Համավարակի պայմաններում պատերազմի սանձազերծումը նախապես ծրագրված գործողություն էր հայ էթնիկ բնակչության ոչնչացման միտումով. Մհեր Մարգարյան 01/26/2022 14:24
Հունվարի 25-ին տեղի է ունեցել ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի բաց քննարկում՝ «Զինված հակամարտություններում քաղացիական անձանց պաշտպանությունը» օրակարգի կետի ներքո, որը նախագահում էր Նորվեգիայի վարչապետ Յոնաս Գար Սթորեն։ Զեկույցներով հանդես են եկել ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի նախագահ Պիտեր Մաուրերը։
Հանդիպմանն իր ելույթում ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Մհեր Մարգարյանը հիշատակել է Նորվեգիայի պատմական ժառանգությունը հումանիտար գործունեության ոլորտում՝ նշելով, որ Հայաստանում հատուկ գնահատանքով են հիշում մեծ հումանիստ Ֆրիտյոֆ Նանսենի առանցքային ներդրումն Առաջին աշխարհամարտից հետո հարյուր հազարավոր քաղաքացիական բնակչության, ներառյալ՝ Հայոց ցեղասպանության վերապրածների պաշտպանության գործում։
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի կողմից ուժի կիրառման արդյունքում ստեղծված իրավիճակին՝ դեսպան Մարգարյանը նշել է, որ համաշխարհային համավարակի պայմաններում հրադադարի համաձայնագրի և միջազգային իրավունքի կոպիտ ոտնահարմամբ պատերազմի սանձազերծումը նախապես ծրագրված և իրականացված գործողություն էր հայ էթնիկ բնակչության մասնակի կամ ամբողջական ոչնչացման միտումով։ Ընդգծվել է, որ որևէ խեղաթյուրված մեկնաբանություն կամ ռազմական գործողության կեղծ արդարացումներ չեն կարող հերքել ճշմարտությունը ու գոյություն ունեցող փաստերը։
Նշվել է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի եզակի դերը Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության կենսական կարիքներին արձագանքելու և հրատապ մարդասիրական օգնություն տրամադրելու գործում:
ՀՀ մշտական ներկայացուցչի կողմից շեշտվել է, որ Արցախում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ ուժերի հումանիտար արձագանքման կենտրոնի գործունեությունը մեծ նշանակություն է ունեցել բնակչությանն անհրաժեշտ աջակցություն և ծառայություններ տրամադրելու գործում, որն իրականացվում է ականազերծման և բնակավայրերն ու գյուղատնտեսական տարածքները հազարավոր չպայթած զինամթերքից և պայթուցիկ նյութերից մաքրելուն զուգահեռ։
ՀՀ մշտական ներկայացուցիչը կարևորել է, որ Միավորված ազգերի կազմակերպությունը և միջազգային հանրությունը հնարավորություն և կարողություն ունենան բացահայտելու և վերհանելու միջազգային հումանիտար իրավունքի կոպիտ խախտումները և ապահովելու, որ հակամարտային իրավիճակներում հայտնված մարդիկ չանտեսվեն, ինչպես նաև հասանելիություն ունենան միջազգային օժանդակությանը՝ մարդասիրության, չեզոքության, անաչառության և անկախության սկզբունքներին համահունչ։

Развязанная Азербайджаном война была заранее спланированной операцией с целью уничтожить армянское население Арцаха - постпред Армении при ООН 01/26/2022 14:55 | Лента новостей
Постоянный представитель Армении в ООН Мгер Маргарян в ходе открытого обсуждения Совета Безопасности ООН “Защита гражданского населения при вооруженных конфликтах” представил ситуацию после агрессии Азербайджана против Арцаха. Об этом сообщается на сайте МИД Армении.
Касаясь сложившейся в результате применения Азербайджаном силы против Нагорного Карабаха, посол Маргарян отметил, что в разгар глобальной пандемии развязывание войны с грубым нарушением соглашения о прекращении огня и международного права являлось заранее спланированной и осуществленной операцией, нацеленной на частичное или полное уничтожение армянского этнического населения. Он подчеркнул, что никакие искаженные комментарии или ложные оправдания военных действий не могут опровергнуть истину и существующие факты.
Отмечено, что Армения высоко ценит уникальную роль Международного комитета Красного Креста в реагировании на насущные нужды населения Нагорного Карабаха и оказании срочной гуманитарной помощи.
Постпред Армении при ООН подчеркнул, что деятельность Центра гуманитарного реагирования миротворческих сил РФ в Арцахе сыграл важную роль в оказании необходимой помощи населению. Центр параллельно проводит работы по разминированию, расчистке населенных пунктов и сельскохозяйственных угодий от тысячи неразорвавшихся боеприпасов и взрывчатых веществ.
Маргарян придал важность тому, чтобы ООН и международное сообщество должны имели возможность раскрывать и разоблачать грубые нарушения международного гуманитарного права и обеспечить, что оказавшиеся в конфликтных ситуациях люди не остались без внимания, а также имели доступ к международной помощи в соответствии с принципами гуманности, нейтральности, беспристрастности и независимости.