ԵԽԽՎ-ի բանաձեւի տեքստում ՀՀ պատվիրակության բոլոր փոփոխություններն ընդունվեցին, Ադրբեջանինը՝ մերժվեցին․ Ռուբինյան 01/27/2022   23:07  |  ԼՐԱՀՈՍ
Քիչ առաջ ԵԽԽՎ-ն քվեարկությամբ ընդունեց «Հայաստանում ժողովրդավարական ինստիտուտների գործունեությունը» բանաձևը, ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը։
«Բանաձևի տեքստում հայկական պատվիրակության առաջարկած բոլոր փոփոխություններն ընդունվեցին, ադրբեջանականական պատվիրակության բոլոր առաջարկածները՝ մերժվեցին:
Քննարկման ընթացքում համազեկուցողները և մյուս ելույթ ունեցողները շատ բարձր գնահատեցին Հայաստանի ընտրած ժողովրդավարական ճանապարհն ու բարեփոխումները:
Բանաձևը հիմնականում անդրադարձել է Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների գործընթացի արդյունքում արձանագրված ձեռքբերումներին, ապագայում իրականացվելիք քայլերին, ընտրական բարեփոխումներին, հակակշիռների մեխանիզմներին, դատաիրավական բարեփոխումներին, երկրում տիրող քաղաքական ընդհանուր մթնոլորտին, լրատվամիջոցների հետ կապված իրավիճակին, ինչպես նաև քաղաքական դաշտում ժողովրդավարական մշակույթի ամրապնդման խնդրին:
Ի թիվս այլ կետերի,
Բանաձևը բարձր է գնահատել 2018 թ-ին քաղաքական իշխանության փոփոխությունից հետո Հայաստանում տեղի ունեցած ժողովրդավարական զարգացումը, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի 44-օրյա պատերազմի արդյունքում ստեղծված քաղաքական ճգնաժամի արդյունավետ հանգուցալուծումը, որը հաղթահարվեց 2021 թ. հունիսին կայացած խորհրդարանական ընտրությունների շնորհիվ:
Վեհաժողովը գովասանքի է արժանացրել 2018 թվականի դեկտեմբերին և 2021 թվականի հունիսին անցկացված համապետական ընտրությունները, որոնք զերծ էին նախկինում արձանագրված խախտումներից։ Չնայած լարված հետպատերազմյան մթնոլորտին՝ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները գնահատվել են որպես ժողովրդավարական։ Բանաձևում նշվում է գոհունակություն առ այն, որ ընդդիմությունն ընդունել է ընտրությունների արդյունքները և չի բոյկոտել նորընտիր խորհրդարանի գործունեությունը։
Բանաձևը ողջունել է բարեփոխումների և նոր նախագծերի հետամուտ իրականացումը, որոնց մեկնարկը տրվել է 2018թ․ հեղափոխությունից հետո, ինչպես նաև բարձր գնահատել Հայաստանի համագործակցությունը ԵԽ-ի հետ, վերջին ժամանակաշրջանում ԵԽ մի շարք կոնվենցիաների վավերացումը, ինչպես նաև Քրեական նոր օրենսգրքի և Քրեական դատավարության նոր օրենսգրքի ընդունումը, որոնք ավելի համահունչ են եվրոպական չափանիշներին, քան նախորդ օրենսգրքերը:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը և 2020թ․ 44-օրյա պատերազմին՝ Վեհաժողովը նշել է ազգային անվտանգության տեսանկյունից քաղաքական օրակարգում առաջացած խնդիրները, վերահաստատել է հայ ռազմագերիների վերադարձի հրամայականը, հոգևոր և մշակութային պահպանման անհրաժեշտությունը, նշել ատելության խոսքի և գործողությունների անդընդունելի լինելը։ Վեհաժողովը ընդգծել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության արդար և տևական լուծման անհարաժեշտությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում։
Վեհաժողովն ընդհանուր դրական գնահատական է տվել ընտրական և օրենսդրական բարեփոխումներին և կոչ արել Հայաստանի իշխանություններին դրանք ավարտին հասցնել՝ հաշվի առնելով Վենետիկի հանձնաժողովի և ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի առաջարկությունները։
Անդրադառնալով իշխանության և ընդդիմության փոխհարաբերություններին՝ Վեհաժողովը կոչ է արել կողմերին համագործակցել միմյանց հետ: Միևնույն ժամանակ՝ Վեհաժողովը գովասանքով է անդրադարձել Հայաստանում հակակշիռների և զսպումների գործող արդյունավետ համակարգին:
Վեհաժողովը կոչ է արել շարունակել դատական բարեփոխումների իրականացումը: Նաև ընդգծվել է Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի կարևոր դերը և գործունեությունը:
Կոչ է արվել նաև իրականացնել միջոցառումներ՝ մի կողմից խոսքի ազատության և մարդու արժանապատվությունն ապահովելու և մյուս կողմից ապատեղեկատվության ու ատելության խոսքի դեմ պայքարելու միջև բալանս ապահովելու ուղղությամբ, ինչպես նաև շարունակելու ոլորտային բարեփոխումները»,- նշել է Ռուբինյանը:
19:14 21/01/2022  |  ՔաղաքականՀստակ գծված սահմաններ ադրբեջանցիներին պետք չեն. նրանց ձեռք է տալիս այն վիճակը, որտեղ իրենք հաղթողի, ուժեղի իրավունքով փորձում են մեզանից առավելագույնը վերցնել. Հայկ Նահապետյան
16:54 21/01/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԵԽԽՎ ձմեռային նստաշրջանում կքննարկվեն Հարավային Կովկասում ԼԳՏԲ անձանց իրավունքների խախտումները
21:06 10/01/2022  |  ՎերլուծություններԵթե ադրբեջանը ցանկանում է հայկական հետքը ջնջել, ինչու՞ չի սկսում Բաքվից, չէ՞ որ քաղաքի լավագույն շենքերը հայերն են նախագծել և կառուցել
