Արմեն Սարգսյանի ստերի բուրգը փլվեց. նախագահը ստիպված է հրաժարական տվել. «Հետք» 01/24/2022   19:39  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Հետք»-ը գրում է. «Նախագահ Արմեն Սարգսյանը հրաժարականի դիմումում մի քանի պատճառ է նշել, սակայն կարծում ենք, որ դրանք քիչ առնչություն ունեն իր հրաժարականի հետ։ Մեր կարծիքով, հրաժարականի պատճառը մեկն է՝ նա այլ երկրի քաղաքացի էր առնվազն մինչեւ նախագահ դառնալը:
Երբ Կոռուպցիայի եւ կազմակերպված հանցավորության լուսաբանման նախագիծը (OCCRP) նախագահ Արմեն Սարգսյանին այլ երկրի քաղաքացի լինելու մասին հարցում ուղարկեց, նա ապացույցներ ուզեց: Նշենք, որ այդ երկիրը Միացյալ Թագավորությունը չէ, որի քաղաքացի էր Արմեն Սարգսյանը եւ որի մասին նրա ընտրվելուց առաջ հայտնի դարձավ:
Արմեն Սարգսյանը Կարիբյան ծովում գտնվող փոքր երկրի՝ Սենթ Քիթս եւ Նեւիսի քաղաքացի է եղել։
Մենք տեղեկություն ունեինք, որ նախագահն ուներ Սենթ Քիթս եւ Նեւիսի անձնագիր, ինչը հաստատվեց Սարգսյանի հետ նամակագրության ընթացքում։ Հետաքննության մանրամասներն այս փուլում չենք կարող ներկայացնել, քանի որ այն անդրսահմանային հետաքննություն է եւ դեռ ավարտված չէ:
Երեկ՝ հունվարի 23-ին, Հայաստանի նախագահը հրաժարականի մասին հայտարարություն տարածեց: Ուշագրավ մի փաստ կա՝ այդ հայտարարությունից առաջ նա պատասխանել էր Սենթ Քիթս եւ Նեւիսի իր քաղաքացիության մասին մեր մի շարք հարցերին: Այդ ժամանակ նա պաշտոնական այցով Արաբական Միացյալ էմիրություններում էր: Այնտեղից մեկնեց արձակուրդ առողջական խնդիրների պատճառով: Իսկ հրաժարական տվեց՝ այդպես էլ Հայաստան չվերադառնալով:
Երբ ապացույցներ տրամադրելու իր խնդրանքին ի պատասխան մենք փոխանցեցինք մեր ձեռքի տակ եղած նրա անձնագրային տվյալները, Արմեն Սարգսյանն իր վարկածն առաջ քաշեց:
Վարկածում նա նշում է, թե տարիներ առաջ ներդրումներ է արել այդ երկրում։ Նամակագրության մեջ նախագահը խոստովանել է, որ մասնաբաժին է ունեցել Սենթ Քիթս եւ Նեւիսի հյուրանոցներից մեկում։ Ըստ պնդման՝ նա մասնաբաժինը փոխանցել է իր ընտանիքի անդամներից մեկին մինչեւ 2013 թ. Միացյալ Թագավորությունում Հայաստանի դեսպան դառնալը։
Սենթ Քիթս եւ Նեւիսում ներդրումների դիմաց քաղաքացիություն ստանալու ծրագիր կա, եւ Սարգսյանն ասում է, թե առանց իր իմացության է ինքն այդ ծրագրով քաղաքացի դարձել: Մեզ ուղղած իր պատասխանում նա նշել է. «...իմ շարժառիթը ներդրումներ անելն էր, իսկ անձնագիրն ինձ ընդհանրապես չէր հետաքրքրում»։
Ըստ Սարգսյանի պնդման՝ 2013-ին Միացյալ Թագավորությունում ՀՀ դեսպան նշանակվելուց առաջ հանձնարարել է իր իրավաբանին Սենթ Քիթս եւ Նեւիսի անձնագիրը վերադարձնել պետությանը։
Շարունակելով վարկածը՝ Սարգսյանը նշել է, թե 2017-ին, երբ իրեն առաջարկ էր արվել ՀՀ նախագահ դառնալ, պարզել էր, որ վերոնշյալ հանձնարարությունը չի կատարվել։ Պարզվել է նաեւ, որ այն անձը (ոչ իր իրավաբանը), որը պետք է զբաղվեր Սարգսյանի քաղաքացիության հարցերով, մահացել էր։ Դրանից հետո Սարգսյանը նամակ է գրել հանգուցյալի որդուն, որը նույն ընկերությունում է աշխատել, բացատրել է իրավիճակը եւ կրկնել է իր խնդրանքը։
Փաստն այն է, որ Արմեն Սարգսյանը Սենթ Քիթս եւ Նեւիսի քաղաքացիությունից հրաժարվելու պաշտոնական գործընթացը սկսել է 2018-ի մարտին նախագահ ընտրվելուց ոչ շատ շուտ։
Այս պարագայում Սահմանադրությամբ նա չէր կարող նախագահ ընտրվել։ Նրա ստորագրած բոլոր հրամանագրերը, այդ թվում՝ օրենքները, պաշտոնյաների նշանակումները, ընտրությունները, նույնիսկ վարչապետի նշանակումը հակաօրինական են։
Սարգսյանը մեզ հայտնել է, թե համարում է, որ Սենթ Քիթս եւ Նեւիսի քաղաքացի չէ այն պահից, երբ ներդրումների դիմաց քաղաքացիությունը ստանալուց հետո խնդրել է սառեցնել այն։
Նախագահ Արմեն Սարգսյանը, հավանաբար, Հայաստան չի վերադառնա, քանի որ կարող է քրեական պատասխանատվության ենթարկվել փաստաթուղթ կեղծելու հիմքով:
Հգ. անդրսահմանային հետաքննությունը կհրապարակվի ավելի ուշ»։
18:57 24/01/2022  |  ՔաղաքականՀայաստանն անցնում է կառավարման կիսանախագահական համակարգի. Արմեն Սարգսյանը փոփոխությունների սկիզբ դրեց. քաղտեխնոլոգ
23:28 23/01/2022  |  ԼՐԱՀՈՍ«Սահմանադրական փոփոխությունների ստարտը տրված է». Քոչարյան
22:31 23/01/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՊետք է լինել զգոն, սթափ ու շրջահայաց. դրված է Հայկական պետականության գոյության հարցը. Ղազինյան
21:54 23/01/2022  |  ՔաղաքականԻ՞նչ հնարավոր փաստաթուղթ է պատրաստվում, որի տակ չի ցանկանում ստորագրություն դնել Արմեն Սարգսյանը․ Դանիելյան
21:48 23/01/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՈրտե՞ղ է Արմեն Սարգսյանը կայացրել հրաժարական տալու որոշումը
21:40 23/01/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահի աշխատակազմի ղեկավարն ազատվել է պաշտոնից
