Մի բան է Ադրբեջանի դիրքորոշումը, այլ բան է իրականությունը.Արարատ Միրզոյանն արձագանքեց Ալիևի հայտարարություններին 01/19/2022 17:19 | ԼՐԱՀՈՍ
Առաջին անգամ չէ, որ Ադրբեջանի բարձրագույն ղեկավարությունը հանդես է գալիս, մեղմ ասած, ոչ կառուցողական հայտարարություններով և դիրքորոշմամբ, ինչն իհարկե խանգարում է բոլոր եղած խնդիրների ավելի կառուցողական մթնոլորտում քննարկմանը և ըստ այդմ բոլորի համար ընդունելի, լավ, նորմալ լուծումների փնտրտուքին և ամրագրմանը: Այս մասին ԱԺ-ում հայտարարեց ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ արձագանքելով Ադրբեջանի նախագահին, որը սպառնացել էր ճնշել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների փորձերը՝ զբաղվելու Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրով:
Արարատ Միրզոյանի խոսքով՝ ոչ միշտ են հրապարակային հայտարարություններն ամբողջությամբ կամ մասնակիորեն համընկնում փակ սենյակներում քննարկված մոտեցումների հետ.
«Մի բան է Ադրբեջանի դիրքորոշումը, մի բան է իրականությունը, այլ բան է միջազգային հանրության դիրքորոշումը: Իսկ իրականությունն այն է, որ, չնայած Ադրբեջանի՝ 1 տարուց ավելի շարունակ մատուցվող փորձերին, թե ԼՂ հիմնախնդրի հարցը լուծված է, և ոչ հիմնախնդիր, ոչ ԼՂ գոյություն չունի, այս 1 տարվա ընթացքում տեսել ենք, որ աշխարհը բոլորովին դրա հետ համաձայն չէ, և իրականությունն էլ այդպիսին չէ»,-ասաց Միրզոյանը:

Одно дело позиция Азербайджана, другое – реальность: глава МИД Армении отреагировал на заявление Алиева 01/19/2022   17:32  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян в ходе правительственного часа в парламенте прокомментировал последнее заявление президента Азербайджана Ильхама Алиева, который пригрозил подавить попытки сопредседателей Минской группы ОБСЕ заняться нагорно-карабахской проблемой.
Глава МИД Армении указал, что высшее руководство Азербайджана не в первый раз выступает, мягко говоря,  с неконструктивными заявлениями и позицией, что мешает обсуждению существующих проблем в конструктивной атмосфере и поиску приемлемых для всех, хороших, нормальных решений. При этом он указал, что публичные заявления не всегда полностью или частично совпадают с подходами, обсуждаемыми за закрытыми дверьми.
"Одно дело позиция Азербайджана, другое - реальность и позиция международного сообщества. Реальность такова, что в последний год, несмотря на высказываемую более года Азербайджаном позицию о том, что проблема нагорно-карабахского конфликта решена и ни проблемы, ни Нагорного Карабаха не существует, мы видели, что мир категорически с этим не согласен", - сказал он.