Ադրբեջանցիներն առանց պատճառաբանության չեն թողնում հայ ուխտավորներին այցելել Դադիվանք. Տեր Վրթանեսը վստահեցնում է՝ հոգեւոր հայրերը վանական համալիրում շարունակում են իրենց ծառայությունը 01/18/2022   19:54  |  ԼՐԱՀՈՍ
Դադիվանքը դեռ չի ընդունում հայ ուխտավորներին, հայտնի չէ՝ երբ կկարողանան ուխտագնացները պատարագի մասնակցել հինավուրց վանքում։ Արցախի թեմի առաջնորդ տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնել է, որ Դադիվանքում շարունակում են մեկուսացած մնալ 5 հայ հոգևորականներ։
«Մեր 5 հոգևորականները միշտ այնտեղ են։ Մուտք չեն գործել միայն ուխտավորները՝ մայիսից։ Հոգևորականներն այնտեղ են, իրենց ծառայությունը մատուցում են ըստ արժանվույն, ըստ պատշաճի»։
Հինգ հոգևորականների հետ առաջնորդը կապի մեջ է՝ թե հոգևոր, թե հեռախոսով։ Նրանք, անհրաժեշտության դեպքում այցելում են Ստեփանակերտ ու Երևան, ապա կրկին վերադառնում վանք։ Նրանց հետ Դադիվանքի տարածքում մի քանի տասնյակ ռուս խաղաղապահներ կան։
«Նրանք մեր ծառայողներն են։ Վանականներն իրենց վանական կյանքի մեջ են, երբ անհրաժեշտ է լինում՝ այցելել ՝ Երևանի կամ Ստեփանակերտ, մենք արտոնում ենք, իրենք գալիս են, գործերն անում ու վերադառնում, բայց նրանք մշտապես իրենց ծառայության վայրում են։ Իրենք չեն շփվում ադրբեջանցիների հետ, հոգևորականներն իրենց բոլոր գործառույթներն իրականացնում են խաղաղապահների հետ»։
Տեր Վրթանեսը հայտնել է, որ հոգևորականների խորհուրդն աղոթելն է, ժամերգություններ ու պատարագներ իրականացնելը։ Հիշում է՝ ժամանակին ուխտավորներ էին այցելում վանք, մկրտության, օրհնության կարգ էր մատուցվում։
Ուխտավորների մուտքը արգելելու պատճառների մասին Տեր Վրթանեսը չգիտի։ Հայ ուխտավորներն, օրինակ կարողանում են խաղաղապահների ուղեկցությամբ այցելել Ամարասի վանք։ Տեր Վրթանեսը նշեց, որ Ամարասը արգելված գոտի չէ, խաղաղապահների հետ հնարավոր է մուտքը, որտեղ ամեն կիրակի պատարագ է, ի տարբերություն Դադիվանքի, որն այս պահին Արցախի տարածք չի համարվում։
«Իրենք չեն թողնում և վերջ, առանց պատճառաբանության։ Ոչինչ չեն ասում։ Խաղաղապահները վանքի տարածքում են գտնվում, միասին են ապրում, անշուշտ սենյակները տարբեր են, առանձնացված են՝ նրանք զինվորական, իսկ հոգևորականները՝ հոգևոր ծառայություն են իրականացնում։ Թե ի՞նչ է մտածում ադրբեջանական կողմը՝ երկրորդական հարց է, մենք մեր անելիքներն ենք անում»։
Հայաստանի ու Արցախի սահմաններում լարվածություն պարբերաբար է նկատվում, , ցավոք, զոհվում են նաև խաղաղ բնակիչներ։ Թշնամին ագրեսիվ վարքագիծը չի փոխել, հայ հոգևորականները, սակայն լավատեսությունը չեն կորցնում։
«Ամեն հոգևորական լավատես է, չկա հոգևորական որ լավատես չլինի, որովհետև մի մարդ, որի կապը Աստծո հետ է, չի կարող լավատես չլինել։ Հուսալքված մարդը մեղքի մեջ ընկած մարդն է։ Մենք հուսալքված չենք, քանի որ միշտ Աստծու հետ ենք, նրա ներկայությունը զգում ենք մեր մեջ ու նույնը փոխանցում ենք մեր ժողովրդին՝թե խոսքի միջոցով, անհատական զրույցներով, ընդհանրական աղոթքներով, թե քարոզի, ժամերգությունների ձևով, այցելություններով՝ զորամասեր»։
Ադրբեջանը պատերազմից հետո էլ հայտարարում է, պնդում թե Արցախ գոյություն չունի, ավելին՝ շարունակում է ագրեսիվ քաղաքականությունն ու ստանում արժանի պատասխան՝ Արցախը չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում։ Հոգևորականը պնդում է, ճշմարտությունը դրանից չի փոխվում։
«Ադրբեջանցիները կարող են նման բան ասել, բայց ճշմարտությունը մնում է ճշմարտություն։ Արցախը հայկական է և պետք է մնա հայկական, պետք է շարունակենք այստեղ ապրել, հզորանալ, մեր պետության կողքին լինել, մեր արժեհամակարգի, երեխաների կողքին լինել և արժանի զավակներ դաստիարակել, որ ավելի սիրեն մեր երկիրը, դառնան նվիրյալ առաջնորդներ ապագա մեր հայրենիքի և ժողովրդի համար։ Սա է մեր առաքելությունը և կարծում եմ, չենք ձախողի, որովհետև մենք Աստծո հետ ենք»,- ասաց Տեր Վրթանեսը։
