Նախագահ Արմեն Սարգսյանը հրաժարական է տվել 01/23/2022 20:12 | ԼՐԱՀՈՍ
1990-ականների սկզբին աշխարհաքաղաքական մեծ փոփոխությունների հետևանքով մեր ժողովրդին մեծագույն հնարավորություն ընձեռվեց ստեղծել իր անկախ պետությունը: Մեր առաքելությունը ոչ թե մի դրոշը մեկ ուրիշով փոխարինելն էր, այլ՝ կառուցել երկիր, որը դարեր անց վերստին կապահովի հայերի անվտանգությունը, առաջընթացը և բարգավաճումը: Այս մասին տեղեկացնում է նախագահի գրասենյակը։
Ընդգծում եմ՝ անկախ պետության գոյության հիմնական իմաստը պատասխանատվություն ստանձնելու ու կրելու կարողությունն է, երբ ինքներս ենք գիտակցում, որ միայն մենք ենք, որպես մեկ միասնական մարմին, սեփական հաղթանակներ կերտողը և սեփական պարտությունների մեղավորը:
Նման պատմական հնարավորությամբ ոգևորված՝ ես, ինչպես և իմ շատ հայրենակիցներ, նվիրվեցի այդ առաքելությանը: Տարբեր պատճառներով այս կամ այն փուլերում իմ մասնակցության ակտիվությունը փոխվում էր, բայց ես չէի դադարում հավատալ մեր վերջնական համազգային հաջողությանը: Եվ հենց դա էր Հայաստանի նախագահի պաշտոնը զբաղեցնելու առաջարկությանը համաձայնելու իմ գլխավոր շարժառիթը:
Ընդունելով այդ կարևոր որոշումը՝ ես ելնում էի ինձ արված առաջարկությունից, ըստ որի՝ նախագահական նոր ինստիտուտը ունենալու է գործիքներ և հնարավորություններ՝ ազդելու արտաքին քաղաքական և տնտեսական, ներդրումային քաղաքականության վրա, Սփյուռքի հետ հարաբերությունների վրա, ինչպես նաև միջազգային ասպարեզում համազգային շահերն առաջ մղելու և նոր գիտակրթական ու բարձր տեխնոլոգիական միջավայր ձևավորելու համար:
Որոշ ժամանակ անց տեղի ունեցան 2018թ. ապրիլ-մայիսյան իրադարձությունները...
Կարող է հարց ծագել՝ ինչու՞ ես հրաժարական չտվեցի այդ պահին: Պատասխանն ակնհայտ է՝ այն պատասխանատվության պատճառով, որը ես վերցրել էի ինձ վրա՝ ստանձնելով Հանրապետության նախագահի պաշտոնը: Ես պարտավոր էի անել ինձնից կախված ամեն ինչ՝ բացառելու ներքին պառակտման հետագա խորացումը, հնարավոր բախումները, որոնք կարող էին հանգեցնել չափազանց բացասական հետևանքների: Ես նաև ձգտում էի իմ երկարամյա աշխատանքի շնորհիվ ձեռք բերած հեղինակությունը, կապերը և իմ միջազգային քաղաքական ու տնտեսական ներուժը ծառայեցնել ուժեղ և կայուն պետականության կառուցմանը:
Կրկին կարող է հարց առաջանալ, թե ինչու՞ Նախագահը չկարողացավ ազդել այն քաղաքական իրադարձությունների վրա, որոնք մեզ հասցրել են ներկայիս համազգային ճգնաժամի: Պատճառը կրկին ակնհայտ է՝ համապատասխան գործիքների պակասը, գործիքներ, որոնցով ցանկացած պետական պաշտոնյայի օժտում է բացառապես մեկ փաստաթուղթ՝ Սահմանադրությունը: Հենց գործող Հիմնական օրենքի մեջ են թաքնված մեր որոշ կարևոր խնդիրների արմատները:
Մենք ունենք պարադոքսալ իրավիճակ, երբ Նախագահը ստիպված է պետականության երաշխավոր լինել՝ փաստացի չունենալով որևէ իրական գործիք: Սահմանադրությունը նաև ենթադրում է մեկ ինստիտուտի գերակայություն մյուսի նկատմամբ, Սփյուռքի հայտնի մասնագետների համար ստեղծում է խոչընդոտներ՝ պատմական Հայրենիքի պետական ինստիտուտների կառավարմանը մասնակցելու համար, և այլն:
Մենք խորհրդարանական հանրապետություն ենք ձևով, բայց ոչ բովանդակությամբ: Իմ առաջարկության իմաստը և նպատակը եղել է ոչ թե կառավարման մի ձևից մյուսին (խորհրդարանականից կիսանախագահականի կամ նախագահականի) անցնելը, այլ՝ զսպումների և հակակշիռների վրա հիմնված պետական համակարգ ստեղծելը: Առանց դրա դժվար է խոսել նշանակալից ձեռքբերումների մասին, քանի որ առաջընթացի և հաջողության հնարավոր է հասնել միայն կանխատեսելի և ներդաշնակ համակարգի պայմաններում:
Ուրախ եմ, որ ստեղծվել է սահմանադրական փոփոխությունների հանձնաժողով, ինչի համար շնորհակալություն եմ հայտնում կառավարությանը: Ես հույս ունեմ, որ, ի վերջո, սահմանադրական փոփոխությունները տեղի կունենան, և հաջորդ նախագահն ու նախագահական ինստիտուտը կկարողանան աշխատել ավելի հավասարակշռված և համակարգված միջավայրում:
