что, начиная с конца 1990-х годов, практически не было ни одного года, чтобы не проводились переговоры, обсуждения, обмен письмами, контакты с Турцией.
“Оставьте все эти сказки в стороне. Не позволяйте, чтобы различные люди, провозгласившие себя оппозиционерами, манипулировали вопросом, обманывали общественность. Хватит пребывать в иллюзиях. Та катастрофа, которая произошла с нами, является результатом большого самообмана. Надо прямо смотреть правде в глаза, говорить прямо, ничего не утаивая", - сказал Мирзоян.
Он также добавил что нельзя на различных международных площадках говорить одно, а потом, по возращении на родину, утверждать другое и вести иную пропаганду.
Мирзоян заверил, что о проводимых им переговорах он говорит во время правительственного часа в Национальном собрании. “Никакой тайны нет, - сказал он.
Мирзоян отметил, что у Армении есть общенациональные "красные линии", которые никоим образом нельзя переходить.
"Мы не первый и не последний народ, который продолжительный период времени конфликтовал с соседями. Мы настроены на установление в регионе долгосрочного и прочного мира", - сказал Мирзоян.
"При всем уважении к родителям погибших,  всегда помня о погибших и воздавая дань уважения их памяти, заботясь о чувствах родителей и близких, в то же время мы должны чувствовать обязательство перед памятью павших, потому что они погибли за жизнь, за родину, погибли, чтобы другие жили. Мы обязаны также позаботиться о живых”, -заявил Мирзоян.