Բնակիչների համբերությունն արդեն հատել է.Կարմիր Շուկա գյուղի բնակիչները խաղաղապահների միջոցով ադրբեջանցիներին ներկայացրել են իրենց պահանջները 01/25/2022 17:29 | ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Կարմիր Շուկա գյուղի բնակիչներն այսօր փակել են գյուղի միջով անցնող ադրբեջանական շարասյան ճանապարհը:
«Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում Արցախի ԱԺ-ի պատգամավոր Մետաքսե Հակոբյանը պատմեց՝ բնակիչները պահանջել են, որ ադրբեջանցիները տիրոջ իրավունքով չօգտագործեն ճանապարհը, այլ նախապես զգուշացնեն, համաձայնության գան՝ նոր անցնեն այդ ճանապարհով: Մերոնք իրենց պահանջները ադրբեջանցիներին փոխանցել են ռուս խաղաղապահների միջոցով, այնուհետև՝ բանակցություններից հետո, բացել են ճանապարհը:
Արցախցի պատգամավորը հայտնեց, որ ադրբեջանցիները չեն արձագանքել դեռևս արցախցիների պահանջին.
«Մյուս անցնելուց կտեսնենք, նախապես տեղյակ կպահե՞ն, և արդեն հասկանալի կլինի՝ ընդունվե՞լ են հայկական կողմի պահանջները»:
Մետաքսե Հակոբյանի խոսքով՝ բնակիչների համբերությունն արդեն հատել է, փորձում են ինքնակազմակերպվել և այդ կերպ ապահովել իրենց սեփական անվտանգությունը.
«Եթե իրենք ապրում են Արցախում, նշանակում է՝ չեն վախենում թշնամու սադրանքներից, պետք է թշնամին էլ դա հասկանա և սադրանքների չդիմի, հակառակ դեպքում՝ նման միջադեպեր էլի կլինեն: Հուսով եմ՝ սա ադրբեջանցիների համար ազդակ կլինի»,-ասաց Հակոբյանը և հավելեց.« Արցախում ապրող յուրաքանչյուր ոք հերոս է, քանի որ ապրում է՝ գիտակցելով, որ մի քանի մետր այն կողմ արնախում թշնամի է: Միայն հայրենիքի հանդեպ մեծ սերն է, որ կարող է ստիպել մարդուն ապրել այդպես: Հատկապես պատերազմից հետո դողում ենք մեր հայրենիքի համար և այլ կերպ ենք դիտարկում ամեն բան: Մինչ այս մտածում էինք, որ բանակցությունների արդյունքում Արցախի հարցն ի նպաստ Հայաստանի կլուծվի, բայց հակառակն ենք ականատես լինում, Հայաստանի իշխանություններն այս 25%-ի հարցն են ուզում փակել և վերջացնել: Մեզ մնում է հաստատակամ ապրել Արցախում և այնպես չանենք, որ Արցախը հանկարծ հայաթափվի»-ասաց Մետաքսե Հակոբյանը:

Чаша терпения уже переполнена: жители арцахского села Кармир Шука представили свои требования азербайджанцам через российских миротворцев 01/25/2022 18:01 | Лента новостей
Жители общины Кармир Шука в Арцахе сегодня перекрыли дорогу азербайджанской колонне, проезжающей через село.
Как рассказала в беседе с “ФактИнфо” депутат парламента Арцаха Метаксе Акопян, жители потребовали, чтобы азербайджанцы заблаговременно предупреждали и только после достижения согласия проезжали через эту дорогу, а не когда им заблагорассудится. “Наши передали свои требования азербайджанцам через российских миротворцев, а затем, после переговоров, разблокировали дорогу”, - рассказала она.
Депутат НС Арцаха сообщила, что азербайджанцы еще не отреагировали на требования арцахцев.
“В следующий раз, когда они будут проезжать, посмотрим, поставили ли они заранее в известность. И тогда станет ясно, приняли ли они требования армянской стороны”, - отметила она. По словам Метаксе Акопян, чаша терпения местных жителей уже переполнена, пытаются самоорганизоваться и таким образом обеспечить свою безопасность.
“Если они живут в Арцахе, значит, не боятся провокаций врага. Враг тоже должен это понять и воздержаться от провокаций. В противном случае подобные инциденты будут происходить снова. Надеюсь, что это станет сигналом для азербайджанцев”, - сказала Акопян.
“Все, кто проживает в Арцахе, - герои. Поскольку они живут, осознавая, что в нескольких метрах от них находится кровожадный враг. Только огромная любовь к Родине может заставить человека жить так. Особенно после войны мы дрожим над нашей Родиной и на все смотрим иначе. До этого мы думали, что по итогам переговоров Арцахский вопрос будет решен в пользу Армении, но становимся очевидцами обратного. Власти Армении хотят закрыть и вопрос 25%. Нам остается неуклонно жить в Арцахе и не допустить деарменизации Арцаха”, - заявила Метаксе Акопян.