Մենք ապրում ենք յուրատեսակ իրականության մեջ, իրականություն, որտեղ Նախագահը չի կարող ազդել պատերազմին և խաղաղությանը վերաբերող հարցերի վրա:
Իրականություն, երբ նա չի կարող վետո կիրառել այն օրենքների վրա, որոնք համարում է պետության և ժողովրդի համար ոչ նպատակահարմար:
Իրականություն, երբ Նախագահի հնարավորություններն ընկալվում են ոչ թե որպես առավելություն պետության համար, այլ՝ տարբեր քաղաքական խմբերի կողմից դիտարկվում են որպես իրենց սպառնացող վտանգ:
Իրականություն, որտեղ Նախագահն իր ներուժի գերակշիռ մասը չի կարողանում օգտագործել ի նպաստ համակարգային ներքին և արտաքին քաղաքական խնդիրների լուծման:
Իրականություն, որտեղ աշխարհը գտնվում է մշտական տուրբուլենտության գոտում, սակայն Նախագահը սահմանադրական գործիք չունի՝ օգնելու իր երկրին:
Իրականություն, որտեղ պետության գլուխը և երբեմն նաև նրա ընտանիքը թիրախավորվում են տարբեր քաղաքական խմբավորումների կողմից: Վերջիններս այնքան էլ հետաքրքրված չեն նախագահական ինստիտուտի կողմից ի շահ երկրի իրականացված ձեռքբերումներով, որքան իմ անցյալով, դավադրության զանազան տեսություններով ու միֆերով: Իմ անձի հանդեպ այդ «մտահոգվածությունը» դուրս է գալիս նաև բարոյականության սահմաններից՝ վերջնական արդյունքում ուղղակիորեն բացասաբար ազդելով առողջության վրա:
Ես շատ երկար եմ մտածել և որոշել եմ մոտ չորս տարի ակտիվ աշխատելուց հետո հրաժարական տալ Հանրապետության նախագահի պաշտոնից:
Այդ որոշումը բացարձակապես էմոցիոնալ չէ և բխում է որոշակի տրամաբանությունից:
Նախագահը չունի անհրաժեշտ գործիքներ՝ երկրի և ազգի համար ներկայիս բարդ ժամանակներում ազդելու ներքին և արտաքին քաղաքականության արմատական գործընթացների վրա:
Մեր պետության համար այս բարդ փուլում, երբ անհրաժեշտ է համազգային միասնություն, նախագահական ինստիտուտը չպետք է դառնա բամբասանքների ու դավադրության տեսությունների թիրախ՝ դրանով իսկ շեղելով հասարակության ուշադրությունը կարևորագույն խնդիրներից:
Այսօր, ինչպես երբեք, անհրաժեշտ են իմաստալից, խորը մտածված,կշռադատված և բովանդակալից գործողություններ: Այլապես մենք՝ ողջ աշխարհի հայությունը, չենք հասնի մեր առաքելության նպատակին և կհայտնվենք պատմության լուսանցքում:
Մենք այլևս սխալվելու իրավունք չունենք:
Վերջում ցանկանում եմ առանձնակի երախտագիտություն հայտնել մեր քաղաքացիներին և Սփյուռքի մեր հայրենակիցներին՝ երկրի համար այս բարդ ժամանակներում հաստատակամություն, տոկունություն, համբերատարություն և արիություն ցուցաբերելու համար:
Առանձնահատուկ շնորհակալություն մեր քաջարի բանակի զինվորներին և սպաներին, խոնարհումս մեր Հայրենիքի համար իրենց կյանքը զոհաբերած հերոսների ընտանիքներին:
Շնորհակալ եմ նաև Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի բոլոր աշխատակիցներին և պետական կառույցների իմ գործընկերներին՝ համատեղ արդյունավետ աշխատանքի համար:

Президент Армении Армен Саркисян заявил о своем решении подать в отставку 01/23/2022   20:49  |  Лента новостей
Президент Армении Армен Саркисян сообщил о своем решении подать в отставку, говорится в заявлении на его сайте.
Текст заявления приводится на официальном сайте президента РА. Публикуем заявление ниже:
"В начале 1990-ых годов вследствие крупных геополитических изменений нашему народу представилась величайшая возможность создать своё независимое государство. Наша миссия была не в том, чтобы один флаг заменить на другой, а в том, чтобы построить страну, которая, спустя века, вновь обеспечит безопасность, прогресс и процветание армян.
