Քրիստիննե Գրիգորյանն ընտրվեց Մարդու իրավունքների պաշտպան 01/24/2022 16:43 | ԼՐԱՀՈՍ
Քրիստիննե Գրիգորյանն ընտրվեց Մարդու իրավունքների պաշտպան։ Նրա օգտին կողմ քվեարկեց 68 պատգամավոր, իսկ դեմ՝ ոչ ոք։
Նշենք, որ նրան առաջադրել է ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը։
Արման Թաթոյանը մարդու իրավունքների պաշտպանի պաշտոնում է 2016թ.-ից։ ՄԻՊ-ն ընտրվում է ԱԺ պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների առնվազն 3/5 -ով՝ 6 տարի ժամկետով։
Քրիստինե Գրիգորյանը ՄԻՊ է ընտրվել ևս 6 տարի ժամկետով։ Մարդու իրավունքների պաշտպանի վրա տարածվում է պատգամավորի համար սահմանված անձեռնմխելիության իրավունքը և անհամատեղելիության պահանջները: Մարդու իրավունքների պաշտպանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու կամ նրան ազատությունից զրկելու վերաբերյալ համաձայնություն տալու հարցը Ազգային ժողովը լուծում է պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների առնվազն երեք հինգերորդով:
Նշենք, որ Գրիգորյանը վարչապետի 2019 թվականի հուլիսի 3-ի որոշմամբ նշանակվել էր ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ, 2021 թվականի ապրիլի 6-ին՝ առաջին տեղակալ։
2004- 2009թթ. – ՀՀ Ազգային ժողովի աշխատակազմի օրենսդրության վերլուծության և զարգացման վարչության մասնագետ,
2009 մարտ-հոկտեմբեր – ՀՀ Ազգային ժողովի աշխատակազմի արտաքին կապերի վարչության թարգամանիչ-իրավաբան,
2009-2011 թթ․ – ՀՀ Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավարի օգնական իրավական հարցերով,
2011-2014 թթ. – ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավորի օգնական (վերջին երկու տարին համատեղությամբ աշխատանք),
2012-2014 թթ․ – ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի օգնական իրավական հարցերով,
2014-2015թթ․ – ԱՄՆ ՄԶԳ «Աջակցություն Հայաստանի Ազգային ժողովի ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացմանը» ծրագրում թիմի ղեկավար (ընթացակարգերի և կանոնակարգերի բարելավման բաղադրիչ),
2015-2018թթ․ – ՀՀ արդարադատության նախարարության աշխատակազմի միջազգային իրավական համագործակցության վարչության պետ,
2018թ.-2019թթ. – Առաջին փոխվարչապետ Արարատ Միրզոյանի խորհրդական (միջազգային իրավական հարցեր),
2019թ. հունվարից մինչև 2019 թվականի հուլիսը – ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի խորհրդական (միջազգային իրավական հարցեր):

Кристине Григорян избрана новым омбудсменом Армении 01/24/2022   16:57  |  Лента новостей
Парламент Армении на заседании в понедельник избрал Кристине Григорян Защитник прав человека(омбудсменом) Армении.
"За" ее кандидатуру проголосовали 68 депутатов, против – 0.
Отметим, что на пост омбудсмена Армении кандидатуру Кристине Григорян выдвинула фракция “Гражданский договор”. Омбудсмен избирается тайным голосованием как минимум тремя пятыми от общего числа депутатов. сроком на 6 лет. На Защитника прав человека распространяется право на неприкосновенность, установленное в отношении депутата. Национальное Собрание решает вопрос о даче согласия на возбуждение уголовного преследования в отношении Защитника прав человека или на лишение его свободы как минимум тремя пятыми голосов от общего числа депутатов.
Кристине Григорян сменит на посту Армана Татояна, который занимает должность омбудсмена Армении с 2016 года.
Напомним, Кристине Григорян в июле 2019 года была назначена заместителем  министра юстиции РА, а в апреле 2021 года – первым заместителем министра юстиции РА. 20 января 2022 года Григорян была освобождена с должности первого замглавы Минюста РА.