Արմեն Սարգսյանի քաղաքացիության հարցի վերաբերյալ հրապարակումը դատախազությունն ուղարկել է ԱԱԾ՝ ավելի վաղ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում ստուգման համար 01/25/2022   13:46  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ նախկին նախագահ Արմեն Սարգսյանի քաղաքացիության հարցի վերաբերյալ «Հետքի» հրապարակումը դատախազությունն ուղարկել է ԱԱԾ։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեցին ՀՀ գլխավոր դատախազությունից։
Հիշեցնենք, որ «Հետք» պարբերականը, հղում անելով Կոռուպցիայի և կազմակերպված հանցավորության լուսաբանման նախագծին, երեկ հետաքննություն էր հրապարակել, որի համաձայն՝ Արմեն Սարգսյանը Հայաստանի քաղաքացի լինելուց բացի, նաև այլ երկրի քաղաքացի էր առնվազն մինչև նախագահ դառնալը: Ըստ կայքի՝ Սարգսյանը Կարիբյան ծովում գտնվող փոքր երկրի՝ Սենթ Քիթս և Նևիսի քաղաքացի է եղել: «Հետքի» տեղեկության համաձայն՝ նախագահն ուներ Սենթ Քիթս և Նևիսի անձնագիր, ինչը հաստատվել է Սարգսյանի հետ նամակագրության ընթացքում: Սահմանադրության համաձայն՝ Հանրապետության նախագահին ներկայացվող պահանջներից է վերջին վեց տարում միայն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի լինելն ու վերջին վեց տարում Հայաստանում մշտապես բնակվելը:
ՀՀ գլխավոր դատախազությունից «Փաստինֆո»-ին հայտնեցին, որ, նկատի ունենալով, որ Արմեն Սարգսյանի քաղաքացիության հարցի առնչությամբ դեռևս 2021թ. ապրիլին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 325-րդ հոդվածի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ, որը ներկայում գտնվում է ՀՀ ԱԱԾ-ում, «Հետք» էլեկտրոնային պարբերականի տվյալ հրապարակումն ուղարկվում է վարույթն իրականացնող մարմնին՝ դրանում նշված հանգամանքները նշված քրեական գործի շրջանակներում ստուգման առարկա դարձնելու նպատակով:
09:42 25/01/2022  |  ՄամուլԻնչ էր ասել Արմեն Սարգսյանը մեկ տարի առաջ. «Ժողովուրդ»
14:33 24/01/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրմեն Սարգսյանը գաղթե՞լ է Հայաստանից. ՀՀ նախագահը պաշտոնից հրաժարականը տվել է՝ գտնվելով արտերկրում
13:03 24/01/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԻնչպես կհիշվի ՀՀ չորրորդ նախագահ Արմեն Սարգսյանը
14:12 22/01/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄեծածավալ նախագծեր ու ներդրումներ վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում
15:25 21/01/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀույս ունեմ, որ Հայաստանը և Ադրբեջանը փոխզիջումների միջոցով կկարողանան կայուն խաղաղություն հաստատել, սակայն դա հեշտ չի լինի. Արմեն Սարգսյան(տեսանյութ)
16:30 20/01/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀույս ունեմ, որ այս անգամ Ադրբեջանը և Հայաստանը փոխզիջումների միջոցով կկարողանան կայուն խաղաղություն հաստատել. ՀՀ Նախագահ

Прокуратура Армении направила публикацию издания “Hetq” о гражданстве Армена Саркисяна в СНБ 01/25/2022   14:10  |  Лента новостей
Прокуратура направила публикацию издания “Hetq” о гражданстве президента Армении Армена Саркисяна в Службу национальной безопасности РА. Об этом "ФактИнфо" сообщили в Генпрокуратуре Армении.
Напомним, издание “Hetq” со ссылкой на проект Центра освещения коррупции и организованной преступности (OCCRP) опубликовало накануне расследование, согласно которому у Армена Саркисяна, помимо гражданства Армении, имелось также гражданство другой страны, во всяком случае до вступления в должность президента РА.
Согласно изданию, Армен Саркисян являлся гражданином расположенного в Карибском море небольшого государства – Сент-Китс и Невис.  По сведениям издания “Hetq”, у президента имелся паспорт Сент-Китса и Невиса, что подтвердилось в ходе переписки с ним. Согласно Конституции Армении, президентом Республики может быть избрано любое лицо, последние шесть лет являющееся гражданином только Республики Армения, последние шесть лет постоянно проживающее в Республике Армения.
Как сообщили “ФактИнфо” в Генпрокуратуре РА, с учетом того, что в связи с вопросом о гражданстве Армена Саркисяна еще в апреле 2021 года было возбуждено уголовное дело по статье 325 УК РА, которое в настоящее время находится в ведении СНБ РА,  данная публикация интернет-издания “Hetq” направляется в орган, осуществляющий производство, с целью проверки в рамках упомянутого уголовного дела указанных в ней обстоятельств.
13:05 25/01/2022  |  Лента новостей“Знал и молчал"’: депутат назвала Никола Пашиняна соучастником в истории с гражданством Армена Саркисяна
00:53 25/01/2022  |  Лента новостейПирамида лжи Армена Саргсяна обвалилась: президент вынужден был подать в отставку - Hetq.am
14:49 24/01/2022  |  Лента новостейАрмен Саркисян эмигрировал из Армении? Он подал в отставку с поста президента РА, находясь за границей