21:34 23/01/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱռանց ընդդիմության ձայների առաջին փուլով Հանրապետության նախագահ ընտրվել չի կարող. Հայրապետյան
21:27 23/01/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՍպասենք առանց հստակ տեսլականի նոր ստեղծվող կամ ստեղծված հանձնաժողովի մտքի արգասիքներին. Ավետիսյան
21:24 23/01/2022  |  ՔաղաքականՀՀ նախագահ ընտրվելու համար թեկնածուն պետք է ստանա պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների առնվազն երեք քառորդը

Пирамида лжи Армена Саргсяна обвалилась: президент вынужден был подать в отставку - Hetq.am 01/25/2022 00:53 | Лента новостей
Армен Саргсян являлся гражданином расположенного в Карибском море небольшого государства – Сент-Китс и Невис, пишет издание Hetq.am. Подробности в материале издания, который публикуем ниже:
“В своем заявлении об уходе в отставку президент Армен Саргсян привел несколько причин принятия такого решения, однако все они, на наш взгляд, имеют мало общего с действительностью. Мы считаем, что есть лишь одна причина отставки Армена Саргсяна – наличие у него, помимо гражданства Армении, также гражданства другой страны. Во всяком случае до вступления в должность президента РА.
Когда Центр освещения коррупции и организованной преступности (OCCRP) направил президенту Армену Саргсяну запрос о наличии у него гражданства другой страны, он попросил представить доказательства. Отметим, что эта страна – не Объединенное Королевство, гражданином которого Армен Саргсян был и о чем стало известно до его избрания президентом.
А.Саргсян являлся гражданином расположенного в Карибском море небольшого государства – Сент-Китс и Невис.
Мы располагали сведениями о том, что у президента имелся паспорт Сент-Китса и Невиса, что подтвердилось в ходе переписки с ним. На данном этапе мы не можем представить подробности проведенного расследования, поскольку оно является трансграничным и пока не завершено.
Вчера, 23 января, президент распространил заявление об уходе в отставку. Есть один примечательный факт: перед этим А.Саргсян ответил на ряд наших вопросов о наличии у него гражданства Сент-Китса и Невиса. В это время он находился с официальным визитом в Объединенных Арабских Эмиратах. Там Армен Саргсян сообщил об уходе в отпуск в связи с проблемами со здоровьем. В отставку он подал, так и не вернувшись в Армению.
Когда в ответ на просьбу предоставить доказательства мы передали ему оказавшиеся в нашем распоряжении данные его паспорта, Армен Саргсян выдвинул свою версию, согласно которой несколько лет назад он осуществил инвестиции в этой стране. В ходе нашей переписки президент признался, что имел долю в одной из гостиниц Сент-Китса и Невиса, которую передал одному из членов своей семьи до 2013 года, когда стал послом Армении в Объединенном Королевстве.
В Сент-Китсе и Невисе действует программа получения гражданства в обмен на осуществление инвестиций в этой стране, в соответствии с которой, как утверждает Армен Саргсян, он без своего ведома стал гражданином этой страны. В адресованном нам ответе г-н Саргсян отметил: “…моим мотивом было осуществление инвестиций, а паспорт меня вообще не интересовал”.
По словам Саргсяна, до назначения в 2013 году послом РА в Великобритании он поручил своему юристу вернуть государству паспорт Сент-Китса и Невиса.
В продолжение этой версии Армен Саргсян отметил, что в 2017 г., когда он получил предложение занять пост президента РА, выяснилось, что вышеупомянутое поручение не выполнено. Кроме того, стало известно, что некое лицо (не его юрист), которое должно было заниматься вопросами гражданства г-на Саргсяна, скончалось. После этого он написал письмо работавшему в той же компании сыну покойного, объяснил ситуацию и повторил свою просьбу.
Факт, что официальный процесс отказа от гражданства Сент-Китса и Невиса Армен Саргсян начал в марте 2018 года, незадолго до избрания президентом.
В этом случае он, согласно Конституции Армении, не мог быть избран президентом, а значит, все подписанные Саргсяном указы, в том числе о назначении должностных лиц, выборов и даже премьер-министра, незаконны.
Как сообщил нам Армен Саргсян, он считает, что гражданином Сент-Китса и Невиса не является с того момента, как попросил заморозить гражданство, полученное против осуществления инвестиций.
Президент, по всей видимости, не вернется в Армению, поскольку может быть привлечен к уголовной ответственности за подделку документа.