Միխայիլ Գորբաչովը, առաջինն էր, որը երբևէ որևէ առնչություն չէր ունեցել որևէ ուժային կառույցի հետ, բանակում չէր ծառայել, որևէ ռազմական գործողության չէր մասնակցել. Վրթանեսյան 01/21/2022   17:14  |  Մեկնաբանություն
Խորհրդային Միության ստեղծումից ի վեր (1922) այն ղեկավարել են պատերազմով անցած, պատերազմ վարած, երկրի կյանքը պատերազմական պայմաններում ղեկավարած անձինք. Լենինը, Տրոցկին, Ստալինը, Մալենկովը, Խրուշչովը։ Այս մասին ֆեյսբուքում գրել է Տեղեկատվության անվտանգության փորձագետ Կարեն Վրթանեսյանը.
«Խրուշչովին փոխարինած Բրեժնևը նույնպես պատերազմի մասնակից էր, թեպետ, իհարկե, իր նախորդների համեմատ ավելի ցածր ռանգի (պատերազմը ավարտել էր գեներալ-մայորի կոչումով)։
Բրեժնևից հետո ԽՍՀՄ-ը ղեկավարած Անդրոպովը թեպետ անձամբ չէր մասնակցել երկրորդ համաշխարհայինի մարտերին, բայց թիկունքում ղեկավար պաշտոնների է եղել, նաև զբաղվել է պարտիզանական ջոկատների կազմակերպմամբ։ Այսինքն պատերազմական փորձ այսպես, թե այնպես ուներ։
Էլ չասեմ Հունգարիայում 1956 թվականի հակասովետական ապստամբությունը ճնշելը, ամենակարևորը՝ ԽՍՀՄ Պետական անվտանգության կոմիտեն, նույն ինքը՝ ԿաԳեԲեն ղեկավարելը 1967–1982թթ.։ Ընդ որում հաշվի առեք, որ ՊԱԿ-ին էին ենթարկվում նաև ԽՍՀՄ սահմանապահ զորքերը։ Մի խոսքով, Անդրոպովն էլ էր ռազմաքաղաքական գործիչ։
Անդրոպովին փոխարինած Չեռնենկոն ընդամենը 1 տարի ու 1 ամիս է ղեկավարել Սովետը, ծանր հիվանդ վիճակում, իրեն կարելի է ընդհանրապես չհաշվել։
Չեռնենկոյին փոխարինած ԽՍՀՄ հաջորդ ղեկավարը՝ Միխայիլ Գորբաչովը, առաջինն էր, որը երբևէ որևէ առնչություն չէր ունեցել որևէ ուժային կառույցի հետ, բանակում չէր ծառայել, որևէ ռազմական գործողության չէր մասնակցել։

Горбачев был первым, кто никогда не имел отношения ни к одной силовой структуре, не служил в армии, не участвовал в боевых действиях; он и стал последним руководителем СССР - Вртанесян 01/21/2022 17:54 | Комментарий
С момента создания Советского Союза (1922 г.) им руководили люди, которые прошли войну, воевали, руководили жизнью страны в военных условиях, – Ленин, Троцкий, Сталин, Маленков, Хрущев, пишет эксперт по информационной безопасности Карен Вртанесян на своей странице в Facebook. В записи также говорится:
"Сменивший Хрущева Брежнев тоже был участником войны, хотя, конечно, он был рангом ниже своих предшественников (войну закончил в звании генерал-майора).
Руководивший СССР после Брежнева Андропов хоть лично и не принимал участия в сражениях Второй мировой войны, но в тылу занимал руководящие должности, занимался также формированием партизанских отрядов. Иными словами, у него так или иначе был военный опыт.
Я уже не о подавлении антисоветского восстания в Венгрии в 1956 г., самое главное – о том, что он возглавлял Комитет государственной безопасности (КГБ) СССР
в 1967-1982 гг. При этом учтите, что КГБ подчинялись и погранвойска СССР. Одним словом, Андропов тоже был военно-политическим деятелем.
Черненко, сменивший Андропова, руководил Советским Союзом всего один год и один месяц, в тяжелобольном состоянии, его вообще можно не брать в расчет.
Сменивший Черненко следующий руководитель СССР – Михаил Горбачев – был первым, кто никогда не имел отношения ни к одной силовой структуре, не служил в армии, не принимал участия в каких-либо боевых действиях. Он и стал последним руководителем СССР".