11:58 19/12/2021  |  ՔաղաքականՀայաստանը հայտնվել է ադրբեջանա-թուրքական շրջափակման մեջ. իրանագետ
21:37 07/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՆոյեմբերի 9-ի հայտարարությունից հետո 28 զոհ ենք ունեցել. Փաշինյան
18:16 07/11/2021  |  ՄեկնաբանությունՍա բացառիկ հնարավորություն է 3+3 ձևաչափը մերժելու առումով. Սարգսյան
09:46 05/11/2021  |  ՄամուլԵԽԽՎ համազեկուցողներին զարմացրել է իշխանությունների որոշումը. Նրանց աչքերը կլորացել են. «Հրապարակ»
23:10 04/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրման Թաթոյանը ԵԽԽՎ համազեկուցողներին է ներկայացրել անվտանգության ապառազմականացված գոտի ստեղծելու հրատապ անհրաժեշտությունը

ПАСЕ приняла резолюцию о деятельности демократических институтах в Армении, отклонив все предложения Азербайджана 01/28/2022   09:42  |  Лента новостей
ПАСЕ приняла резолюцию “Деятельность демократических институтов в Армении”, сообщил вице-спикер Национального Собрания Армении Рубен Рубинян.
"Все предложенные армянской делегацией поправки в текстe резолюции были приняты, все предложения азербайджанской делегации были отклонены", - сообщил он на своей странице в Facebook.
Он отметил, что в ходе дискуссии содокладчики и другие выступавшие высоко оценили избранный Арменией демократический путь и реформы.
В резолюции в основном затронуты зафиксированные в процессе демократических реформ в Армении достижения, будущие шаги, избирательные реформы, механизмы противовесов, судебные реформы, общая политическая атмосфера в стране, ситуация со СМИ, а также укрепление демократической культуры в политическое поле.
"Среди прочего  резолюция высоко оценила демократическое развитие в Армении после смены политической власти в 2018 году, а также эффективное разрешение политического кризиса, возникшего в результате 44-дневной войны в Нагорном Карабахе, который был преодолен благодаря парламентским выборам в июне 2021 года. Несмотря на напряженную послевоенную атмосферу, досрочные парламентские выборы были оценены как демократические. В резолюции выражается удовлетворение тем, что оппозиция признала результаты выборов, не бойкотировала деятельность новоизбранного парламента", - отметил Рубинян.
Ассамблея похвалила проведенные в декабре 2018 года и июне 2021 года общегосударственные выборы, которые были свободны от ранее зафиксированных нарушений. Несмотря на напряженную послевоенную атмосферу, досрочные парламентские выборы были оценены как демократические. В резолюции выражается удовлетворение тем, что оппозиция признала результаты выборов, не бойкотировала деятельность новоизбранного парламента», - написал Рубинян.
Он также сообщил, что в резолюции приветствуется проведение реформ и приверженность реализации новых проектов, запуск которых был дан после революции 2018 года, а также дана высокая оценка сотрудничеству Армении с Советом Европы, недавней ратификации ряда конвенций Совета Европы, а также принятию новых Уголовного кодекса и Уголовно-процессуального кодекса, которые в большей мере соответствуют европейским стандартам, чем предыдущие.
"Касаясь нагорно-карабахского конфликта и 44-дневной войны 2020 года, Ассамблея отметила проблемы, возникшие в политической повестке с точки зрения национальной безопасности, подтвердила императив возвращения армянских военнопленных, необходимость сохранения духовного и культурного наследия, отметила недопустимость риторики ненависти и действий, разжигающих ее. Ассамблея подчеркнула необходимость справедливого и долгосрочного урегулирования нагорно-карабахского конфликта в рамках Минской группы ОБСЕ", - сообщил Рубен Рубинян.
Он также проинформировал, что Ассамблея дала общую положительную оценку избирательным и законодательным реформам и призвала власти Армении завершить их с учетом рекомендаций Венецианской комиссии БДИПЧ/ОБСЕ.
"Касаясь отношений между властями и оппозицией, Ассамблея призвала стороны сотрудничать друг с другом. В то же время Ассамблея с похвалой отозвалась об эффективной системе сдержек и противовесов, действующей в Армении. ПАСЕ призвала к продолжению судебной реформы. Подчеркнута также важная роль и деятельность Комиссии по предотвращению коррупции. Также содержится призыв к принятию мер по обеспечению баланса между обеспечением защиты свободы слова и  достоинства человека с одной стороны и  борьбой против дезинформации и риторики ненависти с другой стороны, а также продолжению отраслевых реформ", - написал Рубинян.