ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն այցելել է Լյուքսեմբուրգի համալսարան 01/26/2022   10:13  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հունվարի 25-ին Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսություն պաշտոնական այցի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Լյուքսեմբուրգի համալսարանի ռեկտոր Ստեֆան Պալաժի ուղեկցությամբ շրջայց է կատարել Լյուքսեմբուրգի համալսարանում և ծանոթացել հաստատության հետազոտական և կրթական ծրագրերին։ Նախարար Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել համալսարանի ղեկավարության և դասախոսական անձնակազմի հետ։Այս մասին հայտնում են ԱԳՆ-ից:
Անդրադառնալով երկու երկրների միջև գիտակրթական ոլորտում փոխգործակցությանը՝ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ այն երկկողմ օրակարգի կարևոր ուղղություն է, որն ամրագրված է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Լյուքսեմբուրգի կառավարության միջև մշակույթի, կրթության, երիտասարդության և գիտության բնագավառներում համագործակցության մասին համաձայնագրում։
ԱԳ նախարարն իր գոհունակությունն է հայտնել նաև համալսարանի տարածքում ԹՈՒՄՈ ստեղծարար կրթության կենտրոնի հյուրընկալման նախաձեռնության առչնությամբ՝ երախտագիտություն հայտնելով Լյուքսեմբուրգի համալսարանին` նախագիծն առաջ մղելու վճռկանության համար: Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ ԹՈՒՄՈ կենտրոնի բացումը կլինի դիվանագիտական հարաբերությունների 30-ամյակի նշանակալի իրադարձություններից մեկը։
17:47 19/01/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանը միջանցքային որևէ տրամաբանության չի համաձայնվելու. մեր դիրքորոշումը հստակ է.ԱԳՆ
17:19 19/01/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄի բան է Ադրբեջանի դիրքորոշումը, այլ բան է իրականությունը.Արարատ Միրզոյանն արձագանքեց Ալիևի հայտարարություններին
11:39 25/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԵրբ սկսվեն, կտեղեկացնենք.Արարատ Միրզոյանը՝ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մասին

В Люксембурге откроется армянский центр креативных технологий “Тумо” 01/26/2022   10:26  |  Лента новостей
В рамках официального визита в Люксембург министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 25 января побывал в Люксембургском университете. В сопровождении ректора Люксембургского университета Стефана Палажа он осмотрел его, ознакомился с исследовательскими и образовательными программами учреждения. Министр Мирзоян встретился с руководством и преподавательским составом университета. Об этом сообщает МИД Армении.
Коснувшись сотрудничества между двумя странами в научно-образовательной сфере, Мирзоян отметил, что это важное направление двусторонней повестки, которое закреплено в соглашении между правительствами Армении и Люксембурга о сотрудничестве в сферах культуры, образования, молодежи и науки.
Арарат Мирзоян также выразил удовлетворение по поводу проекта размещения в Университете Люксембурга Центра креативных технологий “Тумо”. Он выразил признательность Люксембургскому университету за решимость продвигать этот проект. Арарат Мирзоян подчеркнул, что открытие Центра “Тумо” станет одним из значимых событий в честь 30-летия установления дипломатических отношений.