Նման հարց չկա. Սահմանագծման և սահմանազատման դեպքում, որևէ համայնք կամ ՀՀ տարածք չեզոք գոտում հայտնվել չի կարող. Գրիգորյան 01/20/2022 13:23 | ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանը խախտում է նոյեմբերի 9-ի եռակողմ համաձայնագրի կետերը, միաժամանակ ՀՀ-ն սահմանազատման և սահմանագծման մասին առաջարկների փաթեթը՝ միջնորդավորված կերպով ուղարկում Բաքվին։ Պարզվում է, Բաքուն դեռ չի արձագանքել։
Լրագրողների հետ զրույցում ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հաստատեց՝ Ադրբեջանը, իհարկե, նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունների դրույթները չի կատարում, այդ հարցը բարձրացնում են միջազգային գործընկերների հետ քննարկումներում և ակնկալում, որ Ադրբեջանը կկատարի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության բոլոր դրույթները։ Գրիգորյանը, սակայն նշեց՝ եռակողմ հայտարարությունը ՀՀ-ին չի վերաբերում։
«Նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը որևէ ձև չի վերաբերում ՀՀ և Ադրբեջանի սահմանին։ Նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղի հանարպետությանը և կարգավորումները հենց ԼՂ մասով են։ Սահմանազատման և սահմանագծխման մեր առաջարկություննները՝ հաշվի առնելով ստեղծված դե ֆակտո իրավիճակը, դրանց լուծումներին են միտված»։
Մտավախություններին, թե զորքերի հայելային հետքաշման հետևանքով Կապանը և հարակից համայնքները կհայտնվեն չեզոք գոտում, Գրիգորյանը պատասխանեց՝ նման ռիսկ չկա։
«Սահմանագծման և սահմանազատման գործընթացի դեպքում, որևէ համայնք կամ ՀՀ տարածք չեզոք գոտում հայտնվել չի կարող, նման հարց չկա»,- վստահեցրեց Գրիգորյանը։
ԱԽՔ-ը նշեց, որ այնտեղ, որտեղ բնակավայրեր կան, սահմանապահ զորքերը կանգնելու են հենց բնակավայրի՝ դեպի սահմանի մոտ երկայնքով։ Հայաստանը ակնկալում է գրավոր պատասխան՝ ՀՀ-ի սահմանազատման և սահմանագծման փաթեթի վերաբերյալ։

Ничего подобного нет: Григорян заявил, что в случае демаркации границы ни одна из общин Армении не окажется в нейтральной зоне 01/20/2022 13:57 | Лента новостей
Азербайджан нарушает положение трехстороннего заявления от 9 ноября. В то же время Армения опосредованно направляет Баку пакет предложений о делимитации демаркации границы. Выясняется, Баку еще не отреагировал.
В беседе с журналистами секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян подтвердил, что Азербайджан, конечно, не выполняет положения трехстороннего заявления от 9 ноября. Это вопрос они поднимают на обсуждения с международными партнерами и ожидают, что Азербайджан выполнит все положения трехстороннего заявления от 9 ноября.
“Трехстороннее заявление от 9 ноября никоим образом не касается границы Армении и Азербайджана. Заявление от 9 ноября касается Нагорно-Карабахской Республики и регулировок по части НК. Наши предложения относительно делимитации и демаркации границы, учитывая создавшуюся ситуацию, нацелены именно на решение”, - сказал он.
Что касается опасений по поводу того, что в результате отвода войск Капан и прилегающие общины окажутся в нейтральной зоне, Григорян заявил, что такого риска нет.
“Какая-либо община или территория РА в случае процесса делимитации и демаркации границы не может оказаться в нейтральной зоне. Такого вопроса нет”, - заверил Григорян.
Секретарь Совбеза отметил, что там, где есть населенные пункты, погранвойска остановятся рядом с этим поселением, ближе к границе. Армения ожидает письменного ответа на пакет предложенийкасательно делимитации демаркации границы”, - сказал он.