Հայաստանի գործող ատոմային էլեկտրակայանի գործունեության ժամկետը երկարաձգվել է մինչև 2026թ., հետո կերկարաձգվի ևս 10 տարով. Նոր ատոմակայանի շինարարությունը կտևի 10-12 տարի. ԱԷԿ գլխավոր տնօրեն 01/21/2022   11:33  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանը քննարկում է հանրապետությունում Ռոսատոմի կողմից ռուսական դիզայնի ցածր հզորության ԱԷԿ-ի կառուցման հնարավորությունը։ Այս մասին ՏԱՍՍ գործակալությանը հայտնել է Հայաստանի ատոմային էլեկտրակայանի գլխավոր տնօրեն Էդուարդ Մարտիրոսյանը:
«Փոքր կայանների հարցը քննարկվել է։ Սյունիքում նման կայանի կառուցման հավանականություն կա «GeoProMining» Հայաստան ընկերության համար»,- ասել է Մարտիրոսյանը:
Գեոպրոմայնինգ» ընկերությունը 2021 թվականի սեպտեմբերին Հայաստանի կառավարությանն է փոխանցել Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի բաժնետոմսերի 25 տոկոսը:
Հայաստանի ԱԷԿ գլխավոր տնօրեն Էդուարդ Մարտիրոսյանը տեղեկացրել է, որ Հայաստանում նոր ատոմակայանի մասնագետները, որը «Ռոսատոմ»-ը պատրաստվում է կառուցել Հայաստանում, կվերապատրաստվեն Ռուսաստանում:
«Ռուսաստանում, հենց Ռուսաստանում»,- ասել է Մարտիրոսյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե որտեղ և երբ են վերապատրաստվելու ատոմակայանի ապագա անձնակազմը: Նշվում է, որ Հայաստանի գործող ատոմային էլեկտրակայանի գործունեության ժամկետը երկարաձգվել է մինչև 2026 թվականը, որից հետո կերկարաձգվի ևս 10 տարով: Էդուարդ Մարտիրոսյանը նշել է, որ նոր ատոմակայանի շինարարությունը կտևի 10-12 տարի:
Հիշեցնենք, որ Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի (ԶՊՄԿ) 60 տոկոսի սեփականատեր է դարձել ռուս միլիարդատեր Ռոման Տրոցենկոն, որի «Գեոպրոմայնինգ գոլդ» ընկերությանը պատկանում են նաև Սոթքի ոսկու հանքավայրն ու Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը։ 60 տոկոս բաժնետոմսերի 25 տոկոսը նա նվիրաբերել է ՀՀ կառավարությանը, իսկ կոմբինատում բաժնետոմսերը ձեռք է բերել Մոսկվայում գրանցված «Արդյունաբերական ընկերություն» բաժնետիրական ընկերության միջոցով։
«Դուբայ էքսպո-2020»-ի շրջանակներում «Ռոսատոմ»-ի և Հայաստանի ատոմային էլեկտրակայանի ներկայացուցիչները հուշագիր են ստորագրել համագործակցության նոր ատոմային էներգաբլոկների վերազինման մասին Հայաստանի գործող ատոմակայանի փոխարեն, որը պետք է հանվի շահագործումից 2036 թվականին: Ըստ Էդուարդ Մարտիրոսյանի՝ նոր ատոմակայանը հզորությամբ չպետք է զիջի գործողին՝ 500-600 ՄՎՏ: Նա նաև չի բացառել, որ ավելի հզոր կայան կառուցելու խնդիր առաջանա՝ 2 էներգաբլոկ 1200 ՄՎՏ հզորությամբ: Դա կախված կլինի էներգիայի սպառման մակարդակից, որը կձևավորվի այդ ժամանակ, և հարևան երկրներ էլեկտրաէներգիայի մատակարարումն ընդլայնելու հնարավորությունից:

Армения рассматривает возможность строительства у себя атомной станции малой мощности 01/21/2022   11:55  |  Лента новостей
Армения рассматривает возможность строительства в республике Росатомом АЭС малой мощности российского дизайна. Об этом ТАСС сообщил генеральный директор Армянской АЭС Эдуард Мартиросян.
"Вопрос малых станций рассматривался. <…> Есть вероятность строительства такой станции в Сюнике для комплекса "Геопромайнинг-Армения", - сказал Мартиросян.
Компания "Геопромайнинг" Романа Троценко в сентябре 2021 года передала правительству Армении 25% акций принадлежащей ей доли Зангезурского медно-молибденового комбината. Комбинат расположен в районе города Каджаран Сюникской области Армении и эксплуатирует руду Каджаранского медно-молибденового месторождения. Обеспеченность комбината рудой составляет около 150 лет.
Специалистов новой атомной станции, которую Росатом планирует строить в Армении, будут готовить в России.
"В России, именно в России", - сказал Мартиросян, отвечая на вопрос о том, где и когда будут готовить будущий персонал атомной станции. Ресурс действующей Армянской АЭС продлен до 2026 года, после этого, по словам Мартиросяна, будет повторное продление еще на 10 лет. Строительство новой станции продлится около 10-12 лет, отметил он. "И тогда встанет вопрос с кузницей кадров для новой АЭС. Это российские вузы. <…> Потому, что на нашей [действующей] станции специалисты прошли и проходят обучение и повышают квалификацию в российских вузах", - сказал Мартиросян.
В четверг на полях выставки Экспо-2020 в Дубае представители Росатома и Армянской АЭС подписали меморандум о сотрудничестве в сооружении новых атомных энергоблоков российского дизайна вместо действующей Армянской АЭС, которую предстоит вывести из эксплуатации ориентировочно после 2036 года. Новая станция, по словам Мартиросяна, должна быть по мощности не меньше ныне действующей - 500-600 МВт. Однако, отметил он, не исключено, что встанет вопрос о строительстве более мощной станции - двух блоков суммарной мощностью 1 200 МВт. Это зависит от уровня энергопотребления, который сформируется к тому времени, и от возможности расширения поставок электроэнергии в соседние страны.