Նշենք, որ ապրիլի վերջից ադրբեջանական կողմը հայերի համար փակել է Դադիվանքը, մինչև այդ՝ կիրակի օրերին սահմանափակ թվով հայ ուխտավորների թույլ էին տալիս վանք գալ, աղոթել ու պատարագի մասնակցել: Ավելի վաղ հաղորդել էինք, որ ադրբեջանցիները վանքը փակել էին սկզբում պատճառաբանելով, թե քովիդի համաճարակ է, հետո էլ ասացին, թե Թարթառը վարարել է, ճանապարհը՝ փլուզվել եւ վանք հասնել չեն կարող: Այժմ, սակայն, արգելքի պատճառաբանություն չկա։

Азербайджанцы без объяснения причин не разрешают армянским паломникам посещать Дадиванк: глава Арцахской епархии рассказал подробности 01/19/2022   10:21  |  Лента новостей
Армянские паломники пока не могут посетить монастырь Дадиван, неизвестно, когда они смогут принять участие в литургии. Как сообщил в беседе с “ФактИнфо” глава Арцахской епархии Армянской Апостольской Церкви епископ Вртанес Абрамян, в Дадиванке продолжают оставаться в изоляции 5 армянских священнослужителей.
“Наши священнослужители всегда там. Туда с мая не входили только паломники. Священнослужители там, достойно несут свою службу”, - сказал он.
Глава Арцахской епархии поддерживает связь с 5 священнослужителями. Они при необходимости  посещают Степанакерт и Ереван, а затем вновь возвращаются в монастырь. Вместе с ними на территории Дадиванка находятся несколько десятков российских миротворцев.
“Они всегда на службе. Они не общаются с азербайджанцами. Представители духовенства все свои функции осуществляют с российскими миротворцами”, - заявил он.
Причины запрета на посещение паломниками монастыря епископу неизвестны. Армянские паломники, например, в сопровождении миротворцев могут посещать монастырь Амарас. Отец Вртанес отметил, что Амарас не является запретной зоной, вход туда, где каждое воскресенье проходит служба, возможен в сопровождении миротворцев  в отличие то Дадиванка, который в данный момент не считается территорией Арцаха.
“Они не пропускают и все, без объяснения причин…”, - сказал он.
Периодически на границах Арцаха возникает напряженность. К сожалению, погибают и мирные жители. Агрессивное поведение врага не изменилось. Армянские священнослужители, однако, не теряют оптимизма.
“Каждый священнослужитель – оптимист. Нет священнослужителя, который бы не являлся оптимистом, так как человек, поддерживающий связь с Богом, не может не быть оптимистом. Отчаявшийся человек во грехе. Мы не отчаялись, поскольку всегда общаемся с Богом, чувствуем его присутствие в нас и доносим то же самое до нашего народа как посредством слова, так и личного общения, молитв, проповеди, богослужения и посещения воинских частей”, - заявил он.
Азербайджан и после войны заявляет, что Арцаха нет, более того, продолжает вести агрессивную политику и получает достойный ответ – Арцах не может быть в составе Азербайджана. Священнослужитель отметил, что истина от этого не меняется.
“Азербайджанцы могут подобное утверждать, но правда остается правдой. Арцах – армянский и должен остаться армянским. Мы должны продолжать жить  и развиваться тут, наращивать мощь, быть рядом с нашим государством, с нашими ценностями, детьми, воспитывать достойных детей, чтобы они сильнее любили нашу страну, стали преданными лидерами для нашей родины и народа в будущем. Это наша миссия. Я полагаю, что мы не потерпим неудачу, потому что мы с Богом”, - заявил отец Вртанес.
Отметим, что с конца апреля азербайджанская сторона не впускает армян в Дадиванк. До этого ограниченному числу армянских паломников разрешали посещать монастырь по воскресеньям, молиться и участвовать в литургии. Ранее агентство сообщало, что азербайджанцы не впускали в монастырь, ссылаясь сначала на пандемию, а затем – на плохое состояние дороги из-за паводка. Однако теперь обоснований запрета нет.