Подчёркиваю, основной смысл существования независимого государства – способность принимать на себя и нести ответственность, когда мы сами осознаём, что только мы, как единое целое, являемся создателями собственных побед и виновниками своих поражений.
Воодушевлённый такой исторической возможностью, я, как и многие мои соотечественники, посвятил себя этой миссии. По разным причинам на том или ином этапе активность моего участия менялась, но я не прекращал верить в наш окончательный общенародный успех. И именно это было моим главным стимулом согласиться на предложение занять должность Президента Армении.
Приняв это важное решение, я исходил из сделанного мне предложения, согласно которому новый Президентский институт будет иметь инструменты и возможности, чтобы влиять на внешнеполитическую и экономическую, инвестиционную политику, на отношения с Диаспорой, а также на продвижение общенациональных интересов на международной арене и формирование новой научно-образовательной и высокотехнологической среды.
Через некоторое время произошли события апреля-мая 2018 г…
Может возникнуть вопрос, почему я не подал в отставку в тот момент. Ответ очевиден: по причине той ответственности, которую я принял на себя вступая в должность Президента Республики. Я был обязан сделать всё от меня зависевшее, чтобы исключить дальнейшее углубление внутреннего раскола, возможные столкновения, которые могли привести к чрезвычайно негативным последствиям. Я также стремился поставить накопленные мною, благодаря многолетней работе, авторитет, связи и свой международный политический и экономический потенциал на службу строительству сильной и стабильной государственности.
Вновь может возникнуть вопрос, почему Президент не смог повлиять на те политические события, которые привели нас к нынешнему общенациональному кризису. Причина, опять же, очевидна: недостаток соответствующих инструментов, инструментов, которыми любого государственного чиновника наделяет исключительно один документ – Конституция. Именно в действующем Основном законе скрыты корни некоторых наших проблем.
У нас сложилась парадоксальная ситуация, когда Президент вынужден быть гарантом государственности, фактически не имея никаких реальных инструментов. Конституция также предполагает превосходство одного института над другим, создаёт препятствия для участия в управлении государственными институтами исторической Родины известных специалистов Диаспоры и т.д..
Мы – парламентская республика по форме, но не по содержанию. Смысл и цель моего предложения была не в том, чтобы перейти от одной формы правления к другой (от парламентской – к полупрезидентской или президентской), а создание государственной системы, основанной на сдержках и противовесах. Без этого трудно говорить о значительных достижениях, поскольку прогресса и успеха можно достичь лишь в условиях предсказуемой и гармоничной системы.
Я рад, что создана Комиссия по конституционным изменениям, за что выражаю Правительству благодарность. Я надеюсь, что в конце концов конституционные изменения произойдут и следующий Президент и Президентский институт смогут работать в более сбалансированной и систематизированной среде.
Мы живём в своеобразной действительности – действительность, в которой Президент не может влиять на вопросы, касающиеся войны и мира.
Действительность, когда он не может применить вето к тем законам, которые считает нецелесообразными для государства и народа.
Действительность, когда возможности Президента воспринимаются не как преимущество для государства, а рассматриваются различными политическими группами как угрожающая им опасность.
Действительность, в которой Президент не может использовать преобладающую часть своего потенциала во благо для решения системных внутриполитических и внешнеполитических проблем.
Действительность, в которой мир находится в зоне постоянной турбулентности, однако Президент не имеет конституционных инструментов, чтобы помочь своей стране.
Действительность, в которой глава государства и, подчас, также его семья становятся мишенями для различных политических группировок. Последние не столько заинтересованы достижениями президентского института во благо страны, сколько моим прошлым, всевозможными теориями заговоров и мифами. Эта «озабоченность» в отношении моей личности выходит также за границы морали, в окончательном результате непосредственно негативно влияя на здоровье.
Я очень долго думал и решил, после того, как активно работал около четырёх лет, подать в отставку с должности Президента Республики.
Это решение совершенно не эмоционально и исходит из определённой логики.
Президент не имеет необходимых инструментов в нынешние сложные для страны и нации времена повлиять на фундаментальные процессы внутренней и внешней политики.
На этом сложном для нашего государства этапе, когда необходимо всенародное единство, Президентский институт не должен становиться мишенью для сплетен и теории заговоров, тем самым отвлекая внимание общественности от важнейших проблем.
Сегодня, как никогда, необходимы осмысленные, глубоко продуманные, взвешенные и содержательные действия. Иначе мы, армянство всего мира, не достигнем цели нашей миссии и окажемся на обочине истории.
Мы больше не имеем права ошибиться.
В конце хочу выразить особую благодарность нашим гражданам и нашим соотечественникам из Диаспоры, за то, что в эти сложные для страны времена проявили твёрдость, выдержку, терпение и мужество.
Особая благодарность солдатам и офицерам нашей храброй армии, моё преклонение семьям героев, пожертвовавших своими жизнями во имя Отечества.
Благодарен также всем сотрудникам Аппарата Президента Республики и моим коллегам в государственных структурах за эффективную совместную работу".