Շուշին ու Հադրութը վերադարձնելը տեսականորեն հնարավոր է. Սեյրան Օհանյան 01/21/2022 13:12 | ԼՐԱՀՈՍ
«Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը տեսականորեն հնարավոր է համարում Շուշիի և Հադրութի վերադարձը։ ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում պատգամավորը հայտարարեց, որ երկու երկրների զորքերի հայելային հետքաշումը մերկապարանոց, անիմաստ խոսակցություններ են։
Դիտարկմանը, որ Բաքուն՝ հայկական կողմի առաջարկով դժվարությամբ է հետ քաշելու զորքերը։
«Իսկ դուք կարծում էիք, թե Բաքուն պետք է համաձայնե՞ր։ Իսկ ես կարծում եմ, որ իրենք դրան չեն համաձայնվի»։
Հարցին՝ հնարավոր է, որ Գորիս-Կապան հատվածում, կամ Սև լճի հատվածում թշնամին հետ գնա, Օհանյանը նշեց՝ տեսականորեն ամեն ինչ հնարավոր է։
«Տեսականորեն հնարավոր է, որ նաև Արցախի հատվածում՝ վերականգնվեն ժողովրդի իրավունքները՝ Հադրութում, Շուշիում, մասամբ նաև Մարտունի, Մարտակերտ, Ասկերան հատվածներում։ Դրա համար պետք է բանակցել։ Տեսականորեն հնարավոր է Շուշին ու Հադրութը վերադարձնել։ Սա ասել էր նաև Իշխան Սաղաթելյանը։ Այդ ամենը իրականացնելու համար պետք է ունենալ լծակներ, որը ունի քաղաքական մեծամասնությունը, իսկ երբ որ իշխանությունը լինի մեր տիրապետության տակ՝ ընդդիմության ձեռքերում, հանրավոր է պայմանագրային և բանակցային գործընթացով գնալ, հասնել տարածքների հետ վերադարձին»։
Պաշտպանության նախկին նախարարը հայտնեց՝ սին հույսեր չեն, աշխատել է պետք։ Նշեց նաև, որ մեխանիզմները բանակցություններն են, որը պարունակում է մարտավարական ու ռազմավարական լուրջ քայլեր, տեխնիկական լուրջ հնարքների տիրապետում ու իրագործում։

Сейран Оганян считает теоретически возможным возвращение Шуши и Гадрута 01/21/2022 15:33 | Лента новостей
Глава парламентской фракции “Армения”, экс-министр обороны Сейран Оганян считает теоретически возможным возвращение Шуши и Гадрута.
В беседе с журналистами парламенте 21 января Оганян заявил, что зеркальный отвод - бессмысленный разговор.
Он отметил, что Азербайджан на это никогда не согласится.
На вопрос о возможности ухода врага с участка Горис-Капан и Черного озера, Оганян отметил, теоретически возможно все.
“Теоретически также возможно восстановление прав народа в Гадруте, Шуши, частично также на участках в Мартакерте, Мартуни и Аскеране. Для этого необходимо вести переговоры. Теоретически можно вернуть Шуши и Гадрут. Об этом также говорил Ишхан Сагателян. Для этого нужны рычаги, которыми обладает политическое большинство. Когда власть окажется в наших руках, то возможно пройти через переговорный процесс и добиться возвращения территорий", — сказал он.
Экс-министр обороны Армении заявил, что это не пустые надежды, надо работать.
Он также указал, что механизм - это переговоры, которые включают в себя серьезные тактические и стратегические шаги, владение серьезными техническими приемами и реализацию их.