ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատը խիստ մտահոգված է հայ ռազմագերիների ճակատագրով 01/20/2022   15:22  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հունվարի 19-ին հանդիպել է ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Գրեգորի Միքսի, Բրեդ Շերմանի եւ հանրապետական Քրիս Սմիթի հետ:
Ողջունելով պատվիրակության անդամներին՝ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Գրեգորի Միքսը նշել է, որ իրենք 2018 թվականից ի վեր առանձնակի ուշադրությամբ հետեւում են Հայաստանում ընթացող ժողովրդավարական գործընթացներին: Նա նաեւ պատրաստակամություն է հայտնել մշտապես աջակցելու այդ բարեփոխումներին:
Հանդիպմանը քննարկվել են 44-օրյա պատերազմին եւ դրա հետեւանքներին առնչվող հարցեր: Ամերիկացի գործընկերների խնդրանքով Ալեն Սիմոնյանն անդրադարձել է Հայաստանի սահմանային անվտանգության, հետպատերազմյան հումանիտար խնդիրների լուծման եւ Ադրբեջանում պահվող պատանդների հայրենադարձման հարցերին: Ամերիկյան կողմը տեղեկացրել է, որ ԱՄՆ Ներկայացուցիների պալատը եւ մասնավորապես իրենց հանձնաժողովը խիստ մտահոգված է ռազմագերիների ճակատագրով եւ կարծում է, որ նրանք պետք է անհապաղ հայրենիք վերադարձվեն: Հանձնաժողովի նախագահը հանդիպմանը շեշտել է, որ չափազանց կարեւոր է ապահովել Հարավային Կովկասի կայունությունը եւ այդ համատեքստում անհրաժեշտ է հասնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության լուծմանը եւ խնդրի տեւական կարգավորմանը: Միացյալ Նահանգները մեծապես կնպաստի դրան՝ այդ թվում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձեւաչափով:
Հանդիպմանն Ալեն Սիմոնյանն ընդգծել է ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի կողմից Ցեղասպանության ճանաչման կարեւորությունը՝ շեշտելով այդ հարցում արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի դերակատարությունը: Շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ ԱԺ նախագահին բարձր գնահատանքի համար՝ ներկաները եւս մեկ անգամ շեշտել են, որ այն իսկապես շարունակական աշխատանքի արդյունք է եղել:
Հանդիպման ավարտին Ալեն Սիմոնյանը տեղեկացրել է, որ Հայաստանի եւ ԱՄՆ-ի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի շրջանակներում նախատեսված են մի շարք միջոցառումներ եւ փոխադարձ այցելություններ: ԱԺ նախագահը հրավիրել է ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահին ու անդամներին այցելել Հայաստան՝ տեղում ծանոթանալու առկա խնդիրներին եւ ժողովրդավարական ձեռքբերումներին:
10:59 20/01/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՏեղի է ունեցել Ալեն Սիմոնյան-Նենսի Փելոսի հանդիպումը
20:10 19/01/2022  |  Միջազգային լրահոսԱՄՆ-ը Ժնեւում ՌԴ-ի առաջարկներին գրավոր պատասխաններ չի ներկայացնի․ Բլինկեն
22:44 18/01/2022  |  Միջազգային լրահոսՊենտագոնը մտադիր չէ զորք ուղարկել Ուկրաինա
21:36 18/01/2022  |  Միջազգային լրահոսԱՄՆ-ին մոտ ՌԴ-ի հրթիռների ենթադրյալ տեղակայումը պատասխան կստանա․ ԱՄՆ մշտական ներկայացուցիչ
20:57 18/01/2022  |  Միջազգային լրահոսԶախարովան հաստատել է, որ Լավրովն ու Բլինկենը մոտ ժամանակներս կարող են հանդիպել Եվրոպայում
22:44 17/01/2022  |  Միջազգային լրահոսՈւկրաինան աֆղանական ուղղաթիռներ և բրիտանական թեթեւ հակատանկային պաշտպանական սպառազինություն կստանա
21:11 16/01/2022  |  Միջազգային լրահոսԼոնդոնում հաստատել են․ Տեխասում սինագոգը զավթած հանցագործը բրիտանացի է եղել

Палата представителей США глубоко обеспокоена судьбой армянских военнопленных 01/20/2022   15:41  |  Лента новостей
Возглавляемая председателем Национального Собрания Армении Аленом Симоняном делегация 19 января встретилась с председателем Комиссии по иностранным делам Палаты представителей США Грегори Миксом, Брэдом Шерманом и республиканцем Крисом Смитом. Подробности сообщает пресс-служба парламента Армении.
Приветствуя членов делегации, председатель комиссии Грегори Микс отметил, что они с 2018 г. с особым вниманием следят за демократическими процессами в Армении.   Он также выразил готовность и впредь поддерживать проводимые реформы.
В ходе встречи обсуждались вопросы, связанные с 44-дневной войной и ее последствиями. По просьбе американских партнеров А.Симонян коснулся вопросов пограничной безопасности Армении, решения послевоенных гуманитарных вопросов и репатриации удерживаемых в Азербайджане заложников. Американская сторона заявила, что Палата представителей США и, в частности, ее комиссия, глубоко обеспокоены судьбой военнопленных и считают, что они должны быть немедленно репатриированы. Грегори Микс подчеркнул на встрече, что крайне важно обеспечить стабильность Южного Кавказа и в этом контексте необходимо добиться решения Нагорно-Карабахского конфликта и долгосрочного урегулирования проблемы. Большой вклад в это внесут США, в том числе в формате Минской группы ОБСЕ.
В ходе встречи А.Симонян подчеркнул важность признания Геноцида Палатой представителей США, подчеркнув роль Комиссии по иностранным делам в этом вопросе. Выразив благодарность Председателю НС за высокую оценку, присутствующие еще раз подчеркнули, что это был действительно итог последовательной работы.
В завершение встречи А.Симонян сообщил, что в рамках 30-летия установления дипломатических отношений между Арменией и США намечен ряд мероприятий и взаимных визитов. Председатель НС пригласил председателя и членов Комиссии по иностранным делам Палаты представителей США посетить РА для ознакомления на месте с существующими проблемами и демократическими